Aparaty do ultradźwięków - omówienie

sie 15, 2015

Terapia ultradźwiękami, inaczej nazywana także sonoterapia ma szereg korzystnych działań na ludzki organizm. Ultradźwięki to nic innego jak fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne przez ludzi. Emitowane przez specjalne urządzenia znalazły zastosowanie w medycynie, rehabilitacji a także kosmetologii oraz odnowie biologicznej.

Zastosowanie ultradźwięków

Fala emitowana za pomocą specjalnej głowicy urządzenia działa czysto mechanicznie, w danym obszarze generuje zmienne ciśnienie w tkankach, powoduje swego rodzaju mikro-masaż. Szczególnie dobre wyniki w leczeniu ultradźwięki przynoszą w fizykoterapii. Emitowane fale powodują między innymi:

- przyspieszenie tworzenia nowych naczyń, wzrost syntezy kolagenu- co przekłada się na szybsze gojenie ran i owrzodzeń
- zwiększenie metabolizmu komórkowego
- zmniejszenie napięcia mięśniowego
- zwiększenie przepuszczalności naczyń (efektywniejsze wchłanianie leków)
- działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Aparaty do ultradźwięków

Aby sonoterapia była skuteczna, powinna by przeprowadzona przez wykwalifikowaną osobę (fizjoterapeutę), a także za pomocą wysokiej jakości sprzętu gwarantującego bezpieczeństwo i komfort wykonywanego zabiegu. Aparat do ultradźwięków dostępne na rynku pozwalają na przeprowadzenie zabiegu falą ciągła, pulsującą, a często dzięki dodatkowo wbudowanym elektrostymulatorom umożliwiają elektrofonoforezę i jonoforezę. Tego typu aparaty umożliwiają zastosowanie terapii skojarzonej, czyli połączenia sonoterapii z elektroterapią. Rozwiązanie to pozwoliło na bardziej efektywne działanie ultradźwięków.

Aparaty są wbrew pozorom bardzo proste w obsłudze. Na rynku dostępne są bardzo podstawowe modele oraz te bardziej rozbudowane, na przykład te do tzw. głębokiej stymulacji kawitacyjnej. Nowoczesne aparaty pozwalają na zarządzanie bazą danych pacjentów, a także przypisanie danej terapii do konkretnej osoby. Często w urządzeniu są już zapisane konkretne protokoły terapeutyczne dobrane do odpowiedniego schorzenia.

Zabiegi z użyciem aparatów do ultradźwięków

Jednym z częściej stosowanych zabiegów z użyciem ultradźwięków jest fonoforeza. Polega ona wprowadzeniu leków w chore miejsce w postaci zjonizowanej, bez naruszania ciągłości tkanek (jak ma to miejsce przy zastrzyku). Elektrofonoforeza jest z kolei połączeniem dwóch zabiegów: ultradźwięków i elektroterapii. Polega na wprowadzeniu leków w chore miejsce przy pomocy aparatu do ultradźwięków, w którym jednocześnie przez głowice przepływa prąd. Zwiększa się dzięki temu głębokość wchłaniania się leku, a terapia szybciej przynosi efekty. Wykonanie zabiegu umożliwiają aparaty ze specjalnie wbudowanymi elektrodami generującymi przepływ prądu.