Kąpiele perełkowe z wykorzystaniem mat ozonowych

paź 18, 2018

Kąpiele lecznicze

Powszechnie wyróżnia się dwa rodzaje kąpieli leczniczych. Pierwszy typ to kąpiele w zwykłej wodzie gospodarczej, czystej lub z dodatkiem różnych substancji takich jak sole czy olejki. Dodatkowo może być ona wzmocniona mechanicznie i występować w postaci biczy wodnych czy bąbelków (tlen lub powietrze). Drugim rodzajem kąpieli są zanurzenia w naturalnych wodach uzdrowiskowych i towarzyszących im gazach i peloidach. W klasycznym podziale pierwszy rodzaj kąpieli zalicza się do wodolecznictwa, a kąpiele uzdrowiskowe do balneoterapii. Kąpiele mogą być całkowite lub częściowe. Miejscowe kąpiele wykonuje się w sytuacjach, w których celem zabiegu jest uzyskanie silnej reakcji miejscowej bez towarzyszącej nadmiernej reakcji ogólnej.

Kąpiele perełkowe

Kąpiele perełkowe to rodzaj kąpieli w zwykłej wodzie, do której doprowadzone zostaje powietrze tłoczone pompą. W tym celu na dnie wanny umieszczony zostaje specjalny ruszt z małymi otworkami. Temperatura takiej kąpieli wynosi 34-36 stopni Celsjusza, a jej czas trwania to około 20 minut. Hydrostatyczne ciśnienie wody stymuluje przepływ krwi w kierunku serca usprawniając tym samym jej krążenie. Działa pobudzająco na transport metabolitów ułatwiając i pobudzając przemianę materii. Pęcherzyki wytwarzane w trakcie kąpieli układając się na skórze niejako wtłaczają w pory skóry tlen oraz inne substancje dodatkowo używane w trakcie kąpieli (np. olejki eteryczne) umożliwiając tym samym ich wchłonięcie do krwiobiegu.  Wskazaniem do wykonania kąpieli perełkowych są wszelkie stany pobudzenia nerwowego, nadciśnienie I i II stopnia, bezsenność, miażdżyca w stopniu umiarkowanym, a także lekkie choroby serca i układu krążenia.

Przeciwwskazania do kąpieli perełkowych

Bezwzględnie przeciwwskazane jest korzystanie z kąpieli perełkowych u osób z niewydolnością krążenia, niskim ciśnieniem krwi, znacznym osłabieniem i nadmierną sennością. Korzystanie z tego rodzaju zabiegów przeciwwskazane jest lub wymaga konsultacji z lekarzem w przypadku ostrych lub uogólnionych stanów zapalnych, nowotworów, ciąży, zakrzepicy, choroby niedokrwiennej serca oraz chorób przebiegających z gorączką.

Korzyści z używania maty ozonowej

Maty ozonowe to sprzęt umożliwiający przeprowadzenie kąpieli z hydromasażem oraz kąpieli perełkowych. Szereg korzyści płynących z zastosowania tego rodzaju urządzeń podczas kąpieli sprawia, że maty cieszą się coraz większą popularnością. Główne zalety jakie daje użytkowanie mat ozonowych to obniżenie ciśnienia krwi, znaczna poprawa ukrwienia, poprawa wentylacji płuc, a tym samym zmniejszenie częstotliwości infekcji, poprawa pracy jelit – stymulacja odchudzania, zapobieganie wzdęciom i zaparciom, wzmocnienie odporności organizmu, oczyszczanie skóry nawet o 80% lepiej niż klasyczna kąpiel, rozluźnienie mięśni, zmniejszenie napięć i bóli w obrębie kręgosłupa, przeciwdziała zmęczeniu, relaksuje, eliminuje negatywne skutki przewlekłego stresu.

Popularne modele mat ozonowych

Poszczególne modele mat ozonowych różnić się będą zaawansowanymi funkcjami jakie dają w trakcie użytkowania oraz wielkością. Modelem posiadającym podstawowe funkcje jest mata ozonowa NORMAL. W zestawie mata posiada jeden z trzech rodzajów generatorów (komputerów sterujących). Dodatkowo zawiera kociołek Kneippa umożliwiający masaż kończyn górnych i dolnych oraz trzy rodzaje przystawek. Wielkość maty to 110x45cm. Mata zawiera wszystkie podstawowe funkcje niezbędne do codziennego korzystania z dobrodziejstw kąpieli perełkowej. Rozszerzone modele takie jak model MegaWhirl oraz AllExclusive  posiadają dodatkowo zestaw wymiennych dysz o różnych wymiarach. Umożliwiają także regulację stref masażu przy użyciu pokrętła. Ponadto mata MegaWhirl jako jedyna z opisanych posiada filtr runowy. Maty te są większe od modelu podstawowego, a ich wielkość to około 150x45cm. Są to modele zdecydowanie bardziej zaawansowane, jednak każdy z opisanych z pewnością spełni potrzeby użytkowników.