Leczenie światłem - jak działa lampa bioptronowa

maj 3, 2019

Leczenie światłem –krótki rys historyczny fototerapii

Już w starożytności wykorzystywano lecznicze oddziaływania światła na organizm. Pierwsze doniesienia historyczne wskazują na wykorzystanie światła słonecznego w fotomedycynie starożytnego Egiptu. Wiele lat później Hipokrates w swoich pracach opisał leczniczy wpływ światła słonecznego na różne choroby. W tamtych latach nie istniały dowody naukowe, potwierdzające korzystne oddziaływanie światła na zdrowie, jednak uznawano to za fakt niepodważalny i skutecznie stosowano w terapii. Współcześnie wiadomo, że organizm człowieka zamienia światło w energię elektrochemiczną co aktywuje szereg reakcji biochemicznych w komórkach wywołując efekt terapeutyczny.

BIOPTRON – jak działa lampa bioptronowa

Terapia światłem BIOPTRON to system oparty na ponad dwudziestoletnich badaniach naukowych i doświadczeniu. W latach 80-tych odkryto interesujące naukowców właściwości polichromatycznego światła spolaryzowanego. Na podstawie badań nad jego oddziaływaniem wybitni specjaliści opracowali system terapii światłem BIOPTRON, w którym wykorzystuje się niskopoziomową terapię laserową połączoną z całym zasięgiem światła widzialnego i widma podczerwieni. Zawiera więc wszystkie widma promieniowania z wyłączeniem szkodliwego UV.

Metoda została tak opracowana, aby mogła być bezpiecznie użytkowana w specjalistycznych placówkach medycznych jak również w warunkach domowych. Ze względu na pobudzający wpływ fototerapii na szereg reakcji w komórkach może być wykorzystywana w leczeniu licznych schorzeń skóry, a także tkanek leżących pod nią. Światło stymuluje procesy regeneracyjne poprzez poprawę mikrokrążenia w tkankach, regulację pracy układu limfatycznego, aktywacje procesów odpornościowych oraz stymulację fizjologicznych zmian w tkankach.

W jakich dolegliwościach BIOPTRON (fototerapia) znajduje zastosowanie

W medycynie wykorzystuje się BIOPTRON w leczeniu chorób reumatologicznych, zespołów bólowych kręgosłupa, także w przebiegu urazów narządu ruchu, a przede wszystkim w leczeniu zmian skórnych i wspomaganiu procesu gojeniu się ran. Dzięki silnemu działaniu przeciwstarzeniowemu fototerapię stosuję się także w medycynie estetycznej i kosmetyce. Szeroki zakres oddziaływania światła na tkanki sprawia, że istnieje duża liczba wskazań do stosowania lamp BIOPTRON jako elementu wspomagającego terapię. Bardzo dużą popularnością lampy cieszą się wśród lekarzy dermatologów oraz kosmetologów.

Obserwuje się dobre rezultaty stosowania  systemu BIOPTRON w leczeniu łuszczycy, opryszczki, atopowego zapalenia skóry (AZS), trądziku młodzieńczego oraz innych chorób dotykających skórę i tkankę podskórną (odleżyny, owrzodzenia, wysypki). W gabinetach kosmetycznych  stymulację mikrokrążenia i regenerację tkanek pod wpływem działania światła wykorzystuje się w zabiegach upiększających tj. działających przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco i poprawiających jakość naskórka. Już 5-10 minutowe ekspozycje wykonywane codziennie poprawiają jakość skóry i samopoczucie klientów.

Także laryngolodzy chętnie wykorzystują korzystny wpływ lampy BIOPTRON u swoich pacjentów, lecząc z jej użyciem zapalenie zatok obocznych nosa oraz zatok czołowych. W ortopedii i reumatologii stosuje się światło jako bodziec wspomagający w leczeniu stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich, a także następstw urazów tkanek. Światło emitowane  przez lampy BIOPTRON jest bezpieczne także dla najmłodszych pacjentów, dzięki czemu może być wykorzystywane również w pediatrii.

U dzieci i niemowląt wykorzystuje się działanie światła w leczeniu atopowego zapalenia skóry, pieluszkowego zapalenia skóry, wysypek skórnych, a także w schorzeniach układu pokarmowego (zaparcia, kolki) i oddechowego. Nie ulega także wątpliwości korzystny wpływ światła na samopoczucie. Szczególnie w okresie zimowym sugeruje się wykorzystanie lamp BIOPTRON w celu poprawy nastroju i odzyskania sił witalnych.

Przeciwwskazania do stosowania lampy BIOPTRON

Przeciwwskazań do stosowania lamp BIOPTRON jest stosunkowo niewiele. Ze względu na codzienną ekspozycję na światło słoneczne, którego składowe wykorzystane są w fototerapii, większość osób może korzystać z tego rodzaju ekspozycji. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem będzie nadwrażliwość lub uczulenie na światło, które występuje niezwykle rzadko. Do przeciwwskazań względnych należą: ciąża w trzecim trymestrze (nie zaleca się naświetlania okolicy brzucha), choroba nowotworowa do 5 lat od wyleczenia (nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem, zaleca się jedynie konsultację z lekarzem prowadzącym leczenie onkologiczne). W przypadku innych chorób przewlekłych warto rozważyć wcześniejszą konsultację indywidualną swojego stanu zdrowia.

Popularne modele lamp BIOPTRON

Zabiegi z użyciem lamp BIOPTRON można wykonywać w gabinetach do tego przeznaczonych lub w własnym domu. Aparaty do zabiegów są bardzo proste w użyciu i bezpieczne. Zaleca się konsultację fizjoterapeutyczną, lekarską lub kosmetologiczną przed rozpoczęciem samodzielnej ekspozycji w celu ustalenia częstotliwości i dawki promieniowania. Idealnym rozwiązaniem do naświetlań domowych lampą BIOPTRON jest urządzenie BIOPTRON MedAll. Możliwość zakupu wersji lampy ze statywem poszerza zakres jej użytkowania i pozwala na wygodną pozycję w trakcie ekspozycji na światło. Lampa BIOPTRON II to sprzęt do terapii profesjonalnej, w którym jest możliwość ustawienia z góry czasu naświetlania i wygodnego ułożenia lampy pod odpowiednim kątem do miejsca leczonego. Lampa BIOPTRON Pro-1posiada dodatkowo statyw stołowy. Przy zakupie lampy BIOPTRON warto zastanowić się nad dodatkowym zakupem zestawu do koloroterapi (chromoterapii) czyli leczenia światłem. Koloroterapia BIOOPTRON PRO 1 zawiera nakładki o różnej kolorystyce – 7 rodzajów filtrów umożliwia przeprowadzenie idealnie dostosowanej do potrzeb pacjenta chromoterapii.

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora