Założenie własnego gabinetu rehabilitacji i dotacje- co należy wiedzieć

lip 23, 2019

Założenie własnego gabinetu fizjoterapii – od czego zacząć?

Własny gabinet fizjoterapii to bez wątpienia marzenie każdego fizjoterapeuty, a jednocześnie duże wyzwanie zarówno finansowe jak i organizacyjne. Otwierając swoją placówkę stajemy się małym przedsiębiorcą, co na starcie wymaga poznania rynku pracy i dopełnienia formalności związanych z posiadaniem firmy. Dodatkowo, na mocy ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw w art. 4 ust. 4a, placówka fizjoterapeutyczna może być prowadzona jedynie jako podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa. Nakłada to na fizjoterapeutę konieczność znajomości przepisów regulujących funkcjonowanie takich placówek oraz wymogów, które musi spełniać. Po zapoznaniu się z obowiązującymi przepisami i podjęciu decyzji o założeniu działalności ,oferującej świadczenia fizjoterapeutyczne, kolejnym krokiem do sukcesu jest posiadanie środków na inwestycje w odpowiedni sprzęt i wyposażenie gabinetu.

Często niezbędna kwota przekracza możliwości finansowe młodego przedsiębiorcy. Wtedy z pomocą spieszy Urząd Pracy oraz Unia Europejska, które oferują dofinansowania. Kto może starać się o środki z Uni Europejskiej? Dla kogo przeznaczone są pieniądze na otwarcie działalności z Urzędu Pracy? Jakie wymogi należy spełnić żeby otrzymać dofinansowanie z UE na otwarcie gabinetu fizjoterapii? Jakie dokumenty złożyć do UP w celu otrzymania dofinansowania? Poniżej znajdziecie odpowiedź na wszystkie te pytania ale najpierw warto wiedzieć jakie wymogi musi spełniać fizjoterapeuta i miejsce, w którym planuje pracować, żeby mógł zarejestrować je jako własną działalność.

Wymogi dotyczące posiadanych przez fizjoterapeutę uprawnień

Od dnia 1 kwietnia 2019 roku możliwe jest prowadzenie działalności w formie gabinetu fizjoterapii zarejestrowanej jako podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa. Nowa ustawa nie nakłada obowiązku posiadania określonego tytułu zawodowego lub innych uprawnień aby móc założyć własną działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących udzielanych w ramach własnej działalności świadczeń medycznych. Na mocy ustawy pomocy fizjoterapeutycznej udzielać może jedynie osoba posiadająca prawo wykonywania zawody nadane przez Krajową Radę Fizjoterapeutów i zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Fizjoterapeutów.  Zgodnie z ustawą tylko fizjoterapeuta posiadający doświadczenie w zawodzie (3 lata doświadczenia z tytułem magistra fizjoterapii lub 6 lat doświadczenia dla osób z tytułem licencjata lub technika) może samodzielnie udzielać świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii. Osoby nie posiadające takiego doświadczenia mogą przeprowadzać zabiegi tylko na podstawie  skierowania lekarza lub uprawnionego (wg wyżej wymienionych obostrzeń) fizjoterapeuty (art. 4 ust. 4 pkt 2-4 ustawy).

W tym miejscu należy zwrócić także uwagę, że osoba nie posiadająca tytułu magistra, mimo wymaganego okresu doświadczenia nie może zlecać wyrobów medycznych oraz wydawać opinii lub orzeczeń dotyczących stanu pacjenta poddawanego fizjoterapii, a także przebiegu procesu fizjoterapii. Nie może także kwalifikować do fizjoterapii i kinezyterapii. Dodatkowe informacje dotyczące czynności zawodowych jakie może realizować fizjoterapeuta z określonymi uprawnieniami można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27.06.2018r. Szczególnie ważne jest zapoznanie się z czynnościami do jakich jesteśmy uprawnieni w sytuacji kiedy planujemy prowadzić działalność samodzielnie, jednoosobowo. Nie posiadając w takim wypadku odpowiednich uprawnień należy nawiązać współprace z odpowiednią instytucją, lekarzem lub uprawnionym fizjoterapeutom w celu umożliwienia sobie prowadzenia działań leczniczych na podstawie zleceń wystawionych przez w.w.

Dostosowanie budynku (placówki) do wymogów ministerialnych

Pomieszczenia i urządzenia zakładu rehabilitacji leczniczej muszą spełniać określone wymogi, które szczegółowo opisano w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. Wśród niezbędnych wymagań dotyczących podmiotu leczniczego wymienia się: wyodrębnienie osobnego pomieszczenia do zabiegów kinezyterapii (spełniającego osobne wymogi); zapewnienie takiego ułożenia aparatury do fizykoterapii aby zapewnić pełną intymność pacjenta w trakcie zabiegów; zagwarantowanie osobnych pomieszczeń (lub rozdzielonych boksów) dla urządzeń do laseroterapii i diatermii krótko- oraz mikrofalowych (pomieszczenia muszą jednocześnie spełniać Polskie Normy dotyczące użytkowanie tego rodzaju sprzętu); dostęp do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, wyposażonych w natrysk, na terenie placówki; zapewnienie dostępu do placówki i pomieszczeń osobom niepełnosprawnym, również tym poruszającym się na wózkach inwalidzkich i zagwarantowanie przynajmniej jednego pomieszczenia sanitarno-epidemiologicznego dostosowanego do potrzeb takich osób.

W przypadku praktyki zawodowej dopuszczalne jeśli zlokalizowanie pomieszczenia działalności w lokalu mieszkalnym pod warunkiem, że zostało one zaopatrzone w taki sposób aby stanowiło odrębną część w stosunku do pomieszczeń użytkowanych przez mieszkańców i innych użytkowników lokalu.

Niezbędne informacje dotyczące dotacji z Urzędu Pracy (UP) na otwarcie gabinetu rehabilitacji

Wymogi dotyczące składania wniosków o dofinansowanie z Urzędu Pracy

Po zapoznaniu się z wymogami dotyczącymi działalności warto przeanalizować koszty i starać się o ewentualne dofinansowanie. Jedną z możliwych dotacji na terenie Polski jest pozyskanie środków z Urzędu Pracy. Pierwszym warunkiem jaki musi spełniać osoba ubiegająca się o takie dofinansowanie jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. W tym celu należy zarejestrować się na okres około 3 miesięcy w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. W wyjątkowych sytuacjach czas rejestracji może zostać skrócony i wynosi 1 miesiąc, jednak zależy to bezpośrednio od UP i nie jest standardową procedurą.

Osoby zarejestrowane w UP i ubiegające się o dotacje mogą być studentem studiów zaocznych. Studenci studiów dziennych nie mają prawa starać się o tego typu pomoc. Dodatkowym obostrzeniem dotyczącym otwarcia nowej działalności gospodarczej jest okres 12 miesięcy przerwy jeśli wcześniej prowadzono już własną działalność. Urząd pracy nakłada także dodatkowe warunki dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne przez dłuższy okres czasu, mówiące o tym, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie, osoba zainteresowana nie może odmówić przyjęcia zatrudnienia, szkoleń zawodowych lub stażu proponowanego przez Urząd Pracy w tym okresie. Jednocześnie osoba ubiegająca się o dofinansowanie z UP nie może być osoba karaną za przestępstwa gospodarcze w okresie 2 lat od dnia złożenie wniosku. Osoby, które korzystały już z tego typu dotacji mogą staram się ponownie, pod warunkiem, że minęło co najmniej 5 lat od przyznania poprzedniej dotacji.

Procedura przyznawania dofinansowania

Rozpatrywanie wniosków odbywa się najczęściej na zasadzie kolejności zgłoszeń. Nie zostaje rozpisany konkurs, co byłoby bardziej pożądaną i profesjonalną procedurą. Sama procedura przyznawania dofinansowania trwa zwykle około miesiąca. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje podpisaniem umowy osoby bezrobotnej z Urzędem Pracy. Niezbędne jest zabezpieczenie podpisanej umowy poprzez poręczenie (zwykle wekslowe)  dwóch osób. Zarejestrowanie firmy może nastąpić dopiero po otrzymaniu pieniędzy z dofinansowania na konto przyszłego przedsiębiorcy. Po otwarciu gabinetu fizjoterapii, osoba otwierająca działalność nie może podjąć zatrudnienia w ramach umowy o pracę przez okres roku. W tym czasie obowiązkowe jest utrzymanie działalności, bez możliwości jej zamknięcia lub zawieszenia. Podjęcie takich działań, w przeciągu roku od otrzymania dotacji z Urzędu Pracy, skutkuje zwrotem otrzymanej dotacji.

Rozdysponowanie środków z dotacji otrzymanej z Urzędu Pracy

Po otrzymaniu dotacji z UP należy je odpowiednio rozdysponować. Warto w tym celu dokładnie sprecyzować biznesplan i posiadać listę niezbędnego do pracy sprzętu. Dodatkowo przedstawiamy listę środków na jakie można przeznaczyć otrzymaną dotację, gdyż nie wszystko można zakupić z przekazanych przez Urząd pieniędzy. W ramach dotacji możliwy jest zakup maszyn, urządzeń, sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Można również zakupić niezbędne do prowadzenia działalności oprogramowanie. Pieniądze można także wykorzystać na remont lokalu (do 30% otrzymanej dotacji) oraz ewentualny zakup towaru handlowego (do 50% otrzymanej kwoty).

 Dodatkowo otrzymaną kwotę można przeznaczyć na takie usługi jaki pomoc prawna ( do 1000zł) lub reklama (do 2000zł). Istnieje szereg kosztów, których nie można pokryć z pieniędzy dotacyjnych a są to między innymi: środek transportu, handel obwoźny lub akwizycja, telefon komórkowy, wynagrodzenie pracowników, udziały w spółkach, koncesje, czynsz, opłaty za media, ubezpieczenie, leasing, koszt transportu i wysyłki zakupionych towarów, odkupienie środków od podmiotu prowadzącego działalność w miejscu jej otwarcia, szkolenia. Pełna lista możliwych form wydatkowania kwoty dotacji dostępna jest w PUP.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej na otwarcie gabinetu rehabilitacji

Szereg dofinansowań jakie można otrzymać z Unii Europejskiej dotyczy zarówno otwarcia działalności gospodarczej jak i jej rozwoju. Na każdą z możliwych dotacji jakie można otrzymać rozpisane są w poszczególnych regionach projekty, w ramach których składane zostają wnioski rozpatrywane na drodze konkursu. Nabory wniosków udostępniane są na stronie funduszy europejskich, która jest na bieżąco uaktualniana. Wniosek może złożyć w tym wypadku osoba fizyczna, a także instytucje i osoby już prowadzące działalność gospodarczą.

 Fundusze z Unii Europejskiej przeznaczone są dla osób młodych (do 30 roku życia), osób starszych (po 50 roku życia), a także standardowo między 30, a 50 rokiem życia. W celu przedłożenia wniosku w związku z prowadzonym naborem konieczne jest posiadanie dobrze sporządzonego biznesplanu, który weźmie udział w konkursie. Aktualnie dotacje z Unii Europejskiej obejmują przede wszystkim dofinansowanie do szkoleń oraz wpływy na rozwój przedsiębiorstw. Coraz rzadziej rozpisane są projekty dotyczące otwarcia nowej działalności jednak warto śledzić na bieżąco informacje w tym zakresie. Kwoty dofinansowania z UE oscylują bowiem w zakresie od 40 do kilkuset tysięcy złotych, dlatego warto zainteresować się tym rodzajem wspomagania prowadzonej działalności.

Autor: mgr Kaja Kwiatkowska
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Posiada 7-letni staż w zawodzie fizjoterapeutki oparty na pracy z pacjentami ortopedycznymi, urazowymi oraz sportowcami. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu terapii manualnej oraz specjalistycznych form ćwiczeń ruchowych.
Zobacz artykuły tego autora