Znane, stare powiedzenie głosi  'Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego'. Może jest w nim jakaś prawda życiowa jednak nie dotyczy ono z pewnością aparatury do fizykoterapii. W tym przypadku użytkowanie aparatu, który umożliwia przeprowadzenie różnych rodzajów zabiegów fizykoterapeutycznych oraz wielu ich kombinacji działa na plus i jest korzystne zarówno dla terapeuty jak i samego pacjenta.

Jak działają aparaty COMBI

Aparaty COMBI to urządzenia do fizykoterapii posiadające kilka kanałów pozwalających na przeprowadzenie tej samej lub różnych form terapii przy użyciu jednego aparatu. Taka konstrukcja urządzenia pozwala na wykonanie jednoczesnej terapii u kilku pacjentów przy użyciu jednego aparatu lub terapii skojarzonej – łączącej dwa różne rodzaje bodźców fizykalnych.

Zalety aparatów COMBI

Niewątpliwą zaletą urządzeń typu COMBI jest możliwość przeprowadzania terapii skojarzonej. Inaczej nazywana terapią kombinowaną forma leczenia, w którym podczas jednego zabiegu łączy się działanie ultradźwięków i prądu elektrycznego (połączenie sonoterapii i elektroterapii). W przypadku aparatów COMBI przy użyciu dwóch kanałów będących częścią jednego aparatu można z łatwością wykonać taki zabieg. Zdecydowanie korzystna jest także możliwość wykonania terapii u dwóch pacjentów jednocześnie używając jednego aparatu – w zależności od liczby i rodzaju kanałów może to być ten sam zabieg lub różne zabiegi w tym samym czasie, jendak na innych parametrach indywidualnie dobranych do każdego z leczonych pacjentów. Chyba najważniejszym plusem takiego rozwiązania technicznego jest mała ilość miejsca jaką zajmuje aparat w sytuacji kiedy zawiera w sobie kilka niezależnych funkcji. Zamiast kilku aparatów służących do pojedynczego rodzaju zabiegów dostępny jest jeden oferujący podobne funkcje terapeutyczne.

Wady aparatów COMBI

Podobno nic nie jest idealne więc i w aparatach COMBI można dopatrywać się wad. Z pewnością będzie nią brak możliwości 'rozdzielenia' aparatów. Co oznacza, że w przypadku konieczności przeprowadzenia terapii w oddalonym od siebie miejscu czyli dwóch różnych gabinetach bądź wydzielonych stacjach terapeutycznych , które nie są położone w pobliżu (nie sięga kabel lub głowica) nie ma możliwości prowadzenia dwóch terapii w tym samym czasie. W takiej analizie korzystniej wypadają pojedyncze aparaty do fizykoterapii umożliwiające tylko jeden rodzaj zabiegu ale jednocześnie możliwość przenoszenia i działania każdym z nich w różnych miejscach.

Jaki aparat COMBI wybrać?

Stojąc przed możliwością zakupu aparatury do fizykoterapii zawsze pojawia się dylemat, który aparat wybrać. Oczywiście dobór zależy od indywidualnych potrzeb terapeuty i grup pacjentów, którymi się zajmuje oraz miejsca pracy. W przypadku aparatów COMBI w pierwszej kolejności należy zastanowić się czy niezbędny jest aparat, który zawiera wszystkie możliwe formy oddziaływania fizykoterapeutycznego, a więc laser, pole magnetyczne, prądy elektryczne oraz ultradźwięki. Taką możliwość (4w1) daje aparat PhysioGo 701 I lub ETIUS ULM. W swoim zestawie zawierają wszystkie możliwe akcesoria do wykonywania laseroterapii, megnetoterapii, ultradźwięków czy elektroterapii. Pozwala także wykonać terapię skojarzoną z użyciem ultradźwięków i prądu elektrycznego. Jest to zdecydowanie dobry wybór dla osób, które cenią sobie porządek, posiadanie wszystkie „pod ręką” i możliwość wykorzystania każdej formy fizykoterapii gdyby zaszła taka potrzeba. W sytuacji kiedy gabinet wyposażony jest już w aparaturę do fizykoterapii, jednak konieczne jest uzupełnienie jego asortymentu o sprzęt umożliwiający prowadzenie terapii skojarzonej, warto zdecydować się na model BTL 4825-S Smart. To produkt, który pozwala na wykonanie niezależnie zabiegu elektrolecznictwa lub ultradżwięków dając jednocześnie możliwość wykonania terapii kombinowanej.

W zależności od tego jak wygląda pozostałe wyposażenie gabinetu lub które rodzaje bodźców fizykalnych są wykorzystywane w leczonej przez placówkę grupie pacjentów jest możliwość wyboru różnych rodzajów tego typu sprzętu. Przykładowo aparat BTL 5818 – SLM COMBI to urządzenie podobne do opisanego powyżej, jednak dodatkowo posiadające kanał do laseroterapii i magnetoterapii. Każdy z aparatów jest przydatny i daje wachlarz możliwości terapeutycznych, wybór nie jest więc prosty ale duże możliwości wyboru dają szanse na zakup takiej aparatury, która będzie niezbędna, użyteczna, a jednocześnie zadowoli każdego, bez względu na preferencje.