Jedna z najnowocześniejszych metod fizykoterapeutycznych. Od kilku już lat na rynku fizjoterapeutycznym, jednak z ciągle rosnącą listą zalet i nowych badań naukowych z całego świata przemawiających za jej skutecznością w leczeniu wielu procesów chorobowych i urazów. Znajdująca coraz to nowsze zastosowania, także w medycynie estetycznej.

            Mowa oczywiście o fali uderzeniowej wykorzystującej działanie zmiany ciśnień w obrębie tkanki, na którą oddziałujemy. Jest to rodzaj fali mechanicznej. W przypadku terapeutycznego działania generująca energię zogniskowaną (ESWT). Dzięki temu fala oddziałuje jedynie na miejsce poddawane zabiegowi nie wywołując efektów biologicznych w okolicznych tkankach. Pozwala to na bardzo precyzyjne działanie, co jest niewątpliwą zaletą zarówno w ortopedii, rehabilitacji jak i medycynie estetycznej.

            Odziaływanie fali uderzeniowej na tkanki związane jest ze zmianą stanu fizycznego obszaru,  w obrębie którego przeprowadzony zostaje zabieg z jej użyciem. W efekcie może dochodzić do zmiany bilansu energii wewnętrznej lub przesunięcia atomów i zmiany poziomów energetycznych elektronów. Tkanki dobrze uwodnione takie jak mięśnie, ścięgna czy więzadła nie ulegają uszkodzeniu w wyniku oddziaływania fali uderzeniowej. Powstałe w ich obrębie złogi, kamienie, zwłóknienia czy zwapnienia poprzez naprężenia ulegają pękaniu i kruszeniu, dzięki czemu uzyskany zostaje efekt leczniczy bez negatywnego wpływu na tkankę zdrową.

Najważniejszy odpowiedni sprzęt

           Aby precyzyjnie i skutecznie przeprowadzić zabieg z użyciem fali uderzeniowej niezbędne jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu. Na rynku od lat dostępny jest szereg aparatów, które na bieżącą dostosowane zostają do rosnących potrzeb klientów i pacjentów oraz ulepszane na podstawie najnowszych publikacji naukowych. Niewątpliwie jednym z aparatów, spełniających aktualne potrzeby rynku rehabilitacji i medycyny estetycznej jest aparat IMPACTIS – M. Najważniejszą cechą jaką prezentuje jest jego duża moc. Możliwość wykorzystania podczas zabiegu mocy 5 barów nie jest możliwa w starszych aparatach. Bardzo często spotykamy się z maksymalną mocą wynoszącą 4 bary. W niektórych przypadkach zastosowanie większej mocy jest wskazane i z pewnością IMPACTIS-M spełnia w tym wypadku potrzeby wymagającego pacjenta. Dodatkowo aparat posiada 4 wymienne końcówki co pozwala na niezwykle precyzyjne wykonanie zabiegu w każdej okolicy. Jedna z nich specjalnie dedykowana jest dla salonów kosmetycznych i centrów medycyny estetycznej. Taki rodzaj nakładki z powodzeniem pozwala na eliminowanie rozstępów, cellulitu i innych problemów związanych z gromadzącymi się w okolicy tkanek miękkich złogami, zgrubieniami czy zwapnieniami. Dodatkowo stymulacja tworzenia włókien kolagenowych bardzo korzystnie wpływa na estetyczny wygląd ciała.

Zabieg możliwy w każdym miejscu

            Do niedawna zabiegi z użyciem fali uderzeniowej stosowane były jedynie stacjonarnie w profesjonalnych gabinetach medycznych, rehabilitacyjnych lub kosmetycznych. Nowoczesna aparatura, taka jak aparat marki ASTAR Impactis – M, jest przenośna i umożliwia wykonanie zabiegu także w domu klienta bądź pacjenta, jak również jego transport między placówkami, zwiększając dostępność zabiegów na rynku.