Czym jest terapia radialną falą uderzeniową (RSWT)

Terapia z użyciem radialnej fali uderzeniowej to w ostatnich latach najchętniej wybierana przez terapeutów metoda leczenia schorzeń narządu ruchu. Nie bez powodu sięgają po nią tak często. RSWT jest rekomendowana przez coraz szersze grono lekarzy, terapeutów i badaczy z całego świata. Również pacjenci coraz częściej jako metodę z wyboru decydują się właśnie na falę uderzeniową i to o nią pytają zgłaszając się na konsultację terapeutyczne. W przypadku pacjentów zwykle wynika to z faktu, że ktoś z bliskiego otoczenia podjął w przeszłości terapię tą metodą i efekty były satysfakcjonujące. Oczywiście o metodzie decyduje terapeuta, a nie pacjent, ze względu na przeciwwskazania do stosowania różnych form leczenia w zależności od stanu pacjenta i chorób współistniejących.  Nie zmienia to jednak faktu, że radialna fala uderzeniowa zdobyła popularność w różnych kręgach i niezmiennie jest skutecznie wykorzystywana w procesie leczenia.

Aparat do terapii Radialną Falą Uderzeniową (RSWT) – Impactis M

Zasada działania aparatów do RSWT jest stosunkowo prosta. Energia kinetyczna, która zostaje wygenerowana w głowicy zostaje przekazana do skóry gdzie zamienia się w energię akustyczną. Dzieje się tak w momencie kiedy terapeuta przykłada głowicę aparatu do ciała pacjenta w miejscu poddawanym terapii. Tak wygenerowana fala dociera do tkanek zlokalizowanych powierzchniowo, a także głębiej położonych (nawet do 6 cm w głąb ciała). Aparat Impactis M jest skonstruowany w sposób, który oprócz wysokiej skuteczności w terapii zapewnia wygodną obsługę. Aparat posiada czytelny ekran dotykowy o przekątnej 7 cali i pokrętło, które umożliwia precyzyjny i łatwy dobór parametrów zabiegu. Bezpieczeństwo zabiegów zapewnia czytelny interfejs użytkownika, który eliminuje ryzyko wybrania niezamierzonych parametrów lub trybu pracy, a także automatyczne przerwanie zabiegu (generowania energii) w momencie usunięcia palca z przycisku (spust). Dodatkowym atutem Impactis M jest jego rozmiar, niewielkie wymiary aparatu i zgrabna kompaktowa obudowa pozwalają na użytkowanie aparatu nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty, ale także poza nim. Aparat może być swobodnie transportowany do domu pacjenta, na siłownie czy sale gimnastyczne, w zależności od potrzeby terapeuty.

Skuteczność działania RSWT generowanej przez aparat Impactis M

Proces powstania aparatu Impactis M był na bieżąco konsultowany z fizjoterapeutami z wieloletnim stażem pracy. Dzięki ich zaangażowaniu i wiedzy powstał zestaw programów zabiegowych dostosowanych do najczęściej występujących jednostek chorobowych. Aż 43 gotowe ustawienia parametrów umożliwiają leczenie wielu schorzeń. Jednocześnie istnieje możliwość wprowadzenia ustawień ręcznych, w zależności od preferencji użytkownika. Wysoka skuteczność RSWT wynika z ogromnej dawki energii jaką może wygenerować aparat i jej przekazaniu do tkanek. Zabieg może być wykorzystywany w rehabilitacji, ortopedii, ale także w medycynie sportowej i estetycznej. Biologiczne efekty jakie występują pod wpływem zastosowania Impacts M to działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracyjne, a także rozbijanie zwapnień. Najczęstsze schorzenia, w których leczeniu stosuje się RSTW to przewlekłe bóle układu mięśniowego, zwapnienia w obrębie mięśni i ścięgien, stany przeciążeniowe, zrosty na przegrodach mięśniowych, zaburzenia pracy powięzi, entezopatie.