Na czym polega zabieg inhalacji?

 

Inhalacja to znany od lat i z powodzeniem stosowany, zarówno w warunkach domowych jak i w placówkach medycznych, zabieg w trakcie którego do układu oddechowego w postaci pary lub aerozolu dostają się odpowiednie substancje czy leki. Domowe „parówki” ,doskonale znane przez starsze pokolenia, były uznawane za jedną z najlepszych metod radzenia sobie z infekcjami i przewlekłymi chorobami układu oddechowego. W przebiegu chorób zatok, jamy nosowej, gardła, krtani lub tchawicy czy oskrzeli, inhalacja jest prostą, a jednocześnie bardzo skuteczną metodą leczenia bezpośredniego lub wspomagania leczenia specjalistycznego. Uciążliwy katar, kaszel lub przewlekłe stany zapalne to z pewnością wskazanie do inhalowania się.

Zabieg polega na wdychaniu par wód leczniczych, roztworów leków, ziół bądź leczniczych aerozoli. Do inhalacji używa się głównie leków rozkurczowych dla drzewa oskrzelowego lub wykrztuśnych, wspomagających usunięcie zalegającej wydzieliny. Stosowane są również leki działające przeciwzapalnie i antybiotyki. W ramach wspomagania terapii, prewencji chorób układu oddechowego lub w trakcie leczenia przewlekłego stosuje się również inhalacje ziołowe, a także zawierające olejki eteryczne.

Inhalator

W dawnych czasach parówkę przygotowywało się w misce. Wrzący roztwór leku nakrywano bawełnianą tkaniną i wdychano unoszące się opary. Dzisiaj mamy dostęp do różnego typu inhalatorów, dzięki którym przygotowanie wziewów jest zdecydowanie łatwiejsze i przeprowadzone w sposób profesjonalny. Inhalator to urządzenie medyczne, które zmienia leki lub ich roztwory z płynu w aerozol. Obecnie rynek medyczny oferuje inhalatory pneumatyczne oraz inhalatory ultradźwiękowe, a także przenośne nebulizatory.

W jaki sposób pomagają inhalatory?

Inhalator pozwala na szybkie i proste przeprowadzenie inhalacji z użyciem zalecanych leków, również w warunkach domowych. Efektem pojedynczego zabiegu jest nawilżenie dróg oddechowych, lepsze odprowadzenie wydzieliny z drzewa oskrzelowego, zmniejszenie stanu zapalnego i objawów chorobowych ze strony zatok, nosa, gardła oraz górnych i dolnych dróg oddechowych. W przypadku chorób przewlekłych takich jak alergie lub astma inhalacje pomagają w ograniczeniu częstotliwości wystąpienia ataków, a także zmniejszają nasilenie kaszlu i innych objawów ze strony układu oddechowego.

Inhalatory dla dzieci

Często nawracające infekcje drób oddechowych, astma, uczulenia i alergie, którym towarzyszy kaszel lub katar, to coraz częściej występujące problemy wieku dziecięcego. Obok klasycznych metod leczenia warto szczególnie w grupie najmłodszych pacjentów zdecydować się na wprowadzenie zwyczaju codziennej inhalacji w okresie chorobowym. Wychodząc naprzeciw rodzicom rynek oferuje obecnie inhalatory przeznaczone dla najmłodszych, umożliwiające inhalację nawet dzieci tuż po ukończeniu pierwszego roku życia, oraz przyjemnie wyglądające inhalatory dla starszych dzieciaków. Inhalator  w kształcie biedronki przypadnie do gustu każdemu małemu pacjentowi i sprawi, że dziecko z przyjemnością skorzysta z zabiegów traktując je jako formę dobrej zabawy, a nie tylko nieprzyjemnie kojarzącego się leczenia.

 

Najpopularniejsze modele inhalatorów – na który warto się zdecydować?

Na rynku dostępne są dwa główne typy inhalatorów – inhalatory pneumatyczne oraz inhalatory ultradźwiękowe. Urządzeniem najnowszej generacji jakie reprezentuje grupę inhalatorów z systemem pneumatycznym jest inhalator pneumatyczny MONSUN MP 1. Praca urządzenia oparta jest na wykorzystaniu sprężarki. Urządzenie znajduje głównie zastosowanie w placówkach medycznych, sanatoriach czy szpitalach. Pozwala na wprowadzenie programów i powtarzalność ustawień zabiegowych u jednego pacjenta. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest możliwość wytwarzania wibroaerozolu stosowanego w leczeniu zatok. Urządzenie używać można zarówno w placówkach leczniczych jak i w domu. Umożliwia ustawienie czasu inhalacji i automatyczne jej wyłączenie. Aparat pozwala na wykorzystanie wszystkich rodzajów leków stosowanych w tego rodzaju zabiegach. Sprężarka, umożliwiająca pracę aparatu, działa stosunkowo cicho dzięki czemu nie naraża pacjenta na dyskomfort w trakcie trwania inhalacji.

 Jednym z najlepszych dostępnych na rynku inhalatorów ultradźwiękowych jest TAJFUN 2 MU2. Pierwszą cechą jaka odróżnia ten inhalator od inhalatorów pneumatycznych jest niewątpliwie jego cicha praca-  urządzenie działa bezgłośnie. Podobnie jak w MONSUN MP 1 istnieje możliwość ustawienia odpowiednich programów do inhalacji oraz czasu zabiegu. W tym miejscu warto wspomnieć o stanowiskach inhalacyjnych, wykorzystywanych głównie w szpitalach, Ogromną zaletą stanowiska inhalacyjnego w miejscach przeznaczonych do inhalacji jest możliwość utrzymania higieny pomieszczenia zabiegowego poprzez odpowiednie odprowadzenie wszystkich niepotrzebnych substancji z gabinetu.

Przeciwwskazania do stosowania inhalacji

Przed rozpoczęciem inhalowania warto zapoznać się z jednostkami chorobowymi, w przebiegu których nie zaleca się wykonania tego rodzaju zabiegów, a są to:

·         ostre zapalenia

·         wysoka gorączka

·         niewydolność krążeniowo-oddechowa

·         gruźlica płuc

·         ropne zapalenie zatok bocznych nosa i/lub migdałków

·         nowotwory i stany po leczeniu nowotworowym

·         krwawienie z dróg oddechowych