Fotele do masażu jako alternatywa klasycznego masażu

Masaż kręgosłupa jest obecnie nieodzowną częścią  relaksu po ciężkim dniu lub całym tygodniu pracy. W ofercie każdego spa lub hotelu znaleźć można masaż relaksacyjny lub inne jego formy pozwalające na relaks i rozluźnienie. Weekendowy pobyt w takim miejscu umożliwia rozluźnienie mięśni i innych tkanek, a także pozbycie się stresu. Coraz częściej w dużych firmach i korporacjach dostępny jest masażysta, który w ciągu dnia lub po jego zakończeniu wykonuje masaż relaksacyjny pracownikom firmy. Nie każdy ma jednak dostęp do profesjonalnego centrum lub możliwość zatrudnienia masażysty, a z pewnością większość osób pracujących, czy to fizycznie czy umysłowo, potrzebuje relaksu i rozluźnienia. Idealną alternatywą dla rąk masażysty jest w tym wypadku fotel do masażu. Umieszczenie tego rodzaju sprzętu we własnym domu lub firmie (z dostępnością dla pracowników) na pewno jest dobrą decyzją. Zadowolenie rodziny i pracowników gwarantowane co potwierdza fakt, iż coraz więcej osób korzysta z tej formy relaksu i zakupuje sprzęt do mechanicznego masażu kręgosłupa i całego ciała.

Zastosowanie foteli do masażu

Główną korzyścią płynącą z zastosowania foteli do masażu jest rozluźnienie całego ciała i eliminowanie stresu i napięcia. Urządzenie może być idealną alternatywną dla klasycznego masażu. Wygoda jaka wiąże się z posiadaniem fotela masującego związana jest przede wszystkim z możliwością korzystania z masażu o każdej porze we własnym domu, bez potrzeby umawiania terminu i wychodzenia z domu.

Fotele do masażu mają swoje zastosowanie za równo w przypadku konieczności odprężenia po ciężkiej pracy ale także w przypadku obecności niektórych schorzeń. Szereg zalet organizmu płynących z zastosowania masażu manualnego dotyczy także masażu z użyciem fotela. W obszarze masowanym, a także w całym ciele dochodzi do poprawy krążenia krwi i rozluźnienia napiętych mięśni. Masaż poprawia metabolizm i wzmacnia system odpornościowy. Ułatwia i przyspiesza regeneracje tkanek po urazach oraz zmniejsza odczuwanie bólu mięśni i stawów. Wpływ na układ ruchu i tkanki, a także podniesienie poziomu endorfin w organizmie powoduje zmniejszenie stresu i napięć zgromadzonych w całym ciele i wprowadzenie go w stan odprężenia i relaksu. Dowiedziono także, że regularny masaż pozwala na łagodzenie bólów migrenowych.

Rodzaje masażu oferowane przez fotele do masażu

Fotel do masażu najczęściej kojarzony jest z masażem pleców i w tym kierunku także najczęściej użytkowany. Wiele osób nie wie, że nowoczesne fotele do masażu umożliwiają także jednoczesny masaż karku, barków, kończyn górnych (podłokietniki) oraz pośladków i kończyn dolnych. Istnieje szereg programów, które dają możliwość skorzystania z różnych form masażu – od delikatnego masażu całych pleców po intensywne, odcinkowe oddziaływanie. Najczęściej są to masaże określane jako delikatny masaż dla zmęczonego ciała, masaż relaksacyjny lub intensywniejsza forma, czyli masaż pobudzający. Wbudowane funkcje foteli pozwalają na różne nasilenie i rodzaj drgań w trakcie masażu. Emitują drgania, które odbierane są jako głaskanie, wibracje, ugniatanie, a nawet oklepywanie, czyli wszystkie „ruchy” wchodzące w skład klasycznego masażu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela do masażu

Fotel do masażu do bardzo funkcjonalne urządzenie, które zajmując niewiele miejsca umożliwia profesjonalny relaks. Obecnie dostępne są bardzo zróżnicowane formy design foteli więc mogą być też ładnym meblem uzupełniającym domową stylizacje architektoniczną. Przed zakupem fotela, oprócz jego wyglądu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Pierwszym z nich jest odpowiednie dopasowanie fotela do wagi i wzrostu jego użytkowników. Przede wszystkim chodzi tutaj o wygodę osoby masowanej. Dobrze wybrać fotel masujący z regulacją nachylenia oparcia oraz podnóżków co gwarantuje możliwość dopasowania fotela do potrzeb wszystkich osób z niego korzystających. W zależności od preferencji należy także zwrócić uwagę na siłę i intensywność masażu jaka jest dostępna w urządzeniu.

Fotele posiadają coraz więcej funkcji dodatkowych, warto więc zastanowić się jakie z nich są potrzebne, a z jakich możemy zrezygnować. Jeśli ktoś chce korzystać jedynie z masażu pleców, nie będzie konieczny wybór fotela z rozszerzonymi funkcjami masażu innych okolic ciała. Dla osoby, której zależy na relaksie całego ciała zdecydowanie polecany będzie fotel z dodatkowymi panelami masującymi. Komfort korzystania z fotela uzupełniają funkcje dodatkowe, które dla wielu osób są stosunkowo ważne, więc należy również je wziąć pod uwagę podczas wyboru fotela masującego. Jest to możliwość ustawienia w pozycji „zero gravity” tzn. całkowitego pochylenia fotela w tył co daje szanse na intensywniejsze rozluźnienie mięśni. Możliwość korzystania z bluetooth, sterowanie pilotem i zapamiętywanie zapisanych ustawień to kolejne dodatki jakie można znaleźć w ofercie.  

Bardziej praktyczne aspekty w trakcie wyboru fotela dotyczą jego wielkości (dopasowanie do pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony) oraz ceny. Proste fotele, które umożliwiają masaż kręgosłupa według 3 różnych programów, a także pozwalają na ręczne ustawienia według własnych preferencji (do wyboru cztery rodzaje technik masażu) to na przykład fotel do masażu PARIS 2. W fotelu jest możliwość aż 5- stopniowej regulacji intensywności masażu oraz bardzo istotna funkcja, o której wspominaliśmy,  czyli możliwość regulacji ułożenia podnóżka i oparcia (aż do poziomu). W tym modelu prócz masażu pleców dostępne są poduszki do masażu łydek i pośladków.

Bardzo nowoczesny fotel do masażu SOUL zbudowany na bazie japońskiej technologii oferuje aż 6 różnych stref masażu, łatwym w obsłudze dzięki wbudowanemu panelowi sterującemu.

 Bardzo prosty, ale niezwykle funkcjonalny z względu na swój ciekawy design (możliwość wyboru dwóch kolorów) i niewielki rozmiar jest fotel do masażu CAPRI. Pozwala na obrót o 360 stopni i ułożenie w różnych pozycjach (także w leżącej). W fotelu wbudowana jest funkcja manualnej kontroli intensywności i rodzaju masażu. Fotel ten posiada 3 poziomy intensywności masażu.  

Sterowany pilotem fotel OXFORD to nie tylko wygoda i design ale także dodatkowe funkcje takie jak masaż SHIATSU 3D, wałkowanie pleców, masaż uciskowy czy wibracja podnóżka. W bardziej zaawansowanych modelach takich jak fotel masujący TORENTINO znajdziemy aż 30 kombinacji technik masażu. Fotel posiada 4 programy, możliwość ręcznego dopasowania programu, a także szereg dodatkowych funkcji w tym wbudowany głośnik, umożliwiający relaks przy muzyce. To z pewnością bardzo dobry wybór dla osób ceniących różnorodność wyboru i wysoką klasę komfortu.

Aż 20 funkcji, możliwość pozycji zero gravity oraz doskonałe dopasowanie do potrzeb oferuje wyposażony w mechanizm L-SHAPE fotel masujący TYROL. Każdy ma inne potrzeby w związku z czym wybór fotela jest bardzo indywidualną kwestią. Warto jednak znać wymienione powyżej funkcje i zalety, aby móc zadecydować, która z nich jest istotna, a z której można zrezygnować.

Przeciwwskazania do stosowania fotelu do masażu

Fotel do masażu jest bezpiecznym urządzeniem do relaksu i wspomagania leczenia wielu schorzeń. Istnieją jednak sytuacje, w których warto korzystanie z tej formy rozluźnienia skonsultować z lekarzem lub stanowczo zrezygnować z użytkowania. Takich przypadków jest niewiele, a należą do nich: złamania kości, urazy kręgosłupa (wymaga konsultacji z lekarzem w zależności od fazy urazu), świeże rany i uszkodzenia naskórka, rozrusznik serca i inne elektroniczne implanty, ciąża (wymaga konsultacji lekarza prowadzącego), nowotwory oraz zakrzepowe zapalenie żył i inne choroby naczyń z możliwością występowania zakrzepów (bezwzględne przeciwwskazanie do masażu kończyn dolnych). W przypadku innych chorób przewlekłych warto skonsultować się ze swoim lekarzem jednak nie wykazano szkodliwości zastosowania foteli do masażu.