Posiadanie odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego to element niezbędny w codziennej opiece nad osobą przewlekle niesprawną, w przebiegu rekonwalescencji po przebytych udarach mózgu oraz po poważnych urazach, chorobach i zabiegach neurologicznych lub ortopedycznych. Dobór łóżka jest niezwykle ważny zarówno dla pacjenta jak i rodziny oraz osób opiekujących się osobą chorą (lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, pielęgniarki środowiskowej). Dobrze dobrane łóżko rehabilitacyjne – do potrzeb pacjenta i otoczenia - eliminuje ryzyko uszkodzenia ciała związanego z codzienną pielęgnacją chorego oraz ułatwia pracę terapeutów i opiekunów czyniąc ją ergonomiczną i bezpieczną.

Łóżka rehabilitacyjne domowe i szpitalne 

Przed wyborem solidnego łóżka rehabilitacyjnego stoją zarówno osoby prywatne jak i placówki medyczne opiekujące się chorymi neurologicznymi, ortopedycznymi, a także będącymi w opiece paliatywnej. Szeroki wybór tego rodzaju mebli pozwala na właściwy dobór sprzętu dla każdej instytucji. Podstawowe właściwości łóżek,  na które należy zwrócić uwagę to: mechaniczny lub elektryczny mechanizm działania łóżka, jego wielkość, ilość segmentów, z których jest zbudowane, oraz bardzo pomocne akcesoria dodatkowe ułatwiające funkcjonowanie choremu i bliskim lub opiekunom.

Elektryczne czy mechaniczne?

Pierwszym wyborem przed jakim stajemy podczas zakupu łóżka rehabilitacyjnego jest mechanizm jakim łóżko jest sterowane. Łóżko elektryczne to sprzęt, który obsługiwany jest przy użyciu przycisków lub pilota. Elektrycznie kontrolowana jest zmiana wysokości łózka, ułożenia poszczególnych jego segmentów, uniesienia lub opuszczenia zagłówka. Ten rodzaj łóżek rehabilitacyjnych zalecany jest głównie u osób po rozległych udarach mózgu oraz w przebiegu innych chorób neurologicznych, również u osób chorych na chorobę Alzheimera lub Parkinsona.

 Elektryczne sterowanie meblem pozwala na większą samodzielność chorego, a także pozwala opiekunom na bardzo łatwą zmianę pozycji ułożeniowej pacjenta, z wykorzystaniem małego nakładu siły. Dzięki szerokim zakresom możliwości ułożenia poszczególnych segmentów przyczynia się też do lepszej ergonomii pracy podczas rehabilitacji, masażów i ćwiczeń, a także w trakcie codziennej pielęgnacji. W łóżkach mechanicznych również istnieje możliwość regulowania ułożenia poszczególnych składowych względem siebie, wysokości łóżka, kąta nachylenia poszczególnych jego segmentów oraz wysokości. Wymaga to większego nakładu siły ze strony opiekuna lub pracownika, a samodzielne regulowanie przez pacjenta nie jest możliwe.

Zaletą nowoczesnych łóżek mechanicznych jest jednak solidność ich wykonania, wytrzymała konstrukcja oraz podobnie jak w przypadku łóżek elektrycznych wiele możliwości ułożenia, a w tym wypadku możliwość  pozostawienia w korzystnym stałym położeniu.

Nowe czy używane

Podczas zakupu łóżka ważnym dylematem, który się pojawia jest wybór między łóżkiem nowym, a sprzętem używanym. Ciężko wyrokować, które rozwiązanie jest lepsze, jak zawsze istnieją wady i zalety każdego z nich. Ważną zaletą łóżek używanych będzie oczywiście ich cena, która w przypadku sprzętu nowego dla wielu osób może być zbyt wysoka. Należy jednak pamiętać o tym, że łóżko takie będzie użytkowane przez wiele miesięcy (w najlepszym wypadku), a bardzo często przez wiele lat, jest to więc daleko idąca inwestycja.

Tym co przemawia z pewnością w kierunku zakupu łóżka nowego jest pełna jego sprawność techniczna pod każdym względem, bez ryzyka niekontrolowanego poluzowania się części łóżka, co mogłoby skutkować uszkodzeniem ciała. Również regulacja ułożenia poszczególnych części lub ich stabilności z biegiem lat zmniejsza swoją wydajność – pytanie więc jak długo łóżko używane było użytkowane przez inną osobę, w przypadku nowego mamy pewność, że posłuży nam przez wiele lat. Ostatnim ważnym aspektem w tym rozważaniu jest higiena. Jak wiadomo, osoby chore, wymagające użytkowania tego rodzaju sprzętu będą miały problem z utrzymaniem higieny własnego ciała czy nietrzymaniem moczu lub stolca. Oczywiście zakładając dobrą opiekę nie powinno dochodzić do znacznego zanieczyszczenia powierzchni samego łóżka, jednakże nigdy nie mamy pewności, że do takiej sytuacji nie doszło, w związku z czym należy pamiętać o bardzo dokładnym czyszczeniu i zadbaniu o dezynfekcję oraz higienę w przypadku łóżka używanego. Kupując sprzęt nowy mamy pewność jego sterylności i czystości.

Dofinansowanie na zakup łóżka rehabilitacyjnego

Łóżko rehabilitacyjne t osprzęt, który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jednak na jego zakup uzyskać można dofinansowań ze środków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS). Takie dofinansowanie wynosi nawet 80% wartości zakupionego sprzętu (a w przypadku łóżek rehabilitacyjnych 60%). O dofinansowanie ubiegać mogą się osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub zlecenie na zaopatrzenie w odpowiedni sprzęt ortopedyczny lub rehabilitacyjny (z podpisem lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego).  Aby otrzymać dofinansowanie należy przedłożyć w odpowiednim urzędzie (MOPS, PCPR) następujące dokumenty:

  •          Wniosek o przyznanie dofinansowania
  •          Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
  •          Zaświadczenie od lekarza specjalisty z zaleceniem zakupu odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego
  •          Faktura pro forma na sprzęt rehabilitacyjny (w tym przypadku na łóżko rehabilitacyjne)
  •          Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym

Dofinansowanie takie jest dużą pomocą w przypadku zakupu łóżka rehabilitacyjnego do codziennego użytkowania w domu.

Sprzęt dodatkowy

Decydując się na zakup łóżka rehabilitacyjnego warto zaopatrzyć osobę chorą w sprzęt dodatkowy, którego użytkowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Do takiego sprzętu należą stoliki – są to specjalne stoły na kółkach wyprofilowane w taki sposób, aby bez problemu można było przysuwać i odsuwać pożywienie lub inne przybory (książki, przedmioty do ćwiczeń) tak aby znalazły się w zasięgu wzroku i dotyku osoby chorej. Ważnym elementem w usprawnianiu i pionizacji są uchwyty nad łóżko. Umożliwiają one zamontowanie specjalnych zawieszek i linek pozwalających na czynny siad, pionizację i uniesienie ciała pacjenta.

 Pamiętajmy, że osoba ciężko chora spędza w łóżku zdecydowaną większość swojej doby, warto zadbać więc o jak najlepszy komfort życia chorego oraz komfort pracy opiekunów wybierając rzetelnie zaopatrzenie.