Już sam masaż brzmi obiecująco. Relaks, rozluźnienie, wyciszenie lub pobudzenie organizmu. Wiele doznać, pozytywnych odczuć. Ręce masażysty dające efekt stymulacji, mechanicznie oddziałujące na skórę całego ciała. Czy można chcieć więcej? Można! Klasyczne formy masażu na stałe zagościły w gabinetach masażu i spa, ale także w gabinetach rehabilitacyjnych czy kosmetycznych. Forma prowadzonego masażu różni się w zależności od potrzeb i preferencji klienta oraz miejsca, w którym masaż jest wykonywany. Już same ręce profesjonalisty mogą wywołać oczekiwane efekty, jednak uzupełnienie pracy manualnej o stymulację niestandardowymi przyrządami do masażu może wzmocnić pożądany efekt lub urozmaicić poszczególne sesje.  Warto więc przyjrzeć się bliżej produktom, które urozmaicą pracę i pomogą w osiągnięciu oczekiwanego celu.

Stoły do masażu

Niepodważalnie najważniejszą składową masażu jest odpowiednia pozycja klienta lub pacjenta. Pozycja taka umożliwia rozluźnienie ciała osoby masowanej oraz ergonomiczną pracę masażysty. Większość standardowych stołów do masażu spełnia podstawowe potrzeby wykonania dobrego masażu, jednak w niektórych sytuacjach warto rozważyć zakup zaawansowanego produktu – specjalnego stołu lub krzesła do masażu, które umożliwi masaż w najbardziej komfortowej pozycji.

Jeśli jednak decydujemy się na standardowy mebel do masażu jakim jest stół warto zadbać o to, by miał możliwość regulacji wysokości czy modyfikacji ułożenia poszczególnych segmentów względem siebie. Zapewni to dobrą ergonomię pracy i pozwoli na ułożenie klienta w pozycji całkowitego rozluźnienia. Dodatkowo przy wyborze tego rodzaju sprzętu należy zwrócić uwagę na to czy stół do masażu jest przenośny (przenośne stoły do masażu - jeśli tak to ważna będzie jego waga) czy też będzie używany  stacjonarnie (stacjonarne stoły do masażu - tutaj zaleca się wybór stołów o stabilnej konstrukcji, najlepiej z regulacją wysokości przy użyciu pilota). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule dotyczącym stołów do masażu. Dokładnie zostało tam opisane jak dobrać wysokość stołu do masażu, wielkość stołu do masażu, ilość segmentów czy dopasować pozostałe jego funkcje do potrzeb swoich i klienta docelowego.

Fotele masujące

Niepodważalnie najlepszą alternatywą masażu klasycznego jest jego mechaniczna forma w postaci fotelu do masażu. Główną zaletą tej postaci masażu jest możliwość jednoczesnego masowania praktycznie całego ciała. Nowoczesne fotele do masażu umożliwiają dopasowanie programów do potrzeb klienta, leczonych schorzeń, oczekiwanej intensywności masażu. Szeroki wybór dostępnych na rynku produktów stawia klientów przed trudnym wyborem. Spróbujemy ułatwić wybór i przybliżyć możliwości foteli do masażu oraz odpowiemy na pytanie czym powinniśmy się kierować przy wyborze fotela masującego. Każdy ma swoje potrzeby i preferencje. Dodatkowo z fotela mogą korzystać nasi bliscy czy znajomi.

Warto zastanowić się dokładnie nad wymaganiami jakie postawimy przed kupowanym produktem. Na początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy fotel służyć ma jedynie do relaksu czy też my lub ktoś z naszego otoczenia zmaga się ze schorzeniami, które chcemy leczyć właśnie masażem. Dodatkowo w przypadku zdiagnozowanych chorób warto zakup skonsultować z lekarzem prowadzącym ze względu na możliwość przeciwwskazań do wykonywania takiej formy masażu.

 Ważnym parametrem będzie siła nacisku jaką może wygenerować fotel. Czym innym jest intensywność masażu – częstotliwość powtarzania ruchów masujących, a czym innym siła nacisku ze strony fotela. Jeśli preferujemy raczej masaże łagodne warto zastanowić się nad modelem, który pozwoli na regulację siły nacisku i umożliwi lekką formę masażu. Osoby, które lubią czuć mocny nacisk i siłę podczas masażu, a więc  sportowcy, osoby dobrze zbudowane, powinny zwrócić uwagę na regulację fotela w kierunku dużych nacisków. Fotel powinien także odpowiadać naszym wymiarom antropometrycznym. Odpowiednio dobrany do masy i wysokości ciała fotel pozwoli na efektowne korzystanie z wszystkich jego możliwości zastosowania. Fotele zwykle posiadają możliwość dopasowania do wzrostu, regulacji pozycji ułożeniowej i położenia masażera stóp. Zakres możliwości regulacyjnych będzie jednak ograniczony w związku z czym należy zawsze skontrolować czy proponowana wielkość fotela będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Zwykle fotele pozwalają na obciążenie do ok 120-150kg. U osób z większą masą ciała warto więc sprawdzić przed zakupem jakie jest maksymalne obciążenie fotela, tak aby nie uszkodzić mechanizmu masującego i umożliwić sobie bezpieczne korzystanie z zakupionego sprzętu. Przy zakupie należy także zwrócić uwagę na wielkość mebla, pod kątem jego umiejscowienia w domu, biurze czy gabinecie. Niektóre fotele masujące mają możliwość masowania również ramion czy stóp – osoby ze schorzeniami dotyczącymi obwodowych części ciała powinny więc zdecydować się na sprzęt umożliwiający takie masaże. Najczęściej fotele masujące używane są do masażu pleców, podczas którego ramiona masujące stymulują i relaksują mechanicznie odpowiednie obszary okolicy kręgosłupa – masaż kręgosłupa lędźwiowego, masaż odcinka piersiowego, masaż szyi – w zależności od ustawionego programu.

 Niektóre fotele, jak już wspominaliśmy, posiadają dodatkowe funkcje pozwalające na masaż stóp (specjalne poduszki i rolki masujące) masaż ramion, masaż przedramion. Podczas masażu możliwa jest regulacja siły, szybkości i czasu trwania relaksu. Większość modeli ma też wbudowane programy automatyczne, w których ustawiony jest cykl masażu odpowiednio dobrany do standardowych potrzeb klienta. Ramiona masujące standardowo poruszają się w dwóch płaszczyznach. Najnowsze i bardziej zaawansowane modele umożliwiają ruch ramion masujących dodatkowo w trzeciej płaszczyźnie dzięki czemu ramiona zbliżają się do kręgosłupa w niektórych jego partiach lub oddalają w innych, dostosowują swój rytm pracy do fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. To idealne rozwiązanie u osób ceniących sobie wysoki komfort masażu oraz borykających się z problemami w obrębie kręgosłupa. Bardziej wymagający klienci powinni zapoznać się z funkcjami dodatkowymi jakie oferuje każdy proponowany sprzęt, a więc możliwością ułożenia w pozycji leżącej (zero gravity), możliwość podłączenia muzyki, nawiewy, możliwość sterowania przy użyciu aplikacji. Ważne aby wybór był dobrany do indywidualnych preferencji klienta i odpowiednio dopasowany do potrzeb.

AKCESORIA DO MASAŻU

Kamienie do masażu

Masaż relaksujący połączony z ciepłem oddawanym przez kamienie to wymarzony relaks wielu klientów salonów odnowy biologicznej i masażu. Duża popularność tego rodzaju masażu związana jest z relaksem jaki daje połączenie rozgrzewającego, relaksującego ruchu rąk masażysty z ciepłem jakie oddają rozgrzane, ułożone na ciele klienta kamienie do masażu. Zestaw do masażu kamieniami składania się z różnej wielkości kamieni bazaltowych oraz podgrzewacza, który napełniony wodą rozgrzewa umieszczone w nim kamienie. Utrata energii cieplnej w przypadku bazaltu odbywa się powoli dzięki czemu ułożony na skórze, rozgrzany kamień powoli oddaje ciepło, a co za tym idzie umożliwia utrzymanie efektu grzania przez cały okres zabiegu. Schłodzone kamienie można wymienić na świeżo wyciągnięte z podgrzewacza, aby potęgować na bieżąco efekt cieplny. W pierwszej kolejności działanie relaksujące dają jedynie ułożone na skórze kamienie.

Następnie masażysta przesuwa poszczególne kamienie na skórze wykonując ruchy masażu. W obszarach nie objętych masażem nadal ułożone są pozostałe kamienie – całe ciało się relaksuje. Zestaw zawiera kilkadziesiąt kamieni, jednak istnieje możliwość zakupu pojedynczych kamieni, również marmurowych i wykorzystania ich na mniejszym obszarze poddawanym masażowi. Rożna wielkość kamieni pozwala na umieszczenie ich zarówno na tułowiu jak i kończynach. Zdecydowanie relaks gwarantowany.

Masażer stóp

Idealnie byłoby mieć swojego prywatnego masażystę zawsze pod ręką. Niestety taka funkcja rzadko jest możliwa. Za to możliwe jest posiadanie niewielkich rozmiarów, przenośnego sprzętu do masażu, umożliwiającego szybki relaks w domu, pracy, na wyjeździe. Masaż konkretnej partii ciała narażonej na nadmierne napięcie, przeciążenia czy zmęczenie może być idealną formą relaksu ale także zabiegiem zdrowotnym czy pielęgnacyjnym. Największą popularnością cieszą się w tym zakresie masażery stóp. Zarówno suche jak i hydromasażery. Niewielki koszt tego rodzaju przyrządów oraz możliwość użytkowania w różnych miejscach zdecydowanie przemawiają na korzyść tego rodzaju sprzętu. Po całym dniu stania, chodzenia, biegania z pewnością w każdym domu przydałby się relaks nóg. Szczególnie u Pań noszących wysokie lub nie zawsze wygodne Mbuty wykonanie masażu z użyciem masażera stóp w ciągu dnia jest niewątpliwie przyjemnością.

Mata masująca

Coraz częściej wykorzystywane są również maty masujące. Umożliwiają one masaż karku czy kręgosłupa, zarówno w leżeniu jak i w siadzie. Szeroki wybór rozmiarów i rodzajów mat masujących pozwala na dopasowanie ich do własnych potrzeb. Matę do masażu używać można podczas jazdy samochodem (samochodowe maty do masażu), w domu podczas oglądania telewizji czy czytania książki lub niezależnie zapewniając sobie chwilę relaksu w postaci masażu.

Masażer antycellulitowy

W gabinetach kosmetycznych dużą popularnością cieszą się różnego typu zabiegi wyszczuplające i antycellulitowe. W tego rodzaju terapii wykorzystywane są również masażery antycellulitowe. Dzięki ich użyciu uzyskujemy efekt ujędrnienia i napięcia, a tym samym lepszego wyglądu masowanego obszaru. Podobny sprzęt można zakupić do użytku w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku problemów zdrowotnych skonsultować jego użytkowanie z lekarzem.