Ciepłolecznictwo, wodolecznictwo i masaż to podstawy klasycznej rehabilitacji. Kąpiel wirowa jest połączeniem oddziaływania wody, jej temperatury oraz bodźców mechanicznych czyli trzy formy działania na organizm w jednym. Pozwala więc na mocne bodźcowanie organizmu, intensywne oddziaływanie na tkanki i silne ich rozluźnienie.

W jaki sposób przebiega masaż wirowy?

Masaż wirowy odbywa się w specjalnie przystosowanych do przeprowadzenia zabiegów wannach. Wanny do masażu posiadają specjalny kształt, który umożliwia umieszczenie wewnątrz całego ciała lub osobno kończyny górnej czy dolnej. Wanna zaopatrzona jest w specjalne wypustki (dysze), które doprowadzają powietrze tworząc odpowiednie ciśnienie, przesuwając cząsteczki wody i generujących tym samym siłę masażu. Dodatkowo odpowiednia aparatura zaopatrzona jest w wąż do masażu miejscowego. Leczona część ciała zostaje umieszczona w wannie napełnionej letnią lub ciepłą wodą, która po uruchomieniu urządzenia zaczyna wirować i oddziaływać mechanicznie na tkanki.  Masaż trwa od 15 do 30 minut. Jego nasilenie i temperatura wody dopasowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta i stanu zdrowia tkanek.

Przy jakich dolegliwościach jest wskazany masaż wirowy?

Masaż wirowy stosuje się jako osobną formę rehabilitacji lub jako uzupełnienie technik manualnych i powięziowych. Kąpiel wirowa to bardzo dobra metoda rozluźniająca napięte struktury, zarówno mięśnie i ścięgna jak i tkanki okołostawowe – więzadła, torebkę stawową. Samodzielnie działa rozluźniająco i relaksująco na kończynę masowaną. Jako forma uzupełniająca terapię przygotowuje tkanki do wykonania przez terapeutę pracy manualnej. Zwiększa to efektywność później prowadzonych zabiegów. Najczęściej zaleca się kąpiel wirową w leczeniu zmian pourazowych takich jak zrosty czy blizny. Bardzo dobrze sprawdza się także w leczeniu przykurczów stawowych i nadmiernych napięć mięśniowych.

Urządzenia do masażu wirowego

Urządzenia do masażu wirowego to specjalne wanny z zestawem dysz dostosowane swoim kształtem do masowanego obszaru. Na rynku medycznym dostępne są zarówno duże wanny umożliwiające masaż wirowy całego ciała, jak również  urządzenia o mniejszej pojemności  przystosowane do masażu kończyn górnych lub dolnych. Wanny do masażu kończyn dolnych posiadają dodatkowo specjalne siedziska pozwalające na wykonanie masażu w komfortowej dla pacjenta pozycji.

Wanny do hydromasażu o dużych rozmiarach dostępne są głównie w sanatoriach i centrach spa. Wirówki kończyn górnych, dolnych lub wirówki kończyn górnych i dolnych stosuje się klasycznie w przychodniach rehabilitacyjnych i prywatnych gabinetach fizjoterapeutycznych. Wanny do masażu kończyn górnych takie jak wanna do masażu wirowego kończyn górnych CASTILLO BASIC,1114E lub AQUANESIS H to w całości stanowiska idealnie dostosowane do potrzeb pacjenta. Opływowy kształt przedniej powierzchni wanny umożliwia zajęcie przez pacjenta wygodnej pozycji i rozluźnienia ciała w trakcie zabiegu. Wanna jest na tyle dużego rozmiaru aby pozwolić na wprowadzenie całej kończyny górnej lub jedynie jej fragmentów czyli dłoni, przedramienia, stawu łokciowego. 

Wanny w stylu wanny do masażu wirowego kończyn dolnych AQUANESIS P umożliwiają przeprowadzenie masażu wirowego dystalnych partii kończyny dolnej – stopy i podudzia. Bardziej rozbudowane wanny do masażu kończyn dolnych np. THETA 20  zaopatrzone są w siedziska i pozwalają także na masaż bardziej proksymalnych obszarów kończyny wraz ze stawem biodrowym.

Wanny do hydromasażu całego ciała zwykle dostosowane są także do przeprowadzania ozonoterapii lub chromoterapii. Wiodące wanny tego typu to AQUANESIS E lub MAGELLAN BASIC i MAGELLAN. Każda wanna posiada zestaw dysz o różnej liczbie i średnicy. Dysze mogą być stosowane jednocześnie lub pozwalają na masaż partiami – jednocześnie uruchomione dysze tylko w jednej części wanny.  Szeroki wybór wanien pozwala na dokładne dopasowanie ich do potrzeb placówki oraz przyjmowanych pacjentów.

Przeciwwskazania do zabiegu kąpieli wirowej

Standardowo nie stosuje się kąpieli wirowych w przebiegu ostrych stanów zapalnych organizmu, uogólnionej infekcji, gorączki, choroby nowotworowej i wszystkich chorób o ciężkim przebiegu. Przeciwwskazaniem do wirówki są także wszelkie choroby zakaźne, szczególnie choroby zakaźne skóry. Uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu oraz choroby i zmiany skórne w okolicy zabiegowej również uniemożliwiają przeprowadzenie terapii z użyciem wirówki.  Pozostałe przeciwwskazania do zabiegu kąpieli wirowej są dosyć złożone ze względu na jednoczesne oddziaływanie różnych bodźców fizykalnych. Do przeciwwskazań będą więc należeć wszystkie przeciwwskazania do stosowania wody, przeciwwskazania do ciepłolecznictwa oraz przeciwwskazania do masażu miejscowego.