Stół rehabilitacyjny - jak wybrać odpowiedni model

Stół rehabilitacyjny jest podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia gabinetów rehabilitacyjnych, masażu, a także gabinetów kosmetycznych. Z punktu widzenia terapeuty czy masażysty, a także pacjentów i klientów, niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego stołu. Jego funkcjonalność, odpowiednia budowa i dodatkowe funkcje mogą zdecydowanie ułatwić pracę, a pacjentom zapewnić komfort i wygodę w trakcie wykonywania zabiegów.

W jakich zabiegach wykorzystuje się stoły rehabilitacyjne

Jak sama nazwa wskazuje stoły rehabilitacyjne użytkowane są zwykle w gabinetach rehabilitacji. Na stole rehabilitacyjnym wykonać można wszystkie zabiegi terapeutyczne z zakresu terapii manualnej czy mięśniowo-powięziowej. Także zabiegi fizykoterapeutyczne najczęściej wykonywane są kiedy pacjent znajduje się na stole rehabilitacyjnym. W przypadku stabilnych i wygodnych stołów rehabilitacyjnych istnieje możliwość wykonywania z pacjentem podstawowych ćwiczeń na kręgosłup lub inne partie ciała. Jednak gabinet rehabilitacji to nie jedyne miejsce, w którym wykorzystuje się stoły rehabilitacyjne. Tego rodzaju wyposażenie idealnie sprawdza się także w gabinetach kosmetycznych, podczas wykonywania profesjonalnych zabiegów upiększających, a także w gabinetach masażu. W tych ostatnich bardzo istotna jest wygoda klienta, szczególnie podczas masażu relaksacyjnego. W zależności od sposobu wykorzystania stołu istnieje na rynku szereg modeli, posiadających różne funkcje i dedykowanych do konkretnych placówek. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą stołów i dopasować sprzęt idealnie do naszych potrzeb.

Rodzaje stołów rehabilitacyjnych

Podstawowym podziałem stołów zabiegowych jest ich rozróżnienie na stoły stacjonarne i przenośne.

Stół rehabilitacyjny stacjonarny

Modele stacjonarne stołów rehabilitacyjnych kierowane są dla osób i placówek, które stawiają na wykonanie zabiegów tylko w miejscu pracy, bez dojazdu do pacjentów lub innych miejsc. Stoły stacjonarne to w większości stoły posiadające bardzo stabilną konstrukcję i obszerny zakres dodatkowych funkcji i ustawień. Są więc idealnym wyborem do gabinetów, w których stół umieścimy na stałe. W stołach tego rodzaju istnieje możliwość regulacji ręcznej, elektrycznej lub hydraulicznej.

Polecane modele z regulacją ręczną to bardzo prosty i wygodny w użyciu stół do masażu SM-R7 lub bardziej złożony, wielosegmentowy model stołu rehabilitacyjnego JSR 4. W przypadku regulacji hydraulicznej na uwagę zasługuje 3-częsciowy stół rehabilitacyjny MANUAL CUBE Hydra. Dużą wygodą dla użytkownika jest zastosowanie pilota i regulacja elektryczna wysokości oraz ułożenia stołu. Ten rodzaj regulacji ustawienia zastosowano w stołach rehabilitacyjnych PRO 3, PRO 7, a także w bardzo często wybieranym modelu z funkcją PIVOT: Terapeuta – M-P7-F4. Regulacja wysokości stołu może przebiegać skokowo lub w sposób ciągły. W przypadku regulacji ciągłej istnieje możliwość ustawienia wysokości na każdym możliwym poziomie, co bardzo dobrze sprawdza się w placówkach, w których ze stołu korzysta więcej niż jedna osoba pracująca.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na ilość segmentów, z których składa się stół rehabilitacyjny. Modyfikacja ich ustawienia pozwala bowiem na większy komfort i wygodę pracy oraz poszerza możliwość zastosowania stołu. Lepsze ułożenie pacjenta pozwoli bowiem na izolację poszczególnych obszarów ciała i ćwiczenie odpowiednich mięśni. Dodatkowymi atutami stołu będą regulowany podnóżek, zagłówek i podłokietniki. Podsumowując – jeśli zabiegi lub masaże będą wykonywane tylko w gabinecie warto zainwestować w stacjonarny stół do rehabilitacji. Najlepiej bardzo stabilny,  posiadający duży zakres regulacji ułożenia wysokości i ułożenia poszczególnych segmentów. Jeśli planujemy przemieszczanie stołu w obrębie gabinetu lub placówki warto zapewnić wyposażenie stołu w kółka, które przymocujemy do nóg.

Stół rehabilitacyjny przenośny

Drugą grupą modeli stołów do rehabilitacji są stoły przenośne. Modele te są składane dzięki czemu umożliwiony jest ich transport w różne miejsca. To świetne rozwiązanie dla rehabilitantów, masażystów czy kosmetyczek wykonujących zabiegi w domu klienta. W przypadku tego rodzaju stołów bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano konstrukcję i obicie stołu. Zwykle spotykamy konstrukcje drewniane lub metalowe. Rodzaj użytego materiału wpływa przede wszystkim na wagę stołu, co jest bardzo istotne przy jego transporcie. Dodatkowo odpowiedni materiał zapewnia jego wytrzymałość i stabilność. Jeśli chodzi o materiał użyty do wykonania tapicerki, to najistotniejsze będzie utrzymacie jego higieny. W związku z tym należy zwrócić uwagę czy użyty materiał jest łatwy w czyszczeniu. Zalecamy zwrócenie uwagi na ilość szwów, które mogą nasiąkać używanymi w trakcie zabiegów preparatami i utrudniać utrzymanie czystości. Im mniej szwów tym lepiej.

Polecane modele stołów rehabilitacyjnych

Zakup stołu rehabilitacyjnego jest niezwykle ważny ze względu na komfort pacjentów, ale także ergonomie pracy. Ze względu na nie mały koszt warto zapoznać się z popularnymi i polecanymi modelami stołów rehabilitacyjnych i wybrać taki, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Do takich z pewnością należy wspomniany już stół rehabilitacyjny Terapeuta – M-P7-F4, posiadający funkcję pivot. Z pośród nieco tańszych modeli często wybierany przez terapeutów jest stół rehabilitacyjny SR-EŁ3p. Jednak wybór odpowiedniego modelu powinien być oparty o dokładną analizę wszystkich dostępnych modeli i dokonany przez wzgląd na opisane przez nas zalecenia i wskazówki.