Masażysta czy fizjoterapeuta, praca manualna czy zabiegi fizykalne, w domu pacjenta czy w gabinecie – bez względu na nasze potrzeby w tym zakresie zawsze potrzebny będzie stół do masażu lub terapii manualnej odpowiednio dobrany do formy prowadzonej terapii i potrzeb terapeuty. Szeroka gama dostępnych na rynku stołów stawia nas przed ważnym wyborem – który będzie najlepszy dla nas i naszych pacjentów. Ważne jest to by pamiętać o potrzebach pacjentów lub klientów, z którymi będziemy pracować, nie zapominając jednocześnie o nas samych i ergonomii wykonywanej przez nas pracy – pamiętajmy, że chory terapeuta to mało skuteczny terapeuta. Przedstawiamy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, co pozwoli na dokonanie właściwego wyboru.,

 

Miejsce wykonywania pracy – mobilna czy stacjonarna?

Pierwsze pytanie jakie warto sobie postawić przed zakupem stołu - czy będziemy pracować tylko we własnym domu lub gabinecie, czy też mamy w swojej ofercie wizyty domowe? Jeśli planujemy odwiedzać swoich pacjentów to wybierzemy, na pewno, stół lekki, łatwy do składania i rozkładania oraz wygodny w transporcie. Konieczne będą takie dodatki jak pokrowiec czy wózek. Waga takiego stołu nie powinna przekraczać 15kg, z uwzględnieniem faktu, że im lżejszy tym możliwości transportu większe. W przypadku pracy stacjonarnej dobrze wybrać stół stabilniejszy o podwyższonym komforcie(szerszy i dłuższy). Dodatkowym atutem stołów stacjonarnych będzie możliwość elektrycznej regulacji ich wysokości czy ułożenia poszczególnych części względem siebie.

 

Rodzaj wykonywanej pracy.

Kolejną ważną kwestią będzie dobór stołu odpowiedniego do rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Jeśli pracujemy jako masażysta to zdecydowanie postawimy na stół szeroki (70-80cm). Dodatkowym atutem będzie takie wyposażenie stołu jak podgłówek czy podłokietniki, zdecydowanie zwiększające komfort i wygodę klienta. W przypadku terapeutów manualnych najważniejsza będzie stabilność stołu na całej jego powierzchni. Autem stołu będzie tutaj dodatkowa noga stabilizująca. Zwracając uwagę na technikę pracy z pacjentem wybierzemy stół dwu- lub trzy-członowy. Warto wybrać stół z możliwością podniesienia co najmniej jednej, a najlepiej dwóch jego części. Dostępny jest szereg stołów wielosekcyjnych. Pozwoli to na większą możliwość zmian pozycji pacjenta bez zbędnego nakładu sił z naszej strony. Oprócz stabilnej konstrukcji stołu, dobrze przeanalizować dokładnie materiał z jakiego wykonany będzie blat. Wykorzystanie grubszej pianki skutkuje większym komfortem pacjenta w trakcie zabiegów i będzie odpowiednim wyborem w wypadku prowadzenia praktyki masażysty. Jako terapeuci manualni niejednokrotnie potrzebowali będziemy stołu, który nie spowoduje „zapadania się” części ciała, z którą pracujemy – w tej sytuacji dobrym wyborem będzie stół o piance standardowej i twardszej powierzchni. 

 

Wygoda pacjenta/ klienta w trakcie wykonywania zabiegu.

Stając przed wyborem odpowiedniego stołu rehabilitacyjnego do terapii lub masażu oraz jego dodatkowego wyposażenia musimy pamiętać o komfortowej pozycji pacjenta/ klienta w trakcie wykonywanych zabiegów bez względu na ich rodzaj oraz długość trwania. Na rynku dostępne są stoły o standardowej szerokości 60cm, która jest wystarczająca dla większości osób. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu, które stanowią podłokietniki możemy poszerzyć stół o dodatkowe 10cm z każdej strony, co pozwoli na odczucie większej wygody klienta szczególnie w przypadku zabiegów masażu. Bardziej komfortowa wielkość blatu to 70-80cm. Taka szerokość daje pewność komfortowej pozycji również w przypadku pacjentów z bardziej rozbudowaną sylwetką. Kolejnym parametrem jaki warto przemyśleć to długość stołu. Standardowa długość stołu wynosi 165cm. Jest to długość wystarczająca w przypadku pacjentów o mniejszej wysokości ciała. Istnieje możliwość zwiększenia długości stołu z wykorzystaniem podgłówków. To dobre rozwiązanie pozwalające na modyfikację długości stołu w zależności od potrzeb pacjenta, ułatwiające jednocześnie transport stołu, dzięki mniejszej jego podstawowej wielkości. Pracując stacjonarnie możemy pozwolić sobie na dłuższy stół, 180-200cm. Korzystając z większych długości mamy pewność, że wysokość ciała pacjenta nigdy nas nie zaskoczy.  W tym wypadku musimy pamiętać jednak o konieczności zakupu dodatkowego wyposażenia takiego jak wałki czy kliny. Może być konieczne jego wykorzystanie w sytuacji, w której pacjent będzie niższego wzrostu i odległość między otworem na twarz, a końcem stołu spowoduje konieczność umieszczenia w okolicy kolan lub stawów skokowych wałka lub klina w celu uzyskania komfortowej pozycji.

 

Ergonomia pracy terapeuty.

Przy wyborze tak kluczowej części wyposażenia naszego gabinetu jaką jest stół nie możemy zapomnieć o sobie. Pamiętajmy, że spędzimy wiele godzin przyjmując rozmaite pozycje w celu odpowiedniego opracowania ciała naszych pacjentów. Warto zadbać więc o to aby pozycja w trakcie pracy mogła być jak najbardziej prawidłowa i pozwalała na wysoką ergonomię naszej pracy. W tym celu należy wybrać korzystną wysokość stołu, optymalnie dobraną do naszego wzrostu. Większość stołów posiada możliwość regulacji wysokości. Dostępne są stoły z manualną regulacją wysokości, jak również takie, w których wysokość stołu oraz pochylenie regulowane są elektrycznie. Takie udogodnienie będzie dodatkowym atutem stołu, dostępnym jednak tylko w przypadku stołów stacjonarnych. Nie zapominajmy o mobilności naszego stołu, jeśli planujemy jego transport. Wybierając stoły bardziej komfortowe, a więc większe, a co za tym idzie cięższe o kilka kilogramów, musimy wiedzieć, że każdorazowo będziemy obciążać nasze ciało w trakcie transportu. Warto więc w tym wypadku pójść na kompromis między komfortem pacjenta, a ergonomią pracy i wybrać stół mniejszy, lżejszy, dobierając do niego dodatkowe wyposażenie.

Konstrukcja stołu.

Po przeanalizowaniu wszystkich aspektów naszej pracy i wyborze najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb opcji stół zostaniemy postawieni przed ostatecznym wyborem – z jakich materiałów powinien być wykonany najlepszy dla nas stół. Ważne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów - drewnianej lub aluminiowej konstrukcji, optymalnej grubości gąbki, a także odpornej na odkształcanie się i odbarwienia wysokogatunkowej skóry ekologicznej, umożliwiającej łatwe utrzymanie czystości.