Jakie są zalety taśm Thera-Band?

Zanim zapoznasz się z tajnikami treningu z użyciem taśm Thera-Band poznaj główne zalety praktyczne przyrządu:

 •          Możliwość zastosowania zmiennego oporu podczas ćwiczenia
 •          Odpowiedni dobór oporu do siły mięśniowej i ćwiczonej części ciała bez konieczności zmiany przyrządu
 •          Szeroki wybór elastyczności i grubości taśm co pozwala na perfekcyjne dopasowanie taśmy do możliwości ćwiczącego
 •          Możliwość wykonywania ćwiczeń każdej części ciała w wielu pozycjach wyjściowych
 •          Możliwość wykonania ćwiczeń w każdym miejscu - w gabinetach rehabilitacji, salach gimnastycznych, siłowniach, a nawet w domu
 •          Z sukcesem pomagają w zwiększaniu zakresu ruchu, a przede wszystkim poprawie siły i wytrzymałości mięśniowej

Czym są taśmy Thera-Band i dlaczego warto posiadać je wśród asortymentu do ćwiczeń?

Taśmy Thera-Band to rodzaj elastycznych taśm wykorzystywanych do ćwiczeń całego ciała. Z powodzeniem stosuje się je w ćwiczeniach kończyn górnych i dolnych, a także podczas treningu tułowia czy ćwiczeń stabilizujących. Taśmy te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, a także jako element treningów ogólnorozwojowych i specjalistycznych.

 Główną gałęzią medycyny, w jakiej taśmy Thera-Band cieszą się powodzeniem na całym świecie, jest ortopedia, gdzie używane są w ćwiczeniach oporowych jako element odbudowy siły mięśni oraz  poprawy funkcji stawów. Idealnie sprawdzają się również w innych dziedzinach medycyny takich jak neurologia, geriatria czy pediatria, a także w medycynie sportowej i treningach ogólnousprawniających. Ze względu na duże możliwości jakie dają, zalecane jest stosowanie taśm także podczas ćwiczeń: Body-Gym, Body-Styling czy P-Class.  Prosty w obsłudze przyrząd jakim jest taśma Thera- Band umożliwia wykonywanie ćwiczeń oporowych, wytrzymałościowych oraz wzmacniających, na różnym poziomie zaawansowania i sprawności osoby ćwiczącej.

Trening z taśmą Thera-Band daje wymierne efekty, potwierdzone wieloma badaniami naukowymi oraz zadowoleniem klientów z całego świata.  Atrakcyjność i popularność produktów Thera-Band budowana jest przede wszystkim na ich wielostronnej możliwości wykorzystania, prostocie użytkowania, a także wygodzie stosowania ze względu na niewielki wymiar produktu.

Taśmy Thera-Band uznane zostały przez Amerykańskie Towarzystwo Fizjoterapeutyczne jako jedyny środek terapeutyczny tego typu. Jednocześnie polecane przez trenerów i terapeutów na całym świecie znajdują swoje miejsce na półkach w większości gabinetów fizjoterapeutycznych, klubów fitness i siłowni.

Zalety taśm Thera-Band

 •          Wykonanie produktu z naturalnego, czystego lateksu
 •          Progresywny przyrost oporu w trakcie ćwiczenia
 •          Zróżnicowany opór taśm (dobór odpowiedniego koloru umożliwia dopasowanie taśm do możliwości ćwiczącego)
 •          Produkt łatwy w użyciu
 •          Prosty w transporcie i przechowywaniu ze względu na niewielki wymiar i elastyczność
 •          Możliwość wykorzystania w każdym miejscu – gabinecie, klubie sportowym, domu, podczas podróży
 •          Tania i skuteczna alternatywa dla klasycznych przyborów treningowych takich jak ciężarki czy hantle
 •          Produkt o wielostronnym zastosowaniu
 •          Przy użyciu jednego przyrządu możliwość regulacji oporu poprzez zmianę naprężenia taśmy
 •          Możliwość długotrwałego użytkowania - gwarantowana wysoka trwałość produktu

Dla kogo przeznaczone są taśmy Thera-Band?

Taśmy Thera-Band mogą być stosowane przez osoby o różnym poziomie sprawności fizycznej, niezależnie od wieku. Ze względu na stopniowanie oporu (wg opisanych poniżej kolorów) możliwe jest ich wykorzystanie we wszystkich etapach rehabilitacji szpitalnej oraz ambulatoryjnej. Już w początkowym etapie rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych, urazach lub w przebiegu chorób narządu ruchu możliwe jest wykorzystanie taśm Thera-Band. W trakcie trwania terapii umożliwiają progres oporu wraz z poprawą sprawności w przebiegu procesu terapeutycznego. W dalszym etapie usprawniania, po zakończeniu rehabilitacji, możliwe jest wykorzystanie taśm do poprawy funkcjonalności w domu czy na siłowni. Taśmy te mają więc zastosowanie nie tylko w przebiegu leczenia fizjoterapeutycznego ale również jako jego uzupełnienie i kontynuacja. Także wśród osób zdrowych taśmy cieszą się popularnością. Jak już wspominaliśmy z powodzeniem mogą zastąpić przyrządy do ćwiczeń siłowych jako urozmaicenie lub uzupełnienie treningu ogólnorozwojowego i siłowego.

Rozciągliwość taśmy Thera-Band

Stopniowanie oporu z użyciem taśm Thera-Band możliwe jest dzięki ich rozciągliwości – w trakcie ćwiczeń, poprzez odpowiednie napięcie taśmy możliwa jest regulacja poziomu stawianego oporu. Dodatkowo szeroki wybór taśm w 8 kolorach pozwala na dobór grubości taśmy najlepiej spełniającej nasze wymagania. Każdy kolor taśmy odpowiada maksymalnemu oporowi jaki możemy uzyskać z jej użyciem. Taśma w kolorze beżowym, o najmniejszym oporze, przy rozciągnięciu ok 100% daje nacisk o wartości ok 1 kg, podczas rozciągnięcia do 200% wynosi on ok 1,5kg. Jest to opór stosowany u dzieci lub osób w początkowym etapie rehabilitacji.

 

Kolejno taśmy w kolorach: żółta, czerwona, zielona, niebieska, czarna, srebrna i złota pozwalają na wykorzystanie coraz większego oporu. W przypadku taśmy złotej, umożliwiającej największe oporowanie, rozciągnięcie do poziomu 100% daje opór odpowiadający 6,5 kg, 200- procentowe napięcie pozwala na uzyskanie ciężaru ok 9,5kg. Jest to taśma, którą  z powodzeniem stosować mogą osoby w pełni sprawne w celu znacznego przyrostu masy mięśniowej. Ważną zaletą w treningu siłowym będzie tutaj opór progresywny co oznacza zmienność oporu w trakcie wykonywania jednego ćwiczenia.

 

Wykorzystując w ćwiczeniach ciężarek lub hantle o odpowiedniej masie, bez względu na fazę wykonywanego ruchu opór jest zawsze taki sam i odpowiada wartości obciążnika. W przypadku użycia taśm Thera-Band wraz z kolejnymi fazami wykonywania ruchu zwiększa się napięcie taśmy, a tym samym uzyskujemy większy opór w końcowej fazie ruchu stopniowo zmniejszający się podczas powrotu do pozycji wyjściowej. Stanowi to ciekawą alternatywę dla standardowych ćwiczeń.

Dodatkowo przyrządy uzupełniające takie uchwyty paskowe, plastikowe, drzwiowe lub sportowe zapewniają komfort w trakcie ćwiczeń z taśmami Thera-Band. W ofercie producenta oprócz standardowych i uniwersalnych taśm znajdziemy także inne przyrządy, które pozwolą na urozmaicenie treningu i poszerzenie swojego warsztatu ćwiczeń.

 

Dobrą propozycją dla ćwiczeń oporowych rąk czy nóg będzie taśma loop  w kształcie pętli. Po założeniu pętli na nogi czy ręce z powodzeniem wykonywać możemy ćwiczenia oporowe. Podobnie jak klasyczne taśmy, przyrząd ten jest rozciągliwy i umożliwia ćwiczenie z oporem progresywnym. Jego zaletą jest brak konieczności przytrzymywania czy wiązania końców taśmy, jest jednak mniej uniwersalnym przyrządem w związku z czym zalecany będzie jako uzupełnienie asortymentu. Świetnym wyborem będą także loop tubingi. To elastyczny przyrząd wyposażony w miękkie uchwyty pozwalający na wykonanie szeregu ćwiczeń usprawniających, dzięki zamontowanym uchwytom jest wygodny i przyjemny w użytkowaniu. 

 

Przykładowe ćwiczenia z użyciem taśm Thera-Band

 

Wzmacnianie zginaczy stawu łokciowego (strona prawa):

Pozycja stojąca. Rozwiń taśmę tak aby jej fragment znajdował się na podłodze. Postaw prawą stopę na końcu taśmy znajdującym się na podłożu. Chwyć drugi koniec taśmy prawą dłonią. Kończyna górna wyprostowana w łokciu. Podczas chwytu taśma powinna być lekko napięta. Wykonaj ruch zgięcia łokcia – sprawdź czy opór nie jest za mały lub za duży. Rozluźnienie taśmy w pozycji wyjściowej zmniejszy stawiany opór, a przesunięcie dłoni w kierunku podłoża zwiększy. Po odpowiednim dopasowaniu oporu proponujemy owinięcie taśmy wokół dłoni w celu uzyskania pewniejszego chwytu. Można rozpocząć serię ćwiczeń.

 

Wzmacnianie prostowników stawu łokciowego (strona prawa):

 

Pozycja stojąca. Rozwiń taśmę i chwyć lewą dłonią jeden jej koniec za plecami. Kończynę górną prawą wyprostuj w stawie barkowym i zegnij w stawie łokciowym, za plecami (nad głową). (Pozycja początkowa przypomina ćwiczenie, w którym próbujemy złączyć dwie ręce za plecami sięgając jedną od góry, a drugą od dołu). Chwyć drugi koniec taśmy prawą dłonią. Spróbuj wyprostować łokieć nad głowę. Jeśli opór jest prawidłowy owiń taśmę wokół dłoni i wykonaj serię ćwiczeń.

 

Wzmacnianie prostowników stawu kolanowego (strona lewa):

 

Pozycja siedząca. Siedząc na krześle tworzymy pętle z taśmy zaczepiając o nogę krzesła oraz stopę lewą. Prostujemy nogę w stawie kolanowym. Wielkość pętli dopasowujemy do możliwości siłowych. Po odpowiednim dopasowaniu oporu rozpoczynamy serię ćwiczeń.

 

Wykorzystanie taśm Thera-Band do ćwiczeń oporowych możliwe jest w każdym miejscu i pozycji. Powyższe przykłady pokazują łatwość zastosowania, a przede wszystkim ogromne możliwości jakie daje taśma dzięki łatwości regulacji oporu.