Terapia TECAR – zasady działania fali radiowej

Terapia TECAR w dosłownym rozwinięciu skrótu z języka hiszpańskiego oznacza Transferenia Electrica Capacitiva Resistiva co w tłumaczeniu polskim oznacza „transfer elektryczności pojemnościowo-rezystywny”. Terapia TECAR jest rodzajem diatermii, co oznacza metodę dostarczania energii do tkanek wykorzystująca zmienny prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości (od 400kHz do 1200 kHz). Inaczej nazywana jest diatermią długofalową lub radiofrekwencją, ze względu na użycie fali radiowej wysokiej częstotliwości. Tą formę terapii wykorzystywana jest w medycynie, kosmetologii oraz rehabilitacji.

Zasady działania fali radiowej wysokiej częstotliwości

W terapii TECAR wykorzystana zostaje fala radiowa, która działa na tej samej zasadzie co przepływ prądu elektrycznego, poprzez spowodowanie efektu oporu. Skutkiem oddziaływania oporowego jest głębokie przegrzanie tkanek co z kolei skutkuje ich stymulacją, nawet w głębokich warstwach. Stymulacja tkanek wspomaga ich regeneracje i poprawia kondycję. Efekty terapeutyczne jakie występują w wyniku stosowania terapii TECAR na ciało ludzkie to działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, poprawiające ukrwienie i regeneracyjne.

Sposób oddziaływania terapii na tkanki jest uzależniony od zastosowanego trybu.

Tryb pojemnościowy – działanie

W trybie pojemnościowym stosowana jest elektroda z izolatorem, który ma za zadanie oddzielić metalową część elektrody od skóry, tworząc tym samym kondensator. Efekty oddziaływania zlokalizowane są powierzchniowo, w bezpośredniej okolicy izolatora oraz w tkankach dobrze uwodnionych (bardziej oddalone od skóry tkanki miękkie takie jak mięśnie, naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne). Zabiegi, w których wykorzystuje się tryb pojemnościowy terapii TECAR są bardziej specjalistyczne i pozwalają na łatwą kontrolę miejsca poddawanego terapii. Efektem oddziaływania jest stymulacja lokalnego przepływu płynów (lepsze odżywienie tkanek i ewakuacja metabolitów), rozluźnienie napiętych mięśni. oraz przyspieszenie regeneracji komórek.

Tryb oporowy – działanie

W trybie oporowym terapii TECAR elektroda metalowa dotyka bezpośrednio powierzchni skóry (brak izolatora). Wytworzona energia koncentruje się więc w tkankach gorzej uwodnionych, o mniejszej przepuszczalności energii takich jak kości, chrząstka, stawy, ścięgna, więzadła. Terapia prowadzona w trybie oporowym jest więc bardziej intensywna. Efekty lecznicze występują w tkankach głęboko położonych, nie naruszając jednocześnie struktury tkanek powierzchniowych.

Wybór stosowanego trybu zależy więc od rodzaju tkanek, na które ma być kierowana terapia oraz obecnego ich stanu. Tryb oporowy poleca się stosować do tkanek gorzej uwodnionych, w przypadku przewlekłych stanów chorobowych i zapalnych. Tryb pojemnościowy z kolei warto zastosować w przypadku uszkodzeń bardziej powierzchownych i we wczesnych fazach choroby.

Rodzaj schorzeń leczonych terapią TECAR

Terapia falami radiowymi wysokiej częstotliwości stosowana jest w terapii chorób i złamań kości, urazów i patologii więzadeł oraz mięśni i ich ścięgien. TECAR wykorzystuje się w przypadku wystąpienia obrzęków, naciągnięć, zerwań lub przykurczów mięśni, bólów i zapaleń ścięgien, kaletki maziowej, więzadeł, a nawet skóry. Początkowo terapia wykorzystywana była u sportowców w leczeniu kontuzji narządu ruchu ze względu na wysoką skuteczność i szybkie efekty, widoczne już po pierwszym zabiegu. Obecnie stosowana jest także na co dzień w rehabilitacji narządu ruchu, a także w medycynie estetycznej.

Przeciwwskazania

Jako przeciwwskazania do wykonywania terapii TECAR wskazuje się posiadanie rozrusznika serca lub innych sztucznych narządów czy protez, stan po przeszczepach tkanek, narządów i komórek, ciążę, problemy z koagulacją krwi, oparzenia i ostre stany zapalne, nowotwory, nadciśnienie oraz niedociśnienie tętnicze, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia czucia w postaci braku wrażliwości na ból. Przeciwwskazaniem do terapii ze średnim i wysokim poziomem energii będą także wszystkie przeciwwskazania do leczenia ciepłem ze względu na efekt termiczny terapii.

Aparaty do terapii TECAR

Klasyczne i uniwersalne aparaty do terapii TECAR to urządzenia firmy BTL takie jak Terapia Tecar BTL-6000 TR-Therapy Pro lub BTL-6000 TR-Therapy Elite. Aparaty umożliwiają prace w dwóch trybach – pojemnościowym i oporowym. Możliwe jest także ustawienie poziomu generowanej energii tak aby uzyskać oczekiwany efekt – atermiczny lub termiczny (endotermiczny). Zastosowanie aparatów BTL przynosi natychmiastową ulgę w bólu i przyspiesza regenerację tkanek w obrębie kręgosłupa lub stawów i mięśni.

Wygodne urządzenie Back 1S jest aparatem przenośnym co pozwala na przeprowadzanie terapii w dowolnym miejscu. Z kolei urządzenie Back 3SE - urządzenie z wózkiem jezdnym do przeprowadzania terapii Tecar, dzięki wózkowi umożliwia szybki transport aparatu w obrębie placówki leczniczej. Urządzenia posiadają elektrody pojemnościową i rezystancyjną,  a także umożliwiają wybór częstotliwości, trybu pracy (także emisja impulsowa) i poziomu energii, co pozwala na idealne dopasowanie parametrów do leczonej okolicy i schorzenia.