Coraz większa popularność wałków rehabilitacyjnych, powszechnie nazywanych rollerami, w ostatnich latach znacznie wzrosła, a co za tym idzie ich dostępność na rynku i możliwości wyboru są coraz większe.

Warto wśród akcesoriów potrzebnych do zabiegów rehabilitacyjnych, masażu czy ćwiczeń posiadać różnego rodzaju wałki, pozwalające na większy komfort prowadzonych zabiegów oraz urozmaicenie i zwiększenie efektywności ćwiczeń zarówno u dorosłych jak i dzieci. Szeroki zakres zastosowania i uniwersalność wykorzystania rollerów sprawia,  że mając je w wyposażeniu swojego gabinetu, sali ćwiczeń czy prywatnego zaplecza sprzętu do szeroko pojętej aktywności fizycznej możemy poszerzać zakres pracy nad ciałem swoim oraz naszych pacjentów.

Wielofunkcyjne rollery

Wielofunkcyjność wałków rehabilitacyjnych pozwala na przeprowadzenie z należytą precyzją, a przede wszystkim wygodą dla pacjenta, masaży oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Podczas wykonywania zabiegu wałek służy do podparcia stóp, kolan, ramion, barków czy szyi co gwarantuje komfortową pozycję pacjenta w trakcie pobytu w naszym gabinecie. Co więcej, sam wałek może służyć jako przyrząd do masażu całego ciała, zarówno podczas masażu leczniczego jak i sportowego. Wykonanie masażu z użyciem rollera po treningu czy sesji ćwiczeń gwarantuje szybkie rozluźnienie, relaksację i zmniejszenie napięcia. Dzięki poprawie ukrwienia tkanek i bezpośrednim wpływie mechanicznym na mięśnie i sieci powięziowe redukuje ból i inne negatywne skutki intensywnego wysiłku fizycznego.

Gdzie wykorzystywane są wałki rehabilitacyjne?

Równie często rollery wykorzystywane są podczas różnego rodzaju ćwiczeń w trakcie sesji rehabilitacyjnych, gimnastyki korekcyjnej, a także ćwiczeń ogólnousprawniających osób zdrowych. Są przyrządem bardzo często wykorzystywanym podczas ćwiczeń korekcyjnych w rehabilitacji pediatrycznej. Urozmaicają wizyty i wprowadzają element zabawy do sesji ćwiczeń z dziećmi jednocześnie pozwalając na szeroką gamę ćwiczeń wykonywanych z ich użyciem. Z pomocy wałka możemy skorzystać także podczas ćwiczeń wzmacniających czy koordynacyjnych.

Roller jest więc  narzędziem uniwersalnym, a jednocześnie prostym, lekkim i łatwym w użyciu co czyni go niezwykle atrakcyjnym i oznacza, że powinien znaleźć się w asortymencie każdego fizjoterapeuty, masażysty, jak również trenerów personalnych i osób aktywnych fizycznie.

Jak wybrać wałek do masażu?

Przy wyborze wałka do masażu powinniśmy kierować się przede wszystkim jego rozmiarem, odpowiednio dostosowanym do naszych potrzeb, a także sylwetki, wagi i okolicy ciała, z którą będziemy pracować. Warto zwrócić uwagę zarówno na długość wałka jak i jego szerokość(promień).Ważny będzie również odpowiedni dobór twardości wałka w zależności od jego wykorzystania. Do ćwiczeń potrzebować będziemy wałków twardszych, podobnie w przypadku wałka służącego do masażu czy rollera używanego do rozbicia mięśni po treningu. Osoby o mniejszej masie mięśniowej lepiej aby wybrały jednak nieco mniej twarde typy rollerów. Wałki wykorzystywane jako przyrządy podporowe w trakcie zabiegów czy te używane do ćwiczeń z dziećmi będą zdecydowanie bardziej miękkie.

Szeroki wybór kształtów, wielkości i stopnia twardości rollera pozwala na precyzyjny dobór przyrządu do indywidualnych wymagań oraz potrzeb pacjentów czy klientów. Warto zaopatrzyć się w ich kilka rodzajów tak aby w swojej pracy odpowiednio dopasowywać je do wszystkich prowadzonych działań i osób, z którymi będziemy pracować.