Ćwiczenia w podwieszeniu to forma aktywności ruchowej, w trakcie której, całe ciało lub trenowana jego część znajduje się na specjalnych podwieszkach mających za zadanie odciążyć określony odcinek lub nadać kierunek ruchu i ułatwić lub utrudnić jego prowadzenie. Ćwiczenia w odciążeniu, to niejednokrotnie alternatywa dla klasycznych ćwiczeń, a w przypadku wielu dysfunkcji jedyna możliwa ich forma. Odciążenie to niezbędny element treningu w sytuacjach kiedy pacjent nie ma wystarczającej siły mięśniowej by wykonać ćwiczenie przeciwko sile grawitacji (siła wg skali Lovetta poniżej 3) lub z różnych przyczyn nie zaleca się u niego obciążania określonego obszaru ciała. Idealnym rozwiązaniem są wtedy podwieszenia, które powodują odciążenie dysfunkcyjnych części ciała jednocześnie umożliwiając pełny zakres ruchu i pracę mięśni. Ćwiczenia w podwieszeniu to równie często ćwiczenia z wyboru – jako ciekawa alternatywa lub niejednokrotnie utrudnienie klasycznej formy treningu na podłożu stabilnym – istnieją przyrządy do podwieszeń treningowych. Podwieszenie może odbywać się również poza osiowo zwiększając tym samym trudność i intensywność treningu.

Korzyści płynące z zastosowania metody Neurac i ćwiczeń w podwieszeniu

Metoda Neurac to specjalistyczna forma prowadzenia ćwiczeń z użyciem podwieszek. Duża liczba badań naukowych z całego świata wskazuje na pozytywne efekty prowadzenia ćwiczeń w podwieszeniu z użyciem aparatów Redcord. Udowodniono, między innymi, możliwość zwiększenia aktywności mięśnia poprzecznego brzucha w pozycji leżenia przodem (podwieszenie). Wskazano na poprawę siły i wytrzymałości mięśni tułowia w grupie osób z problemami odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wykazano większą aktywność pewnych grup mięśni podczas wykonywania pompek na podwieszkach w porównaniu do stabilnej płaszczyzny podparcia oraz zaobserwowano korzystne zmiany w głębszych warstwach mięśni w sytuacji wykonywania ćwiczeń oporowych i stabilizacyjnych na podwieszkach przez osoby z bólami okolicy lędżwiowo-krzyżowej kręgosłupa, Również w grupach sportowców wykazano korzystny wpływ ćwiczeń w podwieszeniu na różne grupy mięśniowe w sytuacji kontuzji lub problemów z określonymi obszarami ciała. Wszyscy naukowcy zgodnie uznają ćwiczenia w podwieszeniu za dobrą metodę treningu w wielu sytuacjach chorobowych jak również u osób bez rozpoznanych patologii.

Nowoczesne urządzenia jako alternatywa klasycznego UGUL

Zdecydowanie najważniejszą cechą jaka wypada korzystniej w przypadku aparatów Redcor na tle klasycznego UGUL to możliwość pełnego podwieszenia całego ciała. Oczywiście tego rodzaju podwieszenie jest możliwe także w UGUL ale zdecydowanie cięższe w wykonaniu. Zwykle wykorzystuje się więc możliwość odciążenia kończyn. W systemie Redcor czy Sling Therapy podwieszenie całego ciała nie stanowi dużego wyzwania. Ważną zaletą jest również możliwość regulacji ułożenia podwieszek w stosunku do ciała pacjenta lub klienta zdecydowanie szybciej i łatwiej niż w klasycznym modelu UGUL. Współczesne rozwiązania dają więc szereg możliwości, które dotychczas oferowały klasyczne i ponadczasowe UGUL jednocześnie ułatwiając niektóre kwestie i oferując większą gamę ćwiczeń możliwych do wykonania w podwieszeniu. Nie oznacza to jednak, że klasyczny model powinien zostać zapomniany – wciąż jest to dobre i użyteczne rozwiązanie w klasycznych gabinetach rehabilitacyjnych.

Urządzenia REDCORD i możliwości jakie oferują

REDCORD to system wykorzystujący nowoczesną konstrukcję oraz aparaty uzupełnione o podwieszki i dodatkowe akcesoria. Oferowany dla lekarzy, fizjoterapeutów, trenerów, a także do indywidualnego użytku sportowców oraz wszystkich innych osób aktywnych ruchowo. Zastosowanie systemu REDCORD pozwala na szybkie i łatwe odciążenie całego ciała lub poszczególnych jego obszarów. Dzięki linkom i podwieszkom umożliwia wykonywanie dużej ilości ćwiczeń w warunkach podwieszenia. Aparaturę montuje się bezpośrednio do sufitu lub z użyciem specjalnej konstrukcji sufitowej, umożliwiającej zmianę osi podwieszenia. Wykonując ćwiczenia wg zasad metody Neurac można wykonywać zarówno proste ćwiczenia w ramach rehabilitacji jak i trening progresywny oraz stabilizacyjny. System umożliwia przeprowadzenie ćwiczeń w odciążeniu w początkowych etapach treningu, a następnie daje możliwość wykonania trudniejszych ćwiczeń w zamkniętych łańcuchach kinematycznych dzięki czemu pozwala na przeprowadzenie jednostek treningowych zarówno u pacjentów nawet w początkowych fazach fizjoterapii jak i w zdecydowanie bardziej zaawansowanych etapach pracy nad układem ruchu u osób zdrowych.

Sling Therapy – doskonała forma rehabilitacji ruchowej

Zestaw Sling Therapy z powodzeniem może zastąpić klasyczne UGUL. Jego konstrukcja pozwala na przeprowadzenie szeregu ćwiczeń w podwieszeniu w ramach rehabilitacji ruchowej. Z pewnością przyda się w pracy z pacjentami ortopedycznymi ,reumatologicznymi, a także po urazach i kontuzjach układu ruchu. Jego ogromną zaletą jest łatwość użytkowania oraz możliwość kombinacji podwieszek w sposób, który umożliwia odciążenie praktycznie każdej partii ciała. Działa prosto ale skutecznie.

 

Bibliografia:

1. Lückens i wsp. Ultrasonograficzna ocena grubości mięśnia poprzecznego brzucha w trakcie ćwiczeń w podwieszeniu. BMC Musculoskeletal Disorders 2015;16:203.

2. You i wsp. Efekt 6-tygodniowego treningu w podwieszeniu na siłę i wytrzymałość mięśni tułowia u osób z dolegliwościami bólowymi lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Journal of Physical Therapy Science 2015;27:2591-2596.

3. Jeong S. Y. i wsp. Porównanie aktywności mięśniowej części górnej mięśnia czworobocznego grzbietu, części przedniej mięśnia naramiennego oraz mięśnia zębatego przedniego w czasie wykonywania pompek plus na podwieszkach i na stabilnej płaszczyźnie podparcia.
Journal of Physical Therapy Science 2014;26:937–939.

4. Kim J. i wsp. Efekty ćwiczeń oporowych i oporowo-stabilizacyjnych mięśni okolicy lędźwiowej na ich siłę, pole przekroju poprzecznego i zdolność utrzymania równowagi ciała: ćwiczenia zapobiegające bólowi w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Journal of Physical Therapy Science 2011;23: 247–250.