Zastosowanie krioterapii w rehabilitacji- leczenie zimnem

gru 1, 2016

Wpływ temperatury na organizm człowieka

Wszelkie procesy zachodzące w organizmie uzależnione są od temperatury. Ma ona  wpływ na metabolizm, transport czy szybkość reakcji chemicznych. Niskie temperatury znalazły także zastosowanie w medycynie i rehabilitacji. Terapia zimnem wywołuje w organizmie szereg reakcji, określanych mianem kriostymulacji. Niskie temperatury stosowane są również do niszczenia tkanek patologicznych. Kolejną zaletą krioterapii jest także zmniejszanie obrzęków pourazowych, bez konieczności obciążania układu krążenia. Terapia zimnem obniża również napięcie mięśniowe i podwyższa próg bólu, poprzez zmniejszenie reaktywności zakończeń nerwowych.

Temperatura tkanek może być obniżana dzięki: konwekcji (przepływ zimnego powietrza ponad skórą), odparowywaniu oraz kondukcji (stosowanie ciał stałych o temperaturze niższej od temperatury ciała). Zimno może zarówno powodować  niszczenie wadliwych tkanek, jak i pobudzać procesy fizjologiczne.

Krioterapia miejscowa

W terapii zimnem wyróżniamy krioterapią miejscową oraz ogólnoustrojową. Głównym czynnikiem chłodzącym w terapii miejscowej jest woda, lód lub ciekły azot. Wskazaniami do zabiegów miejscowych są  stany zapalne tkanek miękkich, RZS, ZZSK, urazy sportowe, obrzęki, stany bólowe w przebiegu zmian zwyrodnieniowych, stany po złamaniach kości, artropatia łuszczycowa, rwa kulszowa, dna moczanowa, nerwobóle, stany wzmożonego napięcia mięśni i zespoły bólowe kręgosłupa. Przeciwwskazaniami do zastosowania tej metody są m.in.: nadwrażliwość na zimno, zespół Reynauda, zespół Sudecka, zmiany skórne popromienne, zapalenia miedniczek nerkowych, stany wyniszczenia, odmrożenia, zespoły ciasnoty przedziałów powięziowych, zaburzenia mikrokrążenia i nowotwory.

Krioterapia ogólnoustrojowa – kriosauna a kriokomora

Krioterapia ogólnoustrojowa w przeciwieństwie do krioterapii miejscowej ma na celu oziębienie całego organizmu. Stosuje się ją w Polsce od 1989 roku. Dzięki zastosowaniu tej metody można zaobserwować szereg korzyści tj. obniżenie napięcia mięśni szkieletowych, uśmierzenie bólu, zmniejszenie aktywności procesu zapalnego,  szybsze gojenie się urazów, wzrost siły mięśniowej, zmniejszenie obrzęków,  efekt odpornościowy i hormonalny oraz relaksację i poprawę nastroju, a także zmniejszenie problemów z zasypianiem i snem.

Zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej wykonuje się w kriokomorze lub kriosaunie. Kriokomora to sterowane komputerowo urządzenie, wykorzystujące do schładzania powietrza od -110°C do -160°C. Trzyminutowy zabieg w tym urządzeniu powoduje spadek temperatury na tułowiu o ok. 3°C, a na kończynach – o ok. 12°C. Natomiast temperatura wnętrza ciała nie zmienia się.

Natomiast kriosauna to jednokomorowe pomieszczenie, w której działaniu temperatury poniżej -100°C poddawane jest całe ciało pacjenta, z wyjątkiem głowy. Bezpośrednio po każdym zabiegu pacjenci  poddani są obowiązkowej kinezyterapii. Krioterapia ogólnoustrojowa działa przeciwbólowo, co stwarza lepsze warunki do pracy mięśniowej podczas ćwiczeń, a tym samym osiągania lepszych wyników podczas rehabilitacji.

Na jakie dolegliwości pomaga krioterapia?

Wskazaniami do zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej są: choroby narządu ruchu o podłożu autoimmunologicznym (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), choroby tkanek miękkich (myositis, fibromyositis, kolagenozy), choroby narządu ruchu o podłożu metabolicznym (dna moczanowa), choroby narządu ruchu na tle urazowym i przeciążeniowym, choroby o podłożu psychicznym (nerwice i zespoły depresyjne), choroby układu nerwowego, zespoły korzeniowe, stwardnienie rozsiane, niedowłady spastyczne oraz medycynę sportową i odnowę biologiczną. Do przeciwwskazań zaliczamy: klaustrofobię, nietolerancję zimna, krioglobulinemię, chorobę Raynauda, niedoczynność tarczycy, ostre schorzenia dróg oddechowych, choroby układu sercowo-naczyniowego, zmiany skórne o charakterze ropno-zapalnym, neuropatie układu współczulnego i wychłodzenie organizmu.

Wyróżniamy aparaty do krioterapii wykorzystujące jako czynnik chłodzący: zimne powietrze, ciekły azot i dwutlenek węgla.

Krioterapia przy pomocy wyspecjalizowanych aparatów

Aparaty do krioterapii na zimne powietrze stanowią wyposażenie wielu gabinetów rehabilitacji, szpitali oraz sanatoriów. Są to urządzenia niezwykle proste w obsłudze. Z końcówki wydobywa się strumień zimnego powietrza o temperaturze ok. -320 C. Aplikator urządzenia po przyłożeniu do chorego miejsca powoduje oziębienie tkanek, działając przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Zaletą tego typu aparatów są niskie koszty eksploatacji czy brak konieczności kupowania czynnika chłodzącego. W ofercie sklepu BiTMED znajdą Państwo m.in. najbardziej zaawansowany aparat do krioterapii Cryoflow ICE CT, niezwykle mobilny aparat Cryo 6 oraz bardzo wydajne urządzenia CRYO Air C200, CRYO Air C600, CRYO Air Turbo i CRYO Air Mini.

Spośród urządzeń do krioterapii coraz bardziej popularne stają się aparaty wykorzystujące ciekły azot jako czynnik chłodzący. Ze specjalnej końcówki wydobywa się strumień zimnej pary azotu o temperaturze -160 0 C, schładzając dane miejsce w zaledwie 30 sekund. To znacząco wpływa na skuteczność i szybkość terapii. Nowoczesne aparaty dostępne w ofercie sklepu BiTMED są łatwe w obsłudze oraz ergonomiczne. Wyposażone są w bardzo nowoczesną jednostkę sterującą. Posiadają kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny oraz przejrzyste przyciski panelu operatorskiego, dzięki czemu obsługa urządzeń jest prosta i intuicyjna. W naszym sklepie znajdują się aparaty Kriopol oraz Kriosan.

Aparaty do krioterapii wykorzystujące dwutlenek węgla[M1] (CO2 w fazie ciekłej) umożliwiają szybką i bezpieczną aplikacje czynnika chłodzącego. Cechą wyróżniającą tego typu aparaty na rynku, jest działanie dwutlenku węgla na organizm w dwojaki sposób. Po pierwsze: fizykalnie, jako nośnik zimna o temp -750C, schładzający tkanki i zwężający naczynia. Natomiast w drugie fazie powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Reakcją wtórną zastosowania zabiegu jest nie tylko gwałtowne rozszerzenie naczyń, ale także przyspieszenie metabolizmu.