Fizykoterapia

Fizykoterapia jest jedną z dziedzin fizjoterapii, w której na organizm wpływa się różnymi bodźcami fizycznymi (światłem, prądem, polem magnetycznym). Może być stosowana jako samodzielna forma lecznicza lub uzupełnienie dotychczasowej terapii. Zastosowanie aparatów do fizykoterapii jest szczególnie skuteczne w przypadku pacjentów, którzy mają za sobą urazy, choroby reumatoidalne lub bóle kręgosłupa. Nowoczesne aparaty do fizykoterapii nie tylko ułatwiają pracę terapeutom, ale także zapewniają komfort pacjentom. Obecnie zabiegi z zakresu fizykoterapii cieszą się dużą popularnością. Producenci urządzeń oferują coraz to bardziej innowacyjne aparaty, z panelem kilku funkcji, a nawet już gotowymi programami dostosowanymi do danego schorzenia z odpowiednią dawką leczniczą. więcej

Podkategorie

 • Elektroterapia

  Elektroterapia jest formą lecznictwa wykorzystującą jako środek leczniczy przepływ prądu. Ta dziedzina fizykoterapii znalazła zastosowanie w terapii schorzeń układu mięśniowo - stawowego jak również zaburzeń neurologicznych, jest pomocna przy różnego rodzaju urazach i kontuzjach. Elektroterapii powoduje między innymi: poprawę ukrwienia, złagodzenie bólu, zmniejszenie napięcia mięśniowego a także przyspieszenie wchłaniania obrzęków. W terapii w zależności od rodzaju zabiegu wykorzystywany jest prąd stały, modulowany o średniej wielkości, a także prądy impulsowe.

 • Ultradźwięki

  Sonoterapia, czyli terapia ultradźwiękami, zalazła szerokie zastosowanie w fizykoterapii. Do głównych efektów oddziaływania ultradźwięków na tkanki należy zaliczyć: poprawa ukrwienia, działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, przyspieszenie procesów gojenia, zmniejszenia napięcia mięśniowego. Nowoczesne aparaty, poza standardowym oddziaływaniem ultradźwięków, umożliwiają wprowadzenie substancji leczniczej w chore tkanki. Jest to zabieg jonoforezy. Dzięki urządzeniom z wbudowanym elektrostymulatorem, możliwa jest terapia skojarzony- jednoczesne oddziałanie ultradźwięków i leczniczego prądu elektrycznego.

 • Laseroterapia

  Laser medyczny wykazuje przede wszystkim działanie lecznicze i przeciwbólowe, nie naruszając jednocześnie tkanek. Na rynku dostępna jest cała gama laserów o różnej mocy a tym samym różnym zastosowaniu. Do celów fizykoterapii stosowany jest laser biostymulacyjny. Dostarcza on do odpowiedniej tkanki organizmu energii w postaci wiązki światła, która to przenikając głębiej wywołuje reakcję łańcuchową. Promieniowanie emitowane przez laser wykazuje m.in. działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne ponadto usprawnia mikrokrążenie a tym samym przemianę materii.

 • Magnetoterapia

  Magnetoterapia jest to metoda lecznicza polegająca na ekspozycji całego ciała bądź konkretnego miejsca na działanie pola magnetycznego o odpowiednich parametrach. Na tkanki organizmu działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przyspiesza regeneracje. Obecność ubrania, gipsu bądź opatrunku nie wpływa na efekt działania. Do generowania pola wykorzystywane są odpowiednio zaprojektowane aparaty, bądź to do samodzielnej magnetoterapii bądź do terapii skojarzonej (połączenia magnetoterapii z laseroterapią, elektroterapią lub terapią ultradźwiękami).

 • Aparaty do terapii łączonej - COMBI

  Aparaty do terapii łączonej – COMBI Aparaty łączące w sobie kilka funkcji są idealnym rozwiązaniem w przypadku stosowania terapii łączonej. Urządzenia tego typu są praktyczne i zajmują mniej miejsca niż kilka urządzeń o konkretnej funkcji z osobna. Dlaczego warto wybrać aparat wielofunkcyjny? Ze względu na oszczędność miejsca w gabinecie. Ponadto terapia skojarzona przynosi szybsze rezultaty, ponieważ zastosowanie kilku bodźców jednocześnie wzmaga działanie przeciwbólowe i rozluźniające. Aparaty do terapii łączonej zapewniają terapeucie wygodę użytkowania i pełną funkcjonalność. więcej

 • Fala uderzeniowa

  Fala uderzeniowa jest specjalnym rodzajem fali akustycznej o bardzo dużej energii. Fale generowane przez specjalne aparaty, przenikając w głąb tkanek ciała wywołują wysokie ciśnienie. Dzięki dostarczonej energii do chorych miejsc zachodzą procesy lecznicze i regeneracyjne tkanek miękkich oraz ścięgien. Nowoczesne aparaty dostępne na rynku umożliwiają skuteczna terapię szczególnie przewlekłego bólu towarzyszącego chorobom układu mięśniowo-szkieletowego (łokieć tenisisty, przykurcze, ostroga piętowa).

 • Lasery wysokoenergetyczne

  Lasery wysokoenergetyczne przyśpieszają gojenie ran, regenerację tkanek oraz zwalczają dolegliwości bólowe. Ta ostatnia zdolność lasera jest efektem stymulacji wolnych zakończeń nerwowych oraz receptorów bólowych (także tych z poziomu tkanki podskórnej), co powoduje niezwykle skuteczne zablokowanie odczucia bólu. Tego typu urządzenia znajdą Państwo w więcej

 • Terapia TECAR

  Terapia Tecar − Terapia Radiofalowa Ukierunkowana) przenosi fale o częstotliwości radiowej przez tkanki, powodując ich selektywne przegrzanie. Terapia ta przynosi natychmiastową ulgę w bólu, rozluźnienie mięśniowe, zmniejszenie obrzęków oraz przyspieszenie regeneracji tkanek. więcej

 • Aparaty do krioterapii

  Aparaty do krioterapii. Krioterapia to bardzo skuteczne leczenie zimnem od -160o C do -100o C. Polega na obniżeniu temperatury ciała przy zastosowaniu różnych metod. Ochładzanie tkanek było od wieków stosowane jako środek łagodzący ból, krwawienie oraz zmniejszający obrzęki, dzięki obkurczaniu naczyń krwionośnych. Istnieje wiele wskazań do terapii zimnem, m.in. zapalenia i zwyrodnienia stawów, zespół bolesnego barku, dyskopatie, naderwania ścięgien, zapalenia okołościęgnowe, zapalenia ścięgien, zwichnięcia, skręcenia, złamania, obrzęki pooperacyjne, oparzenia itp. więcej

 • Diatermia krótkofalowa i mikrofalowa

  Diatermia krótkofalowa i mikrofalowa jest zabiegiem z zakresu fizykoterapii, który polega na wytwarzaniu ciepła wewnątrz tkanek poprzez wytwarzane pole elektryczne bądź magnetyczne. Diatermię krótkofalową na tle innych zabiegów ciepłoleczniczych z zakresu rehabilitacji, wyróżnia to, że ciepło działające leczniczo ma charakter endogenny (jest wytwarzane w tkankach). Zabieg diatermii krótkofalowej wpływa na organizm pozytywnie pod wieloma względami. Pozwala na obniżenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia i funkcji tkanek a także przyspieszenie wchłaniania wysięków zapalnych.

 • Drenaż limfatyczny

  Drenaż limfatyczny jest to zabieg mający na celu usprawnienie krążenia limfy (chłonki). Celem zabiegu jest "przepchnięcie" zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych, jednocześnie umożliwienie napływu świeżej krwi tętniczej. Zalegający płyn limfatyczny jest przyczyną obrzęków i wysięków. Drenaż limfatyczny usprawnia działanie układu immunologicznego, pomaga w eliminacji toksyn z organizmu, a także pomaga zlikwidować obrzęki. Może być wykonywany manualnie przez fizjoterapeutę (masaż uciskowy), jednak najczęściej stosuje się specjalnie do tego zaprojektowane aparaty.

 • Światłolecznictwo

  Światłolecznictwo jest jedną z gałęzi fizykoterapii, wykorzystującą jak środek leczniczy emitowane sztucznie światło: podczerwone, nadfioletowe (promieniowanie niewidoczne). W światłolecznictwie wykorzystywane jest również światło lasera, a także promieniowanie słoneczne (helioterapia). Do celów światłolecznictwa wykorzystywane są lampy Bioptron, Sollux, kwarcowe, a także lampy IR/UV. W zależności od zastosowane go promieniowania, zabiegi światłolecznictwa wykazują różne działanie: przeciwbólowe, regeneracyjne, uspokajające.

 • Głęboka stymulacja elektromagnetyczna

  Głęboka stymulacja elektromagnetyczna cechuje się wyjątkową skutecznością. Co ważne, nawet głęboko położone tkanki organizmu są efektywnie stymulowane, a sam zabieg nie jest bolesny. Wykorzystanie pola magnetycznego podczas fizykoterapii to dobry sposób na stosunkowo proste stymulowanie praktycznie każdej części ciała. Terapia ta szybko przynosi pierwsze efekty, nie wywołuje także żadnych skuterków ubocznych. To rodzaj terapii, który jest szczególnie polecany przypadku leczenia stawów.

 • Terapia podciśnieniowa

  Podciśnienie oddziaływujące na tkanki, wywołuje szereg korzystnych zjawisk. Przede wszystkim masaż podciśnieniowy usprawnia krążenia krwi oraz limfy. Szczególnie w tym drugim przypadku, terapia podciśnieniowa sprawdza się idealnie w przypadku zastojów limfatycznych, obrzęków. Masaż podciśnieniowy polecany jest również w terapii blizn, ran, jako metoda poprawiająca elastyczność i ukrwienie skóry. Sprawdza się u osób pragnących zniwelować tkankę tłuszczową, gdyż podciśnienie przyspiesza jej spalanie, a także przyspiesza obkurczanie się skóry.

 • Ciepłolecznictwo

  Ciepłolecznictwo, czyli leczenie ciepłem, polega na dostarczeniu do organizmu energii cieplnej na drodze przewodzenia, przenoszenia lub promieniowania. Podstawową reakcją organizmu na ciepło jest miejscowy odczyn naczyniowy, polegający na rozszerzeniu naczyń krwionośnych i na zwiększeniu przepływu krwi. Wysoka temperatura działa także przeciwbólowo oraz powoduje rozluźnienie mięśni. W zabiegach z zakresu rehabilitacji najczęściej, jeśli chodzi o leczenie ciepłem, stosuje się okłady parafinowe lub naświetlanie lampami (Sollux, IR/UV).

na stronę
Pokazuje 1 - 12 z 244 elementów
Pokazuje 1 - 12 z 244 elementów
}