-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
SZYNY REHABILITACYJNE CPM
W trakcie rehabilitacji wykonuje się zarówno ćwiczenia czynne, jak i bierne. Te drugie przeznaczone są dla pacjentów, którzy mają problem z poruszaniem kończynami. Osłabione mięśnie, ograniczona ruchomość w stawach, długotrwały brak aktywności fizycznej i choroby są przesłankami do tego, aby wykonywać z pacjentem tego rodzaju ćwiczenia. Prowadzenie ćwiczeń biernych pomaga zapobiec sztywności stawów i są wykorzystywane również w celu zapobiegania odleżynom, czy też obrzękom zastoinowym. Do ich wykonywania niezbędna jest szyna rehabilitacyjna, która nazywa się także szyną CPM. Podczas ćwiczeń biernych ruchy w stawach pacjentów powinni nadzorować specjaliści fizjoterapii.
Czym są ćwiczenia bierne?
Ta metoda rehabilitacji polega na ciągłym ruchu i została opracowana przez Saltera, a w skrócie nazywa się ją CPM. Wykorzystuje ją bardzo wielu fizjoterapeutów oraz rehabilitantów, między innymi w przypadku urazów stawów skokowych, kolan, czy barków. Rehabilitację stawów powinno rozpocząć się od delikatnych i powolnych ćwiczeń, podczas których ruch prowadzony jest w płaszczyznach anatomicznych. Celem leczenia jest utrzymanie istniejącego zakresu ruchu i niedopuszczenie do przykurczu mięśni lub wytworzenia się zrostów. Do wykonywania ruchów biernych niezbędna jest szyna CPM do rehabilitacji stawu kolanowego, skokowego lub innego. Tego typu szyna do ćwiczeń biernych kończyny dolnej i górnej pozwala kontrolować zakres i intensywność ruchu, a także ułatwia pracę samemu rehabilitantowi.
Szyna do ćwiczeń biernych kończyny dolnej i górnej - zalety ćwiczeń biernych
Ćwiczenia bierne kończyny górnej pozwalają efektywnie stymulować kończynę. Ruch, na jaki pozwala szyna CPM symuluje naturalne ruchy wykonywane przez człowieka. Wiele szyn do ćwiczeń biernych umożliwia przeprowadzenie ćwiczeń w pozycji stojącej, jak i siedzącej, czy leżącej. Aktywność tego typu z jednoczesnym wykorzystaniem szyn CPM do ćwiczeń biernych znacznie opóźnia postęp zmian degeneracyjnych oraz zapobiega powstawaniu przykurczy w stawach. Ponadto urządzenia tego rodzaju zapewniają stabilność, co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort pacjenta.
Rehabilitacja, w której stosowana jest szyna CPM polecana jest w szczególności osobom po rekonstrukcji więzadeł, zabiegach plastycznych łąkotek stawu kolanowego, czy po wszczepieniu endoprotezy kolana. Szyna do rehabilitacji kolana pozwala na stopniowe dochodzenie do pełnej sprawności, a także zapewnia bezpieczeństwo dzięki automatycznej blokadzie ruchu w przypadku wystąpienia napięcia. Co istotne, można ją stosować zarówno na prawą, jak i na lewą nogę.
Kiedy nie używać szyny CPM?
Wykonywanie ćwiczeń biernych kończyn górnych i dolnych nie jest polecane osobom borykającym się z ostrym zapaleniem stawów lub żył. Szyna do rehabilitacji kolana, nadgarstka, czy innego stawu nie jest również wskazana dla osób po złamaniach, których kości nie do końca się zrosły. Ponadto przeciwwskazaniem jest zakrzepica, a także urazy skóry, tkanek i mięśni.
Szyna CPM do ćwiczeń biernych - jak ćwiczyć?
Szyny do rehabilitacji z wykorzystaniem metody CPM mają na celu zwiększyć ruchomość np. w stawie biodrowym lub kolanowym. Dla pełnego bezpieczeństwa należy rozpoczynać od niewielkich kątów zgięcia - maksymalnie do 45 stopni. Z każdym kolejnym dniem zakres ten należy zwiększać, najczęściej o 5-10 stopni. Dzięki temu ćwiczona kończyna po zabiegu z dnia na dzień staje się coraz bardziej sprawna i silniejsza.
Szyna CPM to również nieocenione wsparcie w procesie rehabilitacji stawu biodrowego. W takim przypadku ćwiczenia z wykorzystaniem szyny rehabilitacyjnej CPM polegają na wykonywaniu zgięć w stawie biodrowym. Podobnie, jak w przypadku ćwiczeń kolana, należy stopniowo zwiększać zakres zgięcia, aż do uzyskania pełnej sprawności.
Podczas ćwiczeń na szynie CPM zwraca się szczególną uwagę na przeprost stawu kolanowego i biodrowego. Jest on niezwykle istotny w procesie rehabilitacji i nie powinno się o nim zapominać. Jeśli korzysta się ze stabilizatora to warto pamiętać o tym, aby go zdjąć na czas ćwiczeń. Po wykonywaniu ćwiczeń na szynie CPM możesz odczuwać lekki ból. Nie należy się tym przejmować, to normalne w procesie rehabilitacji.
Szyny rehabilitacyjne CPM w naszym sklepie BiTMED
Dostępne w naszej ofercie szyny do procesu rehabilitacji metodą CPM to urządzenia do rehabilitacji nie tylko kolana, ale także kończyn górnych. Cechują się one szerokim zastosowaniem, bardzo dobrym wykonaniem i wszystkimi niezbędnymi atestami oraz certyfikatami, dzięki czemu mogą być dopuszczone do użytku. Stanowią one podstawowe wyposażenie profesjonalnych gabinetów fizjoterapii i rehabilitacji. Każda szyna rehabilitacyjna umożliwia przeprowadzenie kompleksowej mobilizacji stawu skokowego, nadgarstka, barku i innych stawów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!
Aktywne filtry
Szyna L4KD lower limb CPM
Szyna rehabilitacyjna CPM OrtoFlex L2
- -400,00 zł
- -400,00 zł
DigiTrainer terapia dłoni i palców
- Obecnie brak na stanie