-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny i leczenie
Kaletka maziowa – budowa
Kaletka maziowa jest jednym z wytworów błony maziowej. Ma postać łącznotkankowej torebki o budowie pęcherzykowatej. Główną funkcją kaletki maziowej jest wytwarzanie mazi oraz zmniejszanie tarcia pomiędzy brzuścem mięśniowym a kością i powierzchniami stawowymi. Posiada więc gładką, obficie nawilżoną powierzchnię.
Zapalenie kaletki maziowej
Zapalenie kaletki maziowej jest rodzajem stanu zapalnego tkanek, w którym dochodzi do wytworzenia procesów zapalnych w łącznotkankowych elementach błony maziowej. Kaletka maziowa produkuje maź, która jest śliską substancją, będącą swoistym smarem podczas tarcia mięśni i ścięgien o kość w trakcie wykonywania ruchu, a także powierzchni stawowych względem siebie. Stan zapalny powoduje ograniczenie funkcji kaletki maziowej, a tym samym wywołuje objawy chorobowe i negatywnie wpływa na sprawność układu ruchu. Do zapalenia najczęściej dochodzi w obszarze stawu łokciowego, barkowego, biodrowego oraz kolanowego.
Przyczyny stanu zapalnego kaletki maziowej
Do zapalenia kaletek maziowych dochodzi najczęściej na podłożu przeciążenia w skutek długotrwałego utrzymywania części ciała w nienaturalnej pozycji. Ruch w stawie oraz ślizg mięśni odbywa się wówczas nieprawidłowo, a wielokrotne jego powtarzanie skutkuje wystąpieniem stanu zapalnego. Dotyczy to osób wykonujących pracę biurową, w trakcie której układają kończyny górne w nietypowych pozycjach, a także sportowców na skutek przeciążeń treningowych. Ryzyko wystąpienia zapalenia rośnie u osób, które w swoich treningach pomijają rozgrzewkę. Wykonanie nagłego ruchu przez mięśnie niewłaściwie przygotowane do wysiłku bardzo często bywa przyczyną zapalenia.
Odnotowuje się także zapalenia kaletki maziowej, których przyczyną są infekcje np. gruźlica. W grupie ryzyka są także osoby, u których zdiagnozowano choroby reumatyczne tj. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), ŁZS (łuszczycowe zapalenie stawów), dnę moczanową lub inne choroby i zwyrodnienia stawowe. Inne sytuacje w jakich może dojść do zapalenia kaletki to noszenie zbyt ciasnych butów (zapalenie kaletki ścięgna Achillesa), długotrwałe siedzenie na twardym podłożu (zapalenie kaletki kulszowej), a także zbyt długie klęczenie (zapalenie kaletki podrzepkowej) nazywane tzw. kolanem pokojówki.
Objawy zapalenia kaletki maziowej
W obszarze toczącego się w kaletce maziowej stanu zapalnego występuje tkliwość palpacyjna i ból. Podczas spoczynku ból ma charakter sztywności, a podczas ruchu dochodzi do jego nasilenia. W wielu przypadkach objawom bólowym towarzyszy obrzęk i wysięk w postaci zbiornika wypełnionego treścią zapalną. W przebiegu zapalenia dochodzi do ograniczenia ruchomości i dysfunkcji układu ruchu. Diagnostyka zapalenia kaletki maziowej oparta jest na dokładnym badaniu fizykalnym oraz wywiadzie. Wykonuje się także badania obrazowe tj. RTG oraz USG. W przypadku infekcji zaleca się wykonanie posiewu.
Metody leczenia zapalenia kaletki maziowej
Leczenie oparte jest na działaniach ograniczających stan zapalny w tkankach. W tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zabiegi fizykalne. Standardowo wykonywane zabiegi z zakresu medycyny fizykalnej to magnetoterapia, laseroterapia, sonoterapia o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym oraz krioterapia, łagodząca ból. Konieczne jest także ograniczenie aktywności fizycznej i stopniowe wdrażanie specjalistycznych ćwiczeń. Stosuje się także metody terapii mięśniowo-powięziowej. Przy nawracających stanach zapalnych oraz braku poprawy w leczeniu zachowawczym zaleca się wykonanie zabiegu operacyjnego, który polega na nakłuwaniu zmienionej chorobowo kaletki w celu usunięcia płynu i zmniejszenia dolegliwości bólowych.
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Efekty nowego rodzaju fali uderzeniowej (Diamagnetyczna fala uderzeniowa) w leczeniu artrozy kciuka:
-
Choroba Osgooda-Schlattera: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
-
Unikalny skaner ciała 3D z analizą składu ciała SCANECA
-
Zasada działania i zalety leczenia falą uderzeniową
-
Zapalenie stawów a fizjoterapia: ścieżka do lepszego funkcjonowania