Zapalenie kaletki maziowej - przyczyny i leczenie

sty 3, 2021

Kaletka maziowa – budowa

           Kaletka maziowa jest jednym z wytworów błony maziowej. Ma postać łącznotkankowej torebki o budowie pęcherzykowatej. Główną funkcją kaletki maziowej jest wytwarzanie mazi oraz zmniejszanie tarcia pomiędzy brzuścem mięśniowym a kością i powierzchniami stawowymi. Posiada więc gładką, obficie nawilżoną powierzchnię.

Zapalenie kaletki maziowej

            Zapalenie kaletki maziowej jest rodzajem stanu zapalnego tkanek, w którym dochodzi do wytworzenia procesów zapalnych w łącznotkankowych elementach błony maziowej. Kaletka maziowa produkuje maź, która jest śliską substancją, będącą swoistym smarem podczas tarcia mięśni i ścięgien o kość w trakcie wykonywania ruchu, a także powierzchni stawowych względem siebie. Stan zapalny powoduje ograniczenie funkcji kaletki maziowej, a tym samym wywołuje objawy chorobowe i negatywnie wpływa na sprawność układu ruchu. Do zapalenia najczęściej dochodzi w obszarze stawu łokciowego, barkowego, biodrowego oraz kolanowego.

Przyczyny stanu zapalnego kaletki maziowej

            Do zapalenia kaletek maziowych dochodzi najczęściej na podłożu przeciążenia w skutek długotrwałego utrzymywania części ciała w nienaturalnej pozycji. Ruch w stawie oraz ślizg mięśni odbywa się wówczas nieprawidłowo, a wielokrotne jego powtarzanie skutkuje wystąpieniem stanu zapalnego. Dotyczy to osób wykonujących pracę biurową, w trakcie której układają kończyny górne w nietypowych pozycjach, a także sportowców na skutek przeciążeń treningowych. Ryzyko wystąpienia zapalenia rośnie u osób, które w swoich treningach pomijają rozgrzewkę. Wykonanie nagłego ruchu przez mięśnie niewłaściwie przygotowane do wysiłku bardzo często bywa przyczyną zapalenia.

Odnotowuje się także zapalenia kaletki maziowej, których przyczyną są infekcje np. gruźlica. W grupie ryzyka są także osoby, u których zdiagnozowano choroby reumatyczne tj. RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), ŁZS (łuszczycowe zapalenie stawów), dnę moczanową lub inne choroby i zwyrodnienia stawowe. Inne sytuacje w jakich może dojść do zapalenia kaletki to noszenie zbyt ciasnych butów (zapalenie kaletki ścięgna Achillesa), długotrwałe siedzenie na twardym podłożu (zapalenie kaletki kulszowej), a także zbyt długie klęczenie (zapalenie kaletki podrzepkowej) nazywane tzw. kolanem pokojówki.

Objawy zapalenia kaletki maziowej

            W obszarze toczącego się w kaletce maziowej stanu zapalnego występuje tkliwość palpacyjna i ból. Podczas spoczynku ból ma charakter sztywności, a podczas ruchu dochodzi do jego nasilenia. W wielu przypadkach objawom bólowym towarzyszy obrzęk i wysięk w postaci zbiornika wypełnionego treścią zapalną. W przebiegu zapalenia dochodzi do ograniczenia ruchomości i dysfunkcji układu ruchu. Diagnostyka zapalenia kaletki maziowej oparta jest na dokładnym badaniu fizykalnym oraz wywiadzie. Wykonuje się także badania obrazowe tj. RTG oraz USG. W przypadku infekcji zaleca się wykonanie posiewu.

Metody leczenia zapalenia kaletki maziowej

            Leczenie oparte jest na działaniach ograniczających stan zapalny w tkankach. W tym celu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz zabiegi fizykalne. Standardowo wykonywane zabiegi z zakresu medycyny fizykalnej to magnetoterapia, laseroterapia, sonoterapia o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym oraz krioterapia, łagodząca ból. Konieczne jest także ograniczenie aktywności fizycznej i stopniowe wdrażanie specjalistycznych ćwiczeń. Stosuje się także metody terapii mięśniowo-powięziowej. Przy nawracających stanach zapalnych oraz braku poprawy w leczeniu zachowawczym zaleca się wykonanie zabiegu operacyjnego, który polega na nakłuwaniu zmienionej chorobowo kaletki w celu usunięcia płynu i zmniejszenia dolegliwości bólowych.

 

Autor: mgr Kaja Kwiatkowska
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Posiada 7-letni staż w zawodzie fizjoterapeutki oparty na pracy z pacjentami ortopedycznymi, urazowymi oraz sportowcami. Ukończyła liczne szkolenia z zakresu terapii manualnej oraz specjalistycznych form ćwiczeń ruchowych.
Zobacz artykuły tego autora