Lumbago - czym jest i jak się je leczy?

sty 12, 2022

Lumbago to bardzo ogólny termin, który określa dolegliwości bólowe związane bezpośrednio z kręgosłupem. Bardzo często ten stan ze względu na jego nieprzewidywalność oraz nasilenie bólu określany jest jako postrzał. W jaki sposób można rozpoznać lumbago? Jaka jest różnica między tą chorobą a rwą kulszową? Jaką rolę odgrywa rehabilitacja w leczeniu lumbago i jak jest przeprowadzana?

Jaka jest różnica między lumbago a rwą kulszową?

Mechanizm lumbago skupia się przede wszystkim na centralnej części krążka międzykręgowego, gdzie dochodzi do obrzęku jądra miażdżystego albo wniknięcia jego fragmentów do szczelin na pierścieniu włóknistym. Przyczyną rwy kulszowej jest z kolei choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, której etiologia i mechanizm nie zostały jeszcze do końca poznane.

Mimo podobnych symptomów należy pamiętać, że rwa kulszowa i lumbago to dwa różne stany. Postrzał jest jedynie bólem miejscowym, a dolegliwości związane z nerwem kulszowym występują w określonych miejscach - ból rozprzestrzenia się od dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego, obejmując całą kończynę dolną.

Lumbago - przyczyny

Jakie są przyczyny powstawania lumbago? Jedna z najczęściej wymienianych powodów blokady kręgosłupa są monotonne i powtarzające się wzorce ruchowe, które doprowadzają do przeciążenia kręgosłupa. Ruchy, o których mowa, to przede wszystkim schylanie się i dźwiganie. Cały proces przyspiesza jeszcze zwiększona masa ciała, która generuje większe przeciążenia. Można się również spotkać z określeniem przewiania pleców. Zimne powietrze w kontakcie z rozgrzana skórą w okolicy lędźwiowej może także podrażniać korzenie nerwowe, co przyczynia się do powstawania bólu pleców.

Stany patologiczne, takie jak dyskopatia, stany zwyrodnieniowe, czy też zmiany w architekturze kręgosłupa również zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia lumbago. Wśród czynników ryzyka wyróżnić można jeszcze dysbalans mięśniowy i przebyte wcześniej urazy. Brak aktywności fizycznej może również sprzyjać postrzałowi, zwłaszcza gdy zostanie on połączony z ruchami obciążającymi kręgosłup, do których nie jest on przyzwyczajony.

Postrzał i jego objawy

Objawy lumbago mogą być różne, ale można wymienić część, które są dość charakterystyczne:

  •          nasilony ból podczas schylania się lub siadania,
  •          obrzęk w okolicy, w której pojawił się stan zapalny,
  •          ograniczona ruchomość,
  •          napięcie mięśni w odcinku lędźwiowym, które powoduje sztywność pleców,
  •          ból w dolnym odcinku kręgosłupa.

Objawy postrzału są silne i uciążliwe, a nierzadko prowadzą do unieruchomienia pacjenta, ponieważ każda aktywność wzmaga ból.

Leczenie lumbago

Leczenie postrzału opiera się na farmakologii. Polega ono na podaniu leków niesteroidowych, które mają charakter przeciwzapalny. Podawane one są doustnie lub w formie maści. W zależności od natężenia bólu, który dotknie odcinek lędźwiowo-krzyżowy, stosuje się środki przeciwbólowe o różnej sile działania, którą dobiera się indywidualnie, tuż po przeprowadzonym wywiadzie. Natomiast rzadko stosuje się leczenie chirurgiczne.

Fizjoterapia w walce z lumbago

Zanim rozpocznie się terapia, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników. Będą one miały wpływ na późniejsze leczenie. Wśród tych czynników wymienia się wagę, wiek, płeć, czy poziom aktywności fizycznej. W przypadku bólu kręgosłupa spowodowanego lumbago stosuje się delikatne, rozciągające ćwiczenia, które mogą być wykonywane również w wodzie. Warto także zastosować suche igłowanie oraz manipulację kręgosłupa. Obecnie w leczeniu lumbago niezwykle efektywne okazują się innowacyjne terapie, takie jak diatermia krótkofalowa, terapia laserem wysokoenergetyczny, czy terapia TECAR.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych faz leczenia, które poparte są licznymi badaniami, można skutecznie poradzić sobie z przyczynami oraz dolegliwościami stanu zapalnego. Aparaty, które działają atermicznie, zmniejszają temperaturę tkanek, co pozwala otrzymać szybką redukcje objawów. To z kolei przekłada się na skrócenie czasu terapii, a także poprawę komfortu pracy z pacjentem.

Wpływ ćwiczeń na lumbago

Wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które są ukierunkowane na wzmacnianie siły mięśni pleców w obrębie kręgosłupa, a także ich rozciąganie i rozluźnianie, przynosi satysfakcjonujące efekty. Przyczyniają się one do zminimalizowania bólu oraz poprawy stabilizacji, co z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka związanego z nawracającymi objawami lumbago. Regularna aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim dopasowana do możliwości pacjenta i stosowana w celach profilaktycznych. Najskuteczniejsze metody to ćwiczenia wykonywane w wodzie, spacery i ćwiczenia relaksacyjne, np. joga.