Masaż Kobido – jak zacząć pracować popularną metodą masażu.

paź 29, 2022

Czym jest masaż kobido i jakie  daje efekty?

            Masaż Kobido to wywodząca się z Dalekiego Wschodu technika masażu, której celem jest uzyskanie efektów estetycznych na twarzy, a drogą do jego osiągnięcia odpowiednie rozluźnienie tkanek, drenaż oraz poprawa ich odżywienia i ukrwienia. W Masażu Kobido wykorzystuje się tysiące ściśle określonych ruchów, z naciskiem na prawidłowy kierunek ich wykonania, dających efekty terapeutyczno-estetyczne. Procedura zabiegowa składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to rozluźnienie tkanek (opracowanie mięśni, powięzi). W kolejnym etapie realizowany jest drenaż, a następnie intensywny masaż liftingujący. Zabieg Masażu Kobido kończą elementy pracy z zakresu refleksologii. Efekty zabiegu są widoczne gołym okiem. Poprawa jakości skóry (napięcie, koloryt), a także korzystny wpływ na owal twarzy i zmniejszenie głębokości bruzd i zmarszczek mimicznych. Twarz wygląda młodziej i świeżej. Efekt pojedynczego zabiegu zauważalny jest przede wszystkim kolejnego dnia oraz przez około 1-2 tygodni. W celu uzyskania trwałych zmian należy wykonać serię masażu w odstępie 2-4 tygodni. Z doświadczenia gabinetowego, wykonanie około 5 zabiegów w serii daje gwarancję mocnego i długotrwałego efektu estetycznego. Warto zwrócić uwagę, że przy prawidłowym wykonaniu pierwszego etapu zabiegu Pacjent uzyskuje nie tylko zmiany w zakresie estetyki ale także w aspekcie terapeutycznym – poprawa sylwetki i zmniejszenie napięcia mięśni w górnych partiach. Na rynku dostępna jest także bardziej zaawansowana forma pracy estetycznej (PhysioKOBIDO), która z Masażu Kobido czerpie elementy ruchów liftingujących, a całościowo jest procedurą, w której rozluźnienie dotyczy całego ciała. Efekty terapeutyczne dotyczą więc większego obszaru, a estetyczne są wyraźnie zauważalne na twarzy. Większy obszar pracy gwarantuje także skuteczniejsze i trwalsze działanie. Co ciekawe – w Europie Masaż Kobido wykonywany jest w formie obejmującej klatkę piersiową, grzbiet, szyję i twarz. W Japonii całe ciało. PhysioKOBIDO jest więc inspirowany nie tylko wiedzą anatomiczną i fizjologiczną. Zasady działania nawiązują bowiem ściśle do pierwotnej formy Masażu Kobido. Decyzja o wyborze odpowiedniego zabiegu powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami Klienta/ Pacjenta.

Kto może wykonać Masaż Kobido?

            Masaż Kobidomimo intensywnej formy oddziaływania nie jest zabiegiem, który w Polsce w jakikolwiek sposób jest regulowany prawnie. Może być więc wykonywany przez każdego kto uzyska certyfikat ukończenia kursu tej formy masażu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że procedura zabiegu bazuje na podstawowej wiedzy anatomicznej (lokalizacja mięśni, naczyń i węzłów limfatycznych). Dlatego też w opinii Specjalistów warto żeby zabiegi były realizowane przez Profesjonalistów, posiadających elementarną wiedzę w tym zakresie. Warto więc wziąć udział w Szkoleniach jeśli jest się fizjoterapeutom/ką, lekarzem/ką, kosmetologiem/żką, masażystą/ką z doświadczeniem. Wówczas zapewnimy sobie możliwości pełnego skorzystania z tego co oferują szkolenia, a Klientom i Pacjentom zagwarantujemy skuteczność prowadzonego masażu. Z perspektywy Klienta z kolei zawsze warto sprawdzić do kogo zgłaszamy się na zabieg.

Jakie wyposażenie jest niezbędne do wykonania Masażu Kobido?

            Masaż Kobido to zabieg wykonywany w całości ręcznie. Jedynie w etapie drenażu limfatycznego można zamiennie stosować bańki próżniowe. To sprawia, że rozpoczęcie wykonywania zabiegu w swoim gabinecie nie wymaga specjalnego zaopatrzenia pod względem dodatkowego sprzętu. To czego potrzebujemy to z pewnością odpowiedni, wygodny stół do masażu. Dodatkowo należy posiadać olejek dedykowany do masażu twarzy.

           

           

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora