Przyrządy wykorzystywane w diagnostyce medycznej

maj 25, 2020

Diagnostyka medyczna to początkowy etap procesu leczenia będący kluczową fazą prowadzenia terapii. Prawidłowa i pełna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiednich procedur medycznych i przyspiesza proces powrotu do zdrowia. Diagnostyka medyczna opiera się na kilku składowych procesu diagnostycznego. Jest to wywiad medyczny, badanie fizykalne (badanie przedmiotowe, lekarskie) oraz badania obrazowe, labolatoryjne i specjalistyczne. Te ostatnie zlecane są zwykle na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jako uzupełnienie lub potwierdzenie wstępnej diagnozy. Wybór badań dodatkowych zależy od rodzaju schorzenia i obszaru ciała poddawanego badaniom. Badania prowadzone są zarówno w przebiegu diagnostyki choroby jak również jako element prewencji – badania przesiewowe. Szereg badań nie wymaga bardzo zaawansowanego sprzętu, a pozwala na wykrycie zaburzeń w organizmie, pozwalając na postawienie trafnej diagnozy.

Diagnostyka obrazowa

Podstawowe badania obrazowe wykorzystywane w diagnostyce medycznej to: rentgen (RTG), rezonans magnetyczny (MRI), badanie ultrasonograficzne (USG) oraz tomografia komputerowa (CT, TK). Badania te pozwalają na obrazowanie poszczególnych tkanek organizmu i ocenę prawidłowości ich budowy. Dzięki specjalistycznym metodom badania jesteśmy w stanie niejako „zaglądnąć” do wnętrza organizmu i ocenić występujące w nim patologie. RTG pozwala na ocenę kości, USG tkanek miękkich, a CT i MRI przedstawiają trójwymiarowy obraz wszystkich tkanek.

Specjalistyczne badania medyczne

Inną grupą badań diagnostycznych są badania specjalistyczne oceniające zawartość enzymów, gazów i innych substancji w organizmie. Na podstawie otrzymanych informacji można wnioskować nieprawidłowy przebieg procesów metabolicznych lub zaburzenie funkcji niektórych organów. Istnieje szereg aparatów przeznaczonych dla profesjonalnych placówek medycznych lub przenośnych modeli do użytku ambulatoryjnego, domowego lub w formie przenośnej.

Do takich aparatów należy urządzenie służące do pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu (CO Check). Wykorzystanie aparatu umożliwia szybkie i nieinwazyjne przeprowadzenie testów oddechowych. Pozwala także na bieżącą kontrolę procesu rzucania palenia. Innym urządzeniem, monitorującym z kolei przebieg procesów metabolicznych, jest aparat H2 CHECK. Dzięki pomiarom stężenia wodoru w wydychanym powietrzu możliwa jest diagnostyka zaburzeń metabolizmu w postaci nietolerancji laktozy.

Również w dziedzinie kardiologii stosuje się szereg urządzeń diagnostycznych. Do podstawowych metod oceny stanu układu sercowo-naczyniowego służy elektrokardiografia (aparat EKG) oraz ECHO serca. Na rynku dostępne są także przenośne aparaty oceniające ryzyko wystąpienia zaburzeń krążenia. Do takich aparatów należy AGE READER MU. Urządzenie ocenia poziom końcowych produktów glikacji w kilkanaście sekund co pomaga ocenić ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowych w sposób szybki i bezinwazyjny. Te i wiele innych urządzeń diagnostycznych, opartych na najnowszych technologiach, zmieniają proces diagnostyki w precyzyjny i prosty, a tym samym umożliwiają właściwe i celowane prowadzenie procesu leczenia.