-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
Choroba Baastrupa – rehabilitacja w zwyrodnieniu kręgosłupa
„Kissing Spine” czyli choroba Baastrupa
Choroba Baastrupa to specyficzna forma choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, w której dochodzi do konfliktu wyrostków kolczystych podczas wyprostu. Zjawisko konfliktu jest szczególnie nasilone w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ze względu na duży rozmiar wyrostków kolczystych w tej okolicy oraz fizjologiczną lordozę. Może dotyczyć także odcinka szyjnego kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe, powstające w przebiegu choroby, dotyczą nie tylko wyrostków kolczystych, ale także struktur więzadłowych. Charakterystycznym objawem są tzw. „całujące się” wyrostki kolczyste („kissing spine”). W obrazie RTG widoczna sklerotyzacja sąsiadujących wyrostków kolczystych. W niektórych przypadkach dochodzi do wytworzenia struktury przypominającej staw pomiędzy kolejnymi wyrostkami kolczystymi.
Przyczyny występowania „całujących się” wyrostków kolczystych
Jako główną przyczynę występowania choroby Baastrupa wskazuje się dużą aktywność wyprostną kręgosłupa oraz pogłębioną fizjologiczną lordozę poszczególnych jego odcinków. Nie są to jednak bezpośrednie przyczyny choroby. Mówi się także o wrodzonych predyspozycjach w budowie kręgów – stosunkowo długie wyrostki kolczyste. Często chorobie towarzyszy uszkodzenie więzadła międzykolcowego, co również określane jest jako jedna z przyczyn. Nie ma jednak dostępnych badań naukowych, które jednoznacznie wskazywałyby na przyczynę występowania choroby i zmian jej towarzyszących.
Objawy choroby Baastrupa
Podstawowym objawem choroby jest bolesny przeprost tułowia, a także tkliwość palpacyjna wyrostków kolczystych i okolicznych więzadeł. Objawy związane są z ocieraniem o siebie kolejnych wyrostków kolczystych. Charakterystyczną cechą tego rodzaju bólu kręgosłupa jest brak promieniowania i towarzyszących objawów neurologicznych, występujące w wielu innych jednostkach chorobowych.
Metody leczenia choroby Baastrupa
W przypadku wystąpienia choroby Baastrupa stosuje się leczenie zachowawcze lub, w cięższych przypadkach, postępowanie operacyjne. Do metod leczenia zachowawczego należy reedukacja posturalna, mająca na celu wyeliminowanie nadmiernych przeprostów i pogłębionej lordozy. Pozytywny skutek przynosi także wspomaganie terapii kinesiotapingiem, z wykorzystaniem specjalistycznych taśm do kinesiotapingu.
W rehabilitacji w przebiegu choroby Baastrupa wykorzystuje się techniki manualne, takie jak trakcja w pozycji leżącej lub metody z zakresu terapii mięśniowo-powieziowej. Jako leczenie wspomagające stosuje się fizykoterapię w postaci nagrzewania lampą sollux. Lampa sollux statywowa Lumina to lampa generująca terapeutyczne promieniowanie podczerwone Za zakresu fizykoterapii wykorzystywany jest także laser, działający przeciwzapalnie. W tym celu warto wykorzystać wysokiej jakości sprzęt emitujący promieniowanie laserowa jak np. aparat do laseroterapii PhysioGo.Lite lub PhysioGo 400C. W przypadku braku poprawy wdrażane zostaje leczenie inwazyjne. Procedura operacyjna obejmuje częściowe resekcje wyrostków kolczystych i stabilizację międzywyrostkową.
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Efekty nowego rodzaju fali uderzeniowej (Diamagnetyczna fala uderzeniowa) w leczeniu artrozy kciuka:
-
Choroba Osgooda-Schlattera: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
-
Unikalny skaner ciała 3D z analizą składu ciała SCANECA
-
Zasada działania i zalety leczenia falą uderzeniową
-
Zapalenie stawów a fizjoterapia: ścieżka do lepszego funkcjonowania