-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
Choroba Haglunda-Severa – Jałowa martwica kości piętowej
Jałowa martwica kości piętowej nazywana chorobą Haglunda zaliczana jest do grupy jałowych martwic kości. Choroba pojawia się zwykle u dzieci, w okresie dojrzewania. Częściej u chłopców niż dziewczynek. Najczęściej występuje między dziewiątym a trzynastym rokiem życia. Zwykle pojawia się u dzieci aktywnych sportowo. Czas trwania choroby i procesu leczenia trwa od kilku miesięcy do nawet 2 lat.
Przyczyny jałowej martwicy kości
Jałowa martwica kości, w przebiegu choroby Haglunda, powstaje na skutek niedokrwienia guza piętowego co prowadzi do pojawienia się zmian martwiczych tkanki kostnej. Klinicznie choroba jest bardzo słabo poznana, a jej etiologia oraz przyczyny nie zostały jasno sprecyzowane. Wskazuje się na zaburzenia hormonalne oraz predyspozycje genetyczne jako czynniki ryzyka wystąpienia choroby.
Objawy choroby Haglunda
Podstawowym objawem jałowej martwicy kości piętowej jest ból zlokalizowany w okolicy guza piętowego. Dolegliwości bólowe występują zwykle po dłuższej aktywności fizycznej, spacerze czy biegu. Charakterystycznym objawem jest także utykanie podczas chodzenia oraz chód na palcach w celu odciążenia pięty. Może występować także obrzęk w obszarze guza piętowego oraz ból podczas palpacji. Ból ten nasila się podczas biernego zgięcia grzbietowego stopy. W zaawansowanych stadiach choroby objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a dziecko szybko zgłasza problem rodzicom dzięki czemu trafia pod opiekę lekarza ortopedy. Ostateczne rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie badania RTG.
Metody leczenia jałowej martwicy guza kości piętowej
Pierwszym krokiem w leczeniu choroby Haglunda jest zalecenie odciążenia stopy i guza piętowego. W tym celu stosuje się specjalistyczne wkładki ortopedyczne, podniesiony obcas w bucie lub buty bez zabudowanej pięty. Zdecydowanie zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej. Jednocześnie wskazane jest korzystanie z profesjonalnej pomocy fizjoterapeutów. W przebiegu rehabilitacji stosuje się jonoforezę z jonami wapnia, laseroterapię oraz krioterapię, a także terapię manualną i indywidualnie dobrane ćwiczenia. Zwykle choroba zostaje całkowicie wyleczona i nie powoduje zaburzeń ani powikłań w przyszłości.
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Efekty nowego rodzaju fali uderzeniowej (Diamagnetyczna fala uderzeniowa) w leczeniu artrozy kciuka:
-
Choroba Osgooda-Schlattera: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
-
Unikalny skaner ciała 3D z analizą składu ciała SCANECA
-
Zasada działania i zalety leczenia falą uderzeniową
-
Zapalenie stawów a fizjoterapia: ścieżka do lepszego funkcjonowania