Leczenie shin splints za pomocą kinesiotapingu

sty 21, 2021

Co oznacza pojęcie „shin splints”?

Shin splints to nazwa zespołu naprężeń występujących w obszarze przedziału przyśrodkowego piszczeli. Stosunkowo często występujący problem wśród pacjentów deklarujących wysoki poziom aktywności fizycznej na poziomie amatorskim. Zły dobór obciążeń lub brak odpowiedniej regeneracji skutkuje powstaniem nadmiernych napięć tego obszaru i pojawieniem się mikrouszkodzeń na poziomie warstwy korowej piszczeli. Obserwowane jest częstsze występowanie zespołu shin splints u osób trenujących tylko jedną dyscyplinę sportu w odróżnieniu od osób angażujących się w różne formy wysiłku fizycznego. Ważne jest właściwe rozpoznanie schorzenia oraz zmiana nawyków treningowych, ponieważ brak odpowiedniego leczenia może skutkować wystąpieniem zmęczeniowego złamania kości piszczelowej. Mała elastyczność tkanek w obrębie podudzia oraz wzmożone ciśnienie w obszarze nadmiernie napiętych mięśni może powodować zaburzenie przepływu płynów i wystąpienie dysfunkcji drenażu żylno-limfatycznego podudzia. Utrzymywanie szkodliwych warunków treningu w warunkach zaburzeń odżywienia tkanek może generować zwiększenie dolegliwości bólowych i uniemożliwiać kontynuowanie aktywności.

Wykorzystanie kinesiotapingu w leczeniu bólu piszczeli

            Leczenie bólu piszczeli w przebiegu shin splints obejmuje: eliminowanie występujących przeciążeń, terapię powięzi, wyrównanie dysbalansu mięśniowego, opracowanie troczka prostowników, a także edukację w kierunku prawidłowego wykonywania aktywności fizycznej. Bardzo często wykorzystywaną techniką wspomagającą jest plastrowanie z użyciem taśm do tapingu. Aplikacja kinesiotapingu ma za zadanie rozluźnienie napięcia mięśnia piszczelowego przedniego.

Jak wykonać aplikację kinesiotapingu w leczeniu shin splints? W jaki sposób taping oddziałuje na tkanki?

            Prawidłowa aplikacja taśmy rozpoczyna się od przyklejenia bazy (początku taśmy) bez napięcia. Następnie rozciągamy taśmę z umiarkowanym naprężeniem i przyklejamy w pozycji zgięcia grzbietowego stopy. Zakończenie taśmy również przyklejone jest bez napięcia. Dzięki takiej aplikacji taśma wspomaga ruch zgięcia grzbietowego stopy. Można także wykorzystać formę aplikacji przeciwbólowej. Konstrukcja taśmy i jej struktura powoduje uniesienie powierzchownych warstw tkanek co usprawnia procesy naprawcze, poprawia krążenie i reguluje napięcie mięśniowe. Taping utrzymuje się na skórze od 5 dni do nawet 2 tygodni. Aplikacja w żaden sposób nie zaburza pracy mięśni, wręcz przeciwnie wspomaga ich pracę, dzięki czemu możliwe jest regularne wykonywanie treningu fizycznego w warunkach wspomagania.

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora