Co to jest zespół Sudecka. Przyczyny, objawy, leczenie zespołu Sudecka.

kwi 15, 2021

Zespół Sudecka nazywany jest także Kompleksowym Zespołem Bólu Regionalnego. Jest to dość często spotykany typ powikłania pourazowego w przypadku narządów ruchu, który doprowadza do stopniowej atrofii, czyli zaniku mięśni, ubytku kości i zesztywnienia stawów. Niezdiagnozowany na czas zespół Sudecka może doprowadzić do upośledzenia chorej części ciała oraz kalectwa. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby po urazach kości, stawów, odmrożeniach i poparzeniach. Dowiedz się więcej czym jest zespół Sudecka, jak go leczyć i jakie są jego objawy.

Zespół Sudecka – objawy

Objawy zespołu Sudecka, który nazywany może być także jako zespół algodystroficzny lub zespół odruchowej dystrofii współczulnej, występują najczęściej około cztery tygodnie po pojawieniu się czynnika sprawczego. Pierwsze objawy to przede wszystkim silny ból, obrzęk tkanek miękkich, ciemnoczerwone lub fioletowe przebarwienia skórne, cienka i sucha skóra, a w następstwie odwapnienie kości, stopniowy postępujący zanik mięśni i ograniczenie ruchomości w stawie. Warto także podkreślić, że objawy są nieproporcjonalne od razu, ponieważ są znacznie większe i niewspółmierne do doznanego urazu. Nawet w przypadku złamania kości promieniowej, objawy są zdecydowanie bardziej nasilone, niż w przypadku normalnego złamania.

Zespół Sudecka – przyczyny

Przyczyny występowania zespołu Sudecka u ludzi nie są dokładnie zbadane. Naukowcy przypuszczają, że może to mieć związek z nieprawidłową aktywnością nerwów współczulnych, które unerwiają uszkodzoną część ciała. Z zespołem Sudecka ortopedzi spotykają się najczęściej w wyniku urazu lub po przebytym zabiegu chirurgicznym. Ponadto wyróżniają oni w szczególności trzy grupy urazów, które wykazują największe prawdopodobieństwa wystąpienia: urazy nadgarstka, skręcenia stawu skokowego, złamania kostek.

Kompleksowy Zespół Bólu Regionalnego występuje najczęściej u osób w wieku od 30 do 50 lat. Statystycznie częściej dotyczy on kobiet, aniżeli mężczyzn. Wśród czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Sudecka należy wymienić:

  • zbyt ciasno założony opatrunek gipsowy,
  • zabiegi chirurgiczne,
  • choroba niedokrwienna,
  • palenie papierosów,
  • zaburzenia psychiczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zapalenia skórne.

Jak leczyć Kompleksowy Zespół Bólu Regionalnego?

Zespół Sudecka jest dolegliwością niezwykle uciążliwą, a jego leczenie polega na niwelowaniu najbardziej nasilonych objawów. Mowa tutaj głównie o leczeniu bólu przewlekłego i leczenie dodatkowych objawów, którymi są obrzęki. W leczeniu zespołu Sudecka należy rozpoznać charakterystyczne dolegliwości, które mają różne stopnie choroby. W pierwszym okresie występuje ból i obrzęk, a w drugim zaburzenia czuciowo-ruchowe oraz nadpotliwość. W najcięższym etapie występują dolegliwości bólowe i dodatkowo mogą powstać zaburzenia czucia narządu ruchu lub zanik mięśni i przykurcz w stawach.

Najistotniejsze jest skuteczne leczenie bólu w trakcie przebiegu choroby. Wskazana jest także pomoc anestezjologa, który zaproponuje leczenie farmakologiczne. Drugą rzeczą jest fizjoterapia, która w pierwszym etapie ma za zadanie uśmierzać ból. Natomiast w momencie, gdy u pacjenta zaczyna się faza druga, niezbędne okazują się ćwiczenia mające na celu zachowanie ruchomości w stawach danej kończyny. Jeśli u pacjenta dochodzi do trzeciej fazy choroby, to wdrażana zostaje rehabilitacja określana jako fizjoterapia intensywna lub agresywna, ponieważ występują u niego już przykurcze mięśni.

Rozpoznanie zespołu Sudecka

Rozpoznanie choroby Sudecka następuje poprzez wykluczenie wszystkich innych najbardziej prawdopodobnych przyczyn i na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów i potwierdzeniu ich przez lekarza. Do objawów należy: zaburzenia czucia w postaci pieczenia lub mrowienia, ból samoistny, hiperalgezja oraz zmiany skóry. Zespół Sudecka i jego rozpoznanie nie wymaga najczęściej wykonywania dodatkowych badań, ponieważ były one wykonywane w celu wykluczenia innych chorób.

Profilaktyka w przypadku zespołu Sudecka

Profilaktyka w przypadku zespołu Sudecka u pacjentów leczonych ortopedycznie ma na celu szybkie uruchamianie kończyny, mobilizację stawów, skracanie czasu unieruchomienia, stosowanie wygodnych i nieuciskających opatrunków gipsowych oraz skuteczne leczenie bólu. Ważne jest, aby wychwycić pacjentów, którzy mogą zdradzać pierwsze objawy choroby. Jeśli w wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza chory ma wpisaną informację, że leczył się na depresję, to z pewnością będzie bardziej podatny i istnieje większe prawdopodobieństwo, że wystąpi u niego choroba Sudecka. Kolejną informacją będzie wywiad dotyczący samego schorzenia. Jeśli pacjent będzie zgłaszał, że złamanie kości nadgarstka lub podudzia było dwukrotnie nastawiane, to może to być również sygnał o podwyższonym ryzyku zachorowania.