Elektrostymulacja z wykorzystaniem maty SCENAR

maj 18, 2021

Pojęcie elektrostymulacji może być znane bardziej osobom, które są aktywne fizycznie, regularnie uczęszczają na siłownię lub uprawiają sporty nawet na poziomie rekreacyjnym. Elektrostymulacja jest dziś obecna praktycznie wszędzie, przez co określa się ją nowym trendem w fitness oraz w sporcie. Czy faktycznie ten nowy trend przynosi wymierne korzyści? Jakie nowe rozwiązania są wprowadzane do elektrostymulacji? Czym jest i jak działa mata Scenar?

Czym jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja, w skrócie określana jako EMS, to nowoczesna metoda wykorzystywania impulsów elektrycznych do pobudzenia i skurczu mięśni, co będzie prowadziło do ich wzmocnienia. Za pomocą takiej stymulacji można zaangażować do pracy większą ilość mięśni niż podczas tradycyjnego treningu bez jej zastosowania. Elektrostymulacja nie wypływa na ośrodkowy układ nerwowy, więc ma ona większą zdolność do pokonywania ograniczeń organizmu związanych z kształtowaniem siły, mocy oraz rozwoju mięśni.

Wiedza na temat działania EMS to jedna sprawa, a o działaniu włókien mięśniowych to druga. Należy pamiętać jak one działają i wpływać na nie w optymalny sposób przy pomocy elektrostymulacji. W ludzkim ciele można rozróżnić dwa rodzaje włókien - wolnokurczliwe i szybkokurczliwe. Pierwsze z nich wykonują skurcze wolniej i odpowiadają za siłę oraz wytrzymałość. Ulegają one również wolniejszemu zmęczeniu pod wpływem średnich napięć. Włókna szybkokurczliwe wymagają wyprodukowania dużej ilości energii i męczą się znacznie szybciej.

Wsparcie ćwiczeń fizycznych elektrostymulacją

Impulsy EMS to rodzaj elektrostymulacji, po który najchętniej sięgają sportowcy i aktywne fizycznie osoby. Sprawdza się on także jako metoda treningowa w przypadku porażeń nerwów obwodowych i pourazowych zanikach mięśni. Zabiegi polegają na wywołaniu serii skurczów mięśniowych, które powstają na skutek przepływu impulsów elektrycznych. W zależności od wyznaczonego celu treningów oraz schorzenia, przy którym stosuje się elektrostymulację, czas trwania zabiegów oraz jego siła powinny być dopasowywane indywidualnie. Ten rodzaj zabiegu polecany jest w przypadku:

-       porażenia nerwu twarzowego albo nerwów obwodowych,

-       zapobieganiu przestojom w treningu i maksymalizowaniu osiągnięć sportowca,

-       wspomagania odbudowy siły mięśniowej po urazach ortopedycznych, czyli złamaniach, skręceniach czy zwichnięciach.

Elektrostymulacja dzieli się na wspomniany trening EMS, ale także na prądy TENS. Te z kolei działają głównie przeciwbólowo. Ich działanie polega na bramkowej teorii bólu, według którego każdy impuls, zanim dotrze do mózgu musi przejść przez rdzeń kręgowy. Stymulacja prądem charakteryzuje się zdolnością do gaszenia bólu poprzez imitowanie silniejszych bodźców. Ten sposób terapii sprawdza się w przypadku uśmierzania bólu przewlekłego. Poza tym działa jako inicjator wydzielania endorfin przez organizm, które uznawane są za hormon szczęścia. Są to endogenne opioidy odznaczające się wysoką zdolnością do tłumienia bólu. Terapia prądami TENS daje najlepsze efekty w przypadku osób borykających się z przewlekłym bólem grzbietu, urazami sportowymi, zmianami zwyrodnieniowymi i szyjnopochodnymi bólami głowy.

Redukcja tkanki tłuszczowej i wsparcie przemiany materii przy pomocy elektrostymulacji

Elektrostymulacja znalazła swoje zastosowanie także w przypadku modelowania sylwetki i redukcji tkanki tłuszczowej.  Trening EMS mięśni pomaga w osiągnięciu bardzo dobrych efektów, do których z pewnością należy zaliczyć możliwość wpływania na tkankę tłuszczową. Impuls elektryczny, który pochodzi z urządzenia stymuluje mięśnie do pracy i pozwala osiągnąć zaplanowany cel w krótkim czasie. Redukcja tkanki tłuszczowej jest znacznie szybsza, ponieważ impulsy elektryczne docierające do niej sprawiają, że traci ona swoją objętość i ulega przemianie.

Podczas treningu impulsy docierają do grupy mięśni głębokich, co dodatkowo poprawia krążenie krwi w nich i lepiej je dotlenia. To z kolei przekłada się na zwiększenie przemiany materii i osiąganie szczupłej oraz wymodelowanej sylwetki. Redukcja tkanki tłuszczowej jest w tym przypadku ukierunkowana na problematyczne partie ciała. U kobiet są to okolice ud oraz pośladków, u mężczyzn z kolei okolice brzucha. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych z połączeniu z elektrostymulacją powoduje pobudzenie metabolizmu i jego podkręcenie, co sprawia, że następuje spadek masy ciała.

Mata Scenar do elektrostymulacji

Elektrostymulacja mięśni to nowoczesna metoda treningu, która potrafi przynosić korzystny wpływ nie tylko na redukcję tłuszczu, ale także uśmierzanie bólu. Nie każdy ma jednak możliwość regularnego spotykania się ze specjalistą. Dlatego też powstało innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które umożliwia korzystanie z nowoczesnego sprzętu w zaciszu własnego domu.

Scenar to aparat do elektrostymulacji, który charakteryzuje się świetnymi parametrami. Jest to urządzenie, które podstawową zaletą jest samokontrola, a więc ciągła interakcja z organizmem. Co istotne, może on być stosowany nie tylko w domu, ale także w podróży, czy w pracy. Scenar może być wykorzystywany w nagłych wypadkach, takich jak kontuzje sportowe, które są bardzo bolesne.

Impulsy prądu usuwają silne bóle pourazowe i pochodzenia nerwowego. Sprzęt ten jest także świetnym uzupełnieniem rehabilitacji sportowej. Elektrostymulacja przy pomocy Scenar przeciwdziała niedowładom oraz porażeniom nerwów i mięśni.

Scenar posiada więc szeroki zakres zastosowania. Aparat można wykorzystywać niezależnie od diagnozy, dlatego też jest oceniany jako podejście niespecyficzne, uwarunkowane zdolnością oraz szybkością reakcji organizmu na sygnał Scenar. Urządzenie samoczynnie dokonuje pomiaru impedancji skóry oraz jej zmian w regularnych odstępach czasu.

Chcesz sprawdzić, jak działa elektrostymulacja podczas treningu? Masz problemy z przewlekłymi bólami lub z racji wykonywanego zawodu jesteś narażony na częste kontuzje? W naszej ofercie znajdziesz Scenar Verterba, czyli innowacyjny sprzęt do zwalczania bólu i leczenia kontuzji. Ponadto świetnie sprawdzi się, gdy będziesz chciał zadbać o swoją sylwetkę. Zwiększ efekty wykonywanego wysiłku fizycznego i dodaj do niego elektrostymulację mięśni!