Galwanizacja w fizykoterapii i kosmetyce

wrz 15, 2021

Galwanizacja to zabieg, który opiera się na wykorzystaniu prądu stałego, czyli galwanicznego. Stosuje się ją głównie w fizykoterapii, gdzie jest efektywnym sposobem leczenia wielu schorzeń. Ponadto galwanizacja wykorzystywana jest także w kosmetyce. Metoda tak bardzo dobrze wpływa na niwelowanie zmarszczek, a także pomaga w walce z cellulitem i rozstępami. Co warto wiedzieć o galwanizacji? Jakie są jej rodzaje?

Co to jest galwanizacja?

Galwanizacja, czyli leczenie wykorzystujące prąd stały, to zabieg elektroleczniczy, który polega na przepływie generowanego  za pomocą dwóch elektrod prądu. Określa się go jako galwaniczny. Nazwa zabiegu jest nawiązaniem do nazwiska popularyzatora wiedzy związanej z leczeniem prądem - Luigiego Galvaniego. Wyróżnić możemy dwa rodzaje galwanizacji - anodową i katodową.

Galwanizacja anodowa

Galwanizacja anodowa wykorzystuje anodę, czyli elektrodę o ładunku dodatnim. Wykazuje ona działanie przeciwbólowe, leczy stany zapalne, działa uspokajająco,  bakteriobójczo i łagodząco. Zmniejsza również pobudliwość mięśni, regeneruje zmęczone oraz uszkodzone tkanki.

Galwanizacja katodowa

Galwanizacja katodowa wykorzystuje z kolei katody, czyli elektrody o ładunku ujemnym. Zastosowanie galwanizacji katodowej wpływa pobudzająco i stymulująco, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa ukrwienie. Zwiększa również pobudliwość nerwów oraz mięśni, a także likwiduje obrzęki.

Galwanizacja moze być także podzielona na stabilną i labilną. W pierwszym przypadku ułożenie elektrod podczas zabiegu nie ulega zmianie, gdyż są one przymocowane do ciała za pomocą opaski elektrycznej. W drugim natomiast elektroda bierna pozostaje na miejscu, a czynna zmienia swoje położenie.

Zastosowanie leczenia z wykorzystanie prądu stałego

Prąd stały wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, i pobudza wzrost komórek. Poprawia także zdolność reakcji i funkcji nerwów ruchowych. Dlatego też zabiegi galwanizacji stosowane są w fizykoterapii oraz kosmetyce.

Galwanizacja w kosmetyce stosowane jest na twarz i na ciało. Wykorzystuje się ją zarówno w celu zredukowania zmarszczek i tkanki podskórnej, jak i w walce z rozstępami czy skórką pomarańczową na pośladkach, udach i brzuchu. Wykorzystanie przepływu prądu stałego, który dociera do głębszych warstw skóry, pobudzana jest produkcja kolagenu. Zabieg prowadzi do stymulacji mięśni, spowalnia procesy starzenia się skóry oraz zwalcza jej niedoskonałości.

Galwanizacja w fizjoterapii wykorzystywana jest w leczeniu różnych schorzeń.  Zabieg z wykorzystaniem prądu stosuje się w obrębie tułowia, kończyn górnych i dolnych, a także głowy i szyi. Celem zabiegów jest działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto pobudza proces krążenia obwodowego, a także prowadzi do odżywienia tkanek miękkich i przyspieszenia metabolizmu.

Jak wygląda zabieg galwanizacji?

Zabieg galwanizacji jest leczeniem kosmetycznym i fizykoterapeutycznym z zakresu prądolecznictwa.  Nie jest on zbyt skomplikowany. Na ciało nakładane są dwie elektrody, pomiędzy którymi przepływa prąd stały o niskiej częstotliwości. Wyróżnić można kilka rodzajów elektrod, które mogą być wykonane z cyny, włókna węglowego lub innego tworzywa sztucznego. Niektóre mogą być również układane bezpośrednio na skórze, a inne wymagają użycia nasączonego wodą podkładu z jałowej gazy lub innego materiału.

Ułożenie elektrod zależy od pacjenta i rodzaju zabiegu. W ułożeniu podłużnym przepływ prądu działa w tkankach powierzchniowych, natomiast w poprzecznym jego działanie jest mocniejsze, ponieważ wnika znacznie głębiej. W trakcie zabiegu elektroterapii pacjent może odczuwać lekkie mrowienie. Galwanizację przeprowadza się przez około 15 minut, w zależności od zaburzenia, czy też choroby u danego pacjenta.

Po zabiegu pojawia się najczęściej rumień galwaniczny, który znika po kilkudziesięciu minutach. Pełny cykl leczenia z wykorzystaniem prądu stałego, po którym będą widoczne efekty, obejmuje od 10 do 20 zabiegów.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu galwanizacji?

Galwanizację przeprowadza się najczęściej w przypadku leczenia takich schorzeń jak:

            nerwobóle,

            rwa kulszowa,

            trądzik różowaty,

            stany po urazach i kontuzjach,

            zwyrodnienie stawów,

            zapalenie więzadeł i ścięgien,

            krwiaki,

            choroby układu krążenia, zaburzenia krążenia

            zaniki mięśniowe.

Warto także dodać, że mimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, zabiegi galwanizacji mają także przeciwwskazania. Wśród nich wyróżnić można:

            wyniszczenie organizmu,

            zapalenie żył,

            stany zapalne skóry,

            gorączka,

            owrzodzenia i wypryski,

            epilepsja,

            zaburzenia czucia,

            metalowe elementy w miejscu aplikowania prądów,

            wszczepiony rozrusznik serca,

            choroba nowotworowa.

Zabiegi galwanizacji należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach i posiadając odpowiednie umiejętności. Z takich zabiegów można korzystać w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji, a także w większości salonów kosmetycznych. W swojej ofercie posiadamy wysokiej jakości urządzenia do przeprowadzania zabiegu galwanizacji, który pochodzi od renomowanych producentów. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!

 

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora