Czym tak naprawdę jest SCENAR?

paź 12, 2021

Medyczna nomenklatura, analiza techniczna, profesjonalne definicje, wszystko to przybliża specyfikę aparatów Scenar jednak dzisiaj spróbujemy prostymi słowami, przystępnymi zarówno dla terapeutów jak i pacjentów przedstawić urządzenie Scenar z perspektywy Fizjoterapeuty.

SCENAR jest urządzeniem generującym impulsy elektryczne, które w odróżnieniu do standardowej elektroterapii są zmienne, a ich zmiana następuje w wyniku analizy reakcji organizmu odczytanej na poziomie skóry (zmiany jej impedencji). Pod względem charakterystyki impulsu jest on najbardziej zbliżony do przeciwbólowych prądów TENS, jednak niektóre parametry oraz sposób oddziaływania zdecydowanie się różnią.

Scenar wykazuje trzy podstawowe działania, dzięki którym oceniany jest jaki wysoce skuteczny.

  1. Stymuluje naturalne procesy adaptacyjne (Stymuluje organizm do samoleczenia). Nie wprowadza z zewnątrz nic nowego,  a jedynie pobudza organizm żeby mocniej i szybciej się regenerował. W odróżnieniu od klasycznej elektroterapii, scenar stymuluje organizm przez cały czas trwania zabiegu. Wynika to ze zmiennej formy impulsu, a co za tym idzie braku reakcji przyzwyczajenia ze strony organizmu, którą spotykamy w standardowej elektroterapii.
  2. Wartość diagnostyczna – scenar jest w stanie „wskazać” miejsce problemu/ napięcia/ dystorsji. Analiza zrealizowana przez fizjoterapeutów i osteopatów wykazała, że miejsca, które palpacyjnie ocenili oni jako zmienione chorobowo, scenar również „zauważył” i zasygnalizował problem.
  3. Analogia do nowoczesnej terapii holistycznej – scenar, podobnie jak skuteczne metody mięśniowo-powięziowe i osteopatyczne, leczy nie tylko miejsce bólu, ale także wszystkie inne obszary, które mogą być jego źródłem, przyczyną lub być w jakikolwiek sposób powiązane.

 

 

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora