Presoterapia – możliwości i zastosowania terapii ciśnieniem

gru 9, 2021

Presoterapia jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu masażu pneumatycznego bądź kompresyjnego. Wywieranie kontrolowanego ucisku na dany obszar ciała za pomocą mankietów ze sprężonym powietrzem. Dzięki zastosowaniu takiej stymulacji naczyń limfatycznych i krwionośnych poprawia się przepływ płynów ustrojowych, co przekłada się na znaczne przyspieszenie metabolizmu. Jakie możliwości daje masaż pneumatyczny i drenaż limfatyczny? Jakie ma zastosowania presoterapia?

Na czym polega presoterapia?

Presoterapia to inaczej sekwencyjny masaż uciskowy lub masaż pneumatyczny. Jest to także jedna z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęku limfatycznego. Wspomniany rodzaj drenażu limfatycznego wykonuje się przy użyciu specjalnego sprzętu, który dostępny jest w ofercie naszego sklepu. Urządzenie wyposażone jest w rękawy, które dostosowane są do różnych części ciała. Każdy z mankietów jest podzielony na kilka komór, najczęściej od 4 do 6, które kolejno wypełniane są powietrzem pompowanym przez aparat.

Wypełnione powietrzem komory mankietu wywołuję w ten sposób miejscowy ucisk na dany obszar ciała, dzięki czemu limfa zaczyna się przemieszczać. Bardzo istotna jest kolejność napełniania komór rękawów, gdyż w przypadku problemów limfatycznych komory powinny wypełniać się powietrzem w kierunku węzłów chłonnych, a więc np. od palców stopy do pachwiny. Dzięki temu płyn limfatyczny będzie odpływać od objętych zastojem miejsc do węzłów chłonnych, gdzie zostanie przefiltrowany i przekazany dalej do obiegu.

Jakie działanie ma presoterapia?

Presoterapia niesie ze sobą wiele korzyści dla organizmu człowieka. Nie tylko działa zbawiennie na ciało wspomagając redukcję cellulitu, ale także poprawia krążenie krwi, dzięki czemu przeciwdziała powstawania żylaków. Drenaż limfatyczny skutecznie redukuje zastoje limfatyczne, co przynosi ogromną ulgę osobom, które muszą dodatkowo spędzać dużo czasu przy komputerze. Redukcja obrzęków limfatycznych przy zastosowaniu masażu uciskowego podnosi w znacznym stopniu jakość funkcjonowania i przywraca lekkość poruszania się.

Presoterapia, jak już zostało wspomniane, przyczynia się do redukcji cellulitu i wymodelowania sylwetki. Ponadto ma właściwości przywracające skórze elastyczność, a więc może spowalniać procesy starzenia się. Pobudzone krążenie krwi i limfy powoduje, że tkanki są znacznie lepiej dotlenione, odżywione i łatwiej odprowadzane są metabolity. W przypadku zabiegów antycellulitowych podczas ucisku tkanka tłuszczowa się rozbija i zostaje zredukowana, czego efekty widać po krótkim czasie.

Sama terapia ciśnieniem, dzięki temu, że pobudza krążenie, prowadzi do wzmocnienia naczyń krwionośnych i jest doskonałą profilaktyką poważnego schorzenia, jakim są żylaki. Warto również dodać, że zabieg drenażu limfatycznego świetnie sprawdzi się jako zabieg drenujący po liposukcji.

Jakie są wskazania do drenażu limfatycznego?

Presoterapia służy przede wszystkim do tego, aby redukować obrzęki limfatyczne, czyli przepchnąć zastoje chłonki do węzłów chłonnych. Takie obrzęki najczęściej są wynikiem urazów, mastektomii, niewydolności żylnej i układu limfatycznego, czy też zaburzeń hormonalnych i cukrzycy. Presoterapia może efektywnie wspierać profilaktykę przeciwżylakową. Przez sportowców bardzo często wykorzystywana jest do przyspieszenia regeneracji po ciężkich treningach. Ponadto masaż uciskowy jest bardzo często wykorzystywany w kosmetyce, gdzie wykorzystuje się go do detoksykacji organizmu. Redukcja cellulitu także wykorzystuje zabiegi presoterapii, ponieważ są one niezwykle efektywne, co pokazują liczne badania.

Masaż pneumatyczny w domu

Leczenie obrzęku limfatycznego bywa niekiedy bardzo trudne, a same objawy mogą utrzymywać się przez długi czas. Zdarza się nawet, że obrzęk limfatyczny towarzyszy pacjentowi już do końca jego życia, jednak na żadnym etapie choroby nie można rezygnować, gdyż nieleczone schorzenie może z czasem się nasilać i prowadzić do  słoniowacizny. Często leczenie wymaga codziennych zabiegów pod nadzorem lekarza, co jednak wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup aparatu do presoterapii w naszym sklepie.

Aby samodzielnie wykonywać zabieg presoterapii, nie trzeba przechodzić żadnego szkolenia. Domowe urządzenia są niezwykle proste w obsłudze, więc wystarczy tylko zapoznać się z instrukcją obsługi. Wystarczy na kończyny założyć specjalny kombinezon, podłączyć go do sprzętu i ustawić program oraz czas trwania zabiegu.

Profesjonalny aparat do drenażu limfatycznego który  pozwala na indywidualną i skuteczną presoterapię.

Jakie efekty daje presoterapia i jak przygotować się do zabiegu?

Presoterapia nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Może on założyć getry, które są bezszwowe, jeśli posiada, albo w innym przypadku zabieg będzie wykonywany w jednorazowych nakładkach. Jeżeli zabieg będzie przeprowadzany w domu, należy zadbać o to, aby przygotować sobie wystarczająco dużo miejsca. Zalet stosowania presoterapii jest bardzo dużo, a jednym z efektów jest przyspieszenie krążenia limfy i krwi, a wraz z nim przyspieszona zostaje regeneracja. Presoterapia świetnie działa także na tkankę tłuszczową i zaburzenia troficzne skóry. W wielu przypadkach stosowanie drenażu limfatycznego przynosi wyraźną ulgę.

 

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora