-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Magnetoterapia
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
-
Meble medyczne
-
-
Zabieg wstawiania endoprotezy biodra.

Witam Pani Katarzyno,
Do zabiegu endoprotezoplastyki st. biodrowego warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Jeśli jest to operacja wykonywana w trybie planowym(nie nagłym), to proces degeneracji stawu biodrowego rozwijał się latami. Tak samo kompensacje i zaburzenia widoczne w sposobie poruszania. Praca przed zabiegiem skupia się zwykle na utrzymaniu/zwiększeniu bezbolesnego zakresu ruchu, wyrównaniu napięć mięśniowych i odbudowie siły mięśni osłabionych zwłaszcza m. pośladkowego wielkiego.
Przed zabiegiem p/bólowo warto stosować zabiegi z zakresu hydroterapii bądź elektroterapii. Jeśli jednym z wiodących problemów jest nadmierne napięcie poszczególnych mięśni, można rozważyć zastosowanie lasera wysokoenergetycznego, fali uderzeniowej lub ultradźwięków.
Po zabiegu, zwłaszcza w pierwszym okresie, istnieje kilka ograniczeń związanych z zakresem ruchu w operowanym st. biodrowym. Dobrze jest zaopatrzyć się w nakładkę na toaletę, oraz łóżka, które przy wstawaniu/siedzeniu nie wymusza zgięcia w biodrze większego niż 90st. Przydać może się także klin, którym będziemy utrzymywali kończyny dolne w odwiedzeniu.
Pozdrawiam
Michał Chmiel - mgr fizjoterapii
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Martwica jałowa kości - przyczyny, objawy, leczenie
-
Skuteczność krioultradźwięków w porównaniu z terapią TECAR w łagodzeniu bólu u piłkarzy z urazami mięśni
-
PROCEDURA PRZYŚPIESZANIA ZROSTU KOSTNEGO PO ZŁAMANIU
-
Skolioza Leczenie i profilaktyka: znaczenie propriocepcji
-
Uszkodzenia powięzi brzusznej u tenisistów