Fizjoterapeuto - zadbaj o ergonomię pracy

maj 9, 2022

Fizjoterapeuci należą do grupy zawodowej, która podczas pracy z pacjentem szczególnie naraża się na szereg obciążeń. Czynności związane z wykonywanym zawodem wymagają przemieszczania pacjenta, a także wykonywania ćwiczeń i zabiegów w różnych pozycjach. Zadbania o odpowiednią ergonomię pracy fizjoterapeuty z pewnością wyjdzie na dobre każdemu specjaliście. Ograniczone zostaną do minimum zbędne ruchy, które będą obciążały ciało. W jaki sposób fizjoterapeuta może zadbać o swoją ergonomię pracy?

Ergonomia pracy fizjoterapeuty - jak to wygląda?

Bardzo częste powtarzanie tych samych ruchów może powodować, że wytworzą i utrwalą się konkretne nawyki ruchowe. Utrwalanie złych nawyków najczęściej prowadzi do dolegliwości bólowych, a wraz z biegiem czasu także do choroby przeciążeniowej kręgosłupa. W celu zapobiegania występowania dolegliwości bólowych istotne jest to, aby przestrzegać zasad ergonomii pracy. Jej celem jest dostosowanie otaczającego środowiska do indywidualnych potrzeb fizjoterapeuty i jednocześnie jego ochrona przed negatywnymi skutkami, np. przeciążeniami, kontuzjami, urazami, czy dolegliwościami bólowymi. Niestety dosyć często fizjoterapeuci sami padają ofiarami swojej pracy. Zgodnie z założeniami tzw. „szkoły pleców”, znaczącą rolę w zapobieganiu i łagodzeniu następstw choroby przeciążeniowej kręgosłupa przypisuje się profilaktyce – pierwotnej, wtórnej i trzeciorzędnej, którą należy propagować również wśród samych terapeutów oraz osób wykonujących inne zawody medyczne.

W jaki sposób zapobiegać przeciążeniom i bólom pleców?

Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród ludzi, którzy są czynni zawodowo. W większości przypadków dolegliwości bólowe dotyczą odcinka lędźwiowego, który obciążany jest zarówno podczas pracy siedzącej, jak i stojącej oraz dynamicznej. Nie inaczej jest z fizjoterapeutami. Sytuacje, które powodują u nich przeciążenia, to między innymi:

  •          podnoszenie ciężaru pacjenta w trakcie ćwiczeń,
  •          długi czas przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej,
  •          przenoszenie pacjenta z łóżka na wózek i z powrotem,
  •          sadzanie pacjenta lub zmiana jego pozycji w łóżku.

Powyższe czynności wymagają od fizjoterapeuty stosowania prawidłowej postawy, a także prawidłowego chwytu i pracy ciała. Dzięki temu siły działające na stawy będą znacznie mniejsze, co uchroni je przed przeciążeniami. Niezwykle istotna jest dynamika pracy fizjoterapeuty, podczas której należy pamiętać między innymi o:

  •          bliskim staniu przy pacjencie w trakcie wykonywania ćwiczeń,
  •          sposobie, w jaki ma zostać wykonana dana czynność, aby nie obciążać kręgosłupa,
  •          stosowaniu dodatkowych punktów podparcia,
  •          pracy na ugiętych nogach i wyprostowanym kręgosłupie,
  •          podążaniu za kończyną w trakcie ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta.

Jak zadbać o ergonomię na stanowisku pracy fizjoterapeuty?

Praca fizjoterapeuty wiąże się ze stosunkowo wysokim ryzykiem występowania przeciążeń kręgosłupa oraz zmian zwyrodnieniowych. Jak już zostało to wspomniane, wiąże się to z koniecznością częstego unoszenia pacjenta w trakcie rehabilitacji oraz z wielogodzinnym przebywaniem w pozycji stojącej i pochylonej, która szczególnie negatywnie wpływa na układ kostno-stawowy.

Praca fizjoterapeuty składa się z wielu czynności, które są powtarzane, dlatego niezwykle istotne jest to, aby miejsce pracy było odpowiednio zorganizowane i wyposażone w sprzęt jak najbardziej dopasowany do pracownika. Ergonomia pracy wiąże się z zarówno optymalną wysokością stołu do masażu, jak i dostateczną ilością światła w pomieszczeniu. Podobnie jak w przypadku innej wykonywanej pracy, znaczenie ma także odpowiednia temperatura i wentylacja, dzięki którym środowisko pracy gwarantuje optymalne funkcjonowanie. Projektując gabinet rehabilitacyjny i myśląc o ergonomii warunków pracy nie można zapominać również o zapewnieniu wystarczającej ilości wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodne poruszanie się pracownika. Dzięki temu może on uniknąć ryzyka zastania mięśni i kości, co niweluje wystąpienie przyszłych urazów.

Problemy związane z ergonomią pracy fizjoterapeuty wynikają zarówno z nieprawidłowej pozycji w trakcie zabiegów z pacjentem, jak i z niedostosowania warunków do wykonywania zawodu. W przypadku sprzętu najważniejszym elementem wyposażenia jest stół rehabilitacyjny. Warto zdecydować się na taki, który ma stabilną, metalową konstrukcję, a także wygodny i regulowany zagłówek.

Nowoczesne stoły mają dodatkową funkcję, dzięki której mogą one być także fotelem poprzez podniesienie jednej części. Ergonomiczny stół do masażukoniecznie musi być wyposażony w możliwość regulacji wysokości, co przyczyni się do zdrowej i prawidłowej postawy podczas zabiegów oraz znacząco podniesie komfort ich wykonywania.

TECAR - idealne rozwiązanie w fizjoterapii

Jednym z najlepszych urządzeń, które powinny się znaleźć w gabinecie rehabilitacyjnym jest TECAR. Innowacyjna technologia może nie tylko przyczynić się do ułatwienia pracy, ale także spotęgować efekty terapeutyczne. Jest to sprzęt, który okazuje się niezwykle przydatny i efektywny w przypadku gabinetów nastawionych na sportowców. Oczywiście, może z powodzeniem być wykorzystywany również w salonach SPA i uzdrowiskach.

Zabiegi z wykorzystaniem TECAR opierają się na przesyłaniu bezpiecznej energii, która stymuluje mechanizmy rekonwalescencji komórek, co przekłada się na szybszą regenerację, poprawę kondycji i skrócenie czasu rehabilitacji. Ponadto zabiegi są przyjemne, rozluźniające i lubiane przez pacjentów. Terapia TECAR jest także świetnym uzupełnieniem terapii manualnej. W naszym sklepie internetowym znajduje się nowoczesny sprzęt do radiofalowej terapii ukierunkowanej. Urządzenia zostały skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić bieżący pomiar energii przekazywanej do tkanek. Jednocześnie pozwalają one na ocenę aktywnego przekrwienia i wzrostu przepływu elektrolitów na obszarze poddawanym zabiegowi.

Sprzęt do terapii TECARwyposażony jest w elektrody rezystencyjne i pojemnościowe, dzięki czemu można wykonywać pracę ciągłą i impulsową. W swojej ofercie posiadamy urządzenia renomowanej marki BTL, która posiada bogate doświadczenie w konstruowaniu urządzeń rehabilitacyjnych.

 Zdjęcie autorstwa Anna Tarazevich z Pexels