Terapia SCENAR alternatywą dla leków przeciwbólowych.

gru 7, 2022

Lekarze alarmują, a statystyki jedynie potwierdzają ich obawy. Pacjenci zdecydowanie zbyt często sięgają po środki przeciwbólowe. Problem dotyczy przede wszystkim nadmiernego spożywania substancji analgetycznych bez poszukiwania przyczyny bólu. Przyjmowanie leków uśmierzających ból w nadmiarze nie tylko jest szkodliwe dla organizmu ale przed wszystkim to działanie tymczasowe, które nie eliminuje przyczyny problemu. Nie bez przyczyny więc nowoczesna medycyna poszukuje skutecznych alternatyw w terapii bólu.

Szkodliwe działanie środków przeciwbólowych

Na każdym kroku możemy spotkać się z ostrzeżeniami badaczy, którzy dowodzą, że przyjmowanie środków przeciwbólowych w dużej ilości lub przez dłuższy czas może być szkodliwe dla wielu organów i układów. Naukowcy zalecają aby ograniczyć zażywanie substancji analgetycznych do niezbędnego minimum. Według badań opublikowanych w „British Medical Journal” przyjmowanie popularnych leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko wystąpienia zawału aż o 50 procent.

 Negatywny wpływ na układ krążenia mają przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. naproksen, diklofenak). Nie tylko układ sercowo-naczyniowy jest zagrożony. Większość dostępnych na rynku farmaceutyków przeciwbólowych bardzo silnie oddziałuje na błonę śluzową układu pokarmowego, prowadząc do jej uszkodzenia i przykrych dolegliwości ze strony tego układu. Długotrwałe przyjmowanie niektórych środków może także prowadzić do niewydolności nerek. Leki, których substancją czynną jest metamizol mogą z kolei uszkodzić szpik kostny, a tabletki zawierające fenacytynę niekorzystnie wpływają na nerki i mogą prowadzić do uzależnień. Nadmierne i zbyt częste przyjmowanie leków o charakterze przeciwbólowym, szczególnie narkotycznych, może także wyraźnie wpływać na sprawność psychoruchową. Badania wskazują, że niekorzystny wpływ mogą mieć nawet kilkudniowe epizody przyjmowania leków przeciwbólowych.

Alternatywne metody uśmierzania bólu

Z racji niewątpliwej szkodliwości leków przeciwbólowych medycyna wciąż poszukuje alternatyw, które skutecznie zastąpiłyby tabletki u pacjentów bólowych. Najlepsze rozwiązanie to metoda, która jest prosta, skuteczna i jednocześnie nie wywiera negatywnego wpływu na organizm. Do takich metod należy nowoczesna terapia z wykorzystaniem impulsu elektrycznego – SCENAR.

 Scenar działa na organizm na zasadzie biofeedbacku co oznacza, że doskonale wie w jakim stopniu i w którym miejscu u Pacjenta występuje problem bólowy, dzięki czemu może go skutecznie leczyć. Technologia SCENAR pozwala na terapię zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego. Skuteczność wykazano nawet w bardzo silnych bólach jak np. bóle porodowe.  Co więcej, SCENAR spełnia również pierwszą „zasadę” prostoty. Aparaty home mogą bowiem być wykorzystywane w terapii bólu w warunkach domowych. Polecany przede wszystkim dla pacjentów z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, którym towarzyszą objawy bólowe. Zdecydowanie pozwala bowiem na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie spożywania szkodliwych preparatów analgetycznych.

Najsilniejszy środek przeciwbólowy mamy „w sobie”

            Bardzo często podajemy środki przeciwbólowe zapominając (lub nie mając świadomości), że najsilniejszą substancję przeciwbólową wydziela nasz organizm samodzielnie. Mowa o endorfinach. Endorfiny to grupa hormonów peptydowych zaliczanych do endogennych opioidów (endogennych tzn. wydzielanych samodzielnie przez organizm), nazywanych często hormonami szczęścia.

Odpowiadają za dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. Udowodniono, że niwelują także odczuwanie bólu. Kluczem do pozbycia się bólu jest więc stymulacja wydzielania endorfin. Jednym ze sposobów jest spożywanie czekolady lub przywoływanie radosnych wspomnień. Bardziej medycznym i skutecznym sposobem, który pobudza wydzielanie endorfin jest właśnie wspomniany wcześniej SCENAR. Aparat działa więc na organizm na kilku płaszczyznach.

Przyczynowe leczenie bólu – znalezienie źródła

            Bardzo często sięgamy po środki przeciwbólowe nie szukając przyczyny bólu. Zakładamy, że problem jest tam gdzie odczuwamy ból. Często jednak bywa zupełnie inaczej. Bóle promieniujące, rzutowane, odległe. To rodzaje bólu, które eksponowane są w innym miejscu naszego ciała niż leży przyczyna objawu. Warto więc znaleźć miejsce chorobowo zmienione i objąć terapią przeciwbólową zarówno miejsce bólu jak i „winowajcę” jego powstania.

W tym zakresie również SCENAR spieszy z pomocą. Aparat ma możliwość odczytu zmiany impedencji elektrycznej skóry, dzięki czemu „otrzymuje” z organizmu informacje o miejscach, w których występuje problem tkankowy. Pozwala więc na stymulację nie tylko miejsca zgłaszanego jako bolesne ale także tego, w którym może występować pierwotny problem. Taka forma działania zdecydowanie przyspiesza redukcję bólu, a jednocześnie, jak już wielokrotnie wspomniano, pozwala na zaprzestanie przyjmowania szkodliwych środków, które zdecydowanie nie leczą, a jedynie uśmierzają ból.

           

 

 

 

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora