Czym są pionizatory i w jaki sposób pomagają w rehabilitacji ?

maj 5, 2023

Pionizator to rodzaj ortezy stabilizującej przeznaczonej dla osób, które nie są w stanie samodzielnie przyjąć i utrzymać postawy stojącej lub mają problemy w poruszaniu się.  Sprzęt jest wykorzystywany w fizjoterapii dzieci i dorosłych, którzy zmagają się ze schorzeniami neurologicznymi czy ortopedycznymi ,spowodowanymi  chorobą lub wypadkiem ,ograniczającymi utrzymanie pozycji stojącej.Przyjęcie pozycji stojącej jest bardzo ważnym procesem rehabilitacji.

Podczas pionizacji usprawniamy funkcjonowanie wszystkich układów organizmu (poprawa krążenia, układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, moczowego) oraz zapobiegamy występowaniu odleżyn, przykurczów, zaników mięśni czy zaników kostnych. Sprzyja również poprawie stanu psychicznego, widząc pozytywne efekty rehabilitacji, w tym przejścia z pozycji leżącej do stojącej, pacjent odzyskuje chęci do życia i dalszego leczenia.

Pionizatory rehabilitacyjne dla wielu osób są możliwością powrotu do pełnej sprawności. Dlatego przed zakupem swojego pionizatora warto zastanowić się jaki kupić i na co zwrócić uwagę. Główną i najważniejszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę, to przez kogo będzie on używany. Jeżeli pacjent może chodzić i poruszać się wtedy warto wybrać pionizator dynamiczny,  jeżeli pacjent może jedynie stać, wtedy należy kupić pionizator  statyczny. Istnieją także takie pionizatory, które łączą w sobie obie te funkcje.

Główne przyczyny długotrwałego unieruchomienia pacjenta.

  •          Mózgowe porażenie dziecięce
  •          Przepuklina oponowo-rdzeniowa
  •          Różnego pochodzenia uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego.
  •          Choroby demielinizacyjne ( stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne itp.)
  •          Choroby mięśni przebiegające z niedowładami i porażeniami
  •          Urazy mózgu, kręgosłupa, rdzenia kręgowego i kończyn dolnych
  •          Zabiegi operacyjne

Jak przebiega etap pionizacji ?

  1.     Podniesienie głowy pacjenta
  2.     Wprowadzenie pozycji siedzącej
  3.     Siedzenie z opuszczonymi nogami
  4.     Przemieszczenie pacjenta ( etap przesadzania pacjenta na wózek).
  5.     Przyjmowanie pozycji stojącej (na tym etapie pomogą pionizatory).
  6.     Przywracanie zdolności chodzenia

Rodzaje pionizatorów

Wyróżniamy dwa typy pionizatorów – dynamiczny lub statyczny- wybór odpowiedniego pionizatora zależy od aktualnej kondycji pacjenta.

Pionizator statyczny przeznaczony jest dla osób, które mają całkowity niedowład ciała. Nie umożliwia on chodzenia, ale pozwala na przyjęcie pozycji wyprostowanej, z jednoczesną kontrolą ciała. Pionizator tego typu wyposażony jest w kółka, dzięki którym można transportować pacjenta. Stosuje się go najczęściej przy porażeniu czterokończynowym , przepuklinie oponowo-rdzeniowej oraz mózgowym porażeniu dziecięcym.

Pionizator dynamiczny zalecany jest pacjentom, którzy zachowali sprawność kończyn górnych i są w stanie samodzielnie stać. Sprzęt umożliwia utrzymanie pozycji stojącej przez wiele godzin, bez nadmiernego obciążenia rąk, a pacjent może poruszać się dzięki niemu samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Stosując pionizator dynamiczny wspomagamy prace mięśni, pozwalając na osiąganie coraz lepszych wyników w rehabilitacji pacjenta. Wykorzystuje się go m.in. u pacjentów po urazach kręgosłupa. Przykładem takiego pionizatora jest Ormes Grillo-pionizator dynamiczny.

Na rynku dostępne są również urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcje pionizatora statycznego i dynamicznego. W urządzeniu tym mamy możliwość spionizowania pacjenta, najpierw do pozycji siedzącej, a w późniejszym etapie do pozycji stojącej.

Przykładem takiego pionizatora jest Urządzenie multifunkcyjne Baffin Automatic RS.

 

 

Autor: mgr. Kamila Spłocharska
Mgr Kamila Spłocharska, ukończyła szkolenia ukierunkowane na pracę z pacjentami neurologicznymi, z problemami uroginekologicznymi oraz z zespołami bólowymi różnego pochodzenia. W pracy z pacjentem patrzy holistycznie, niweluje ból wykorzystując różne formy terapii, w tym również terapię SCENAR.
Zobacz artykuły tego autora