-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
Wybór odpowiedniej maty gimnastycznej i jej zastosowanie w rehabilitacji
Dla osób zaczynających przygodę z ćwiczeniami/ rehabilitacją/treningiem, wybranie odpowiedniej maty może być nie lada wyzwaniem. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów mat , które różnią się między sobą grubością, twardością , elastycznością, materiałem, a przede wszystkim wielkością.
Obecnie w sklepach wyróżniamy m.in. takie rodzaje mat jak :
- Mata gimnastyczna- wyróżnia się większą grubością (ok.1,5 cm) , doskonale amortyzuje upadki, trudniej zachować na niej stabilną pozycję, bardzo dobrze sprawdzają się w przedszkolach, szkołach, klubach sportowych, szpitalach, przychodniach, basenach, a także w domu.
- Mata do ćwiczeń rehabilitacyjnych- podobna do maty gimnastycznej, ale zazwyczaj jest od niej większa lub grubsza(1,5-2,5 cm). Duża powierzchnia mat rehabilitacyjnych gwarantuje maksymalny poziom komfortu w trakcie ćwiczeń, rehabilitacji czy różnego rodzaju zabaw ruchowych, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w klubie fitness, placówce medycznej czy edukacyjnej. Powinna być antybakteryjna, odporna na wilgoć, antypoślizgowa
- Mata do jogi – charakteryzuje się mniejszą grubością ( ok. 0,5 cm) , jest antypoślizgowa i elastyczna, dlatego stosuje się ją głównie do jogi i ćwiczeń w pozycjach wysokich, gdzie jest dużo ćwiczeń równoważnych ( również stosowana w rehabilitacji).
- Mata treningowa - dla osób początkujących i tych, które wolą bieg, jazdę na rowerze czy basen i sporadycznie uprawiają aktywność z zakresu fitness czy pilatesu.
- Mata ochronna
W artykule skupimy jednak uwagę tylko na macie gimnastycznej i rehabilitacyjnej. Wybierając matę, zależy nam aby podczas użytkowania efektywnie wykonywać zróżnicowane ćwiczenia w każdych warunkach – zazwyczaj będziemy wykonywać ćwiczenia w domu, ale warto zwrócić uwagę czy mata nadaje się również do ćwiczeń na siłowni , sali gimnastycznej czy na zewnątrz. W końcu zmiana otoczenia również wpływa na proces rehabilitacji – powrotu do zdrowia.
Przy wyborze maty warto zwrócić uwagę jakiej wielkości i grubości jest produkt. Cieńsze modele wybiera się , kiedy wykonujesz intensywne ćwiczenia i nie masz problemu z dyskomfortem przy kontakcie z twardym podłożem. Grubsze maty natomiast, wybiera się gdy niezbędne jest zapewnienie większej amortyzacji oraz sprawdzają się w pozycjach horyzontalnych. Dlatego, jeśli masz problem z bólem kręgosłupa, kolan , bioder itd., lepszym wyborem będzie mata grubsza, abyś czuł się bardziej komfortowo, bezpiecznie i skupił się na wykonywanych ćwiczeniach, a nie na bólu.
Kolejnym ważnym aspektem podczas wybierania maty jest jej rozmiar. Dostępne są maty w kilku rozmiarach, dlatego warto wybrać taką, która jest równa wzrostowi osoby ćwiczącej, a najlepiej o kilka centymetrów dłuższa. Wtedy zyska się pewność, że podczas wykonywania pozycji leżących, ani głowa, ani nogi, ani ręce nie będą wystawać poza jej obręb i stykać się z twardym i chłodnym podłożem, zmniejszając tym samym komfort treningu.
Materiał, z którego wykonana jest mata, powinien być elastyczny, wytrzymały i odporny na odkształcenia. Najbardziej popularne materiały to PCV, TPE lub kauczuk. Do produkcji mat przeznaczonych do jogi lub japońskich sztuk walki wykorzystywane są przeważnie naturalne, biodegradowalne materiały, takie jak korek, bambus czy słoma. Podłoża wypełnione pianką EVA i dodatkowo pokryte miłą w dotyku neoprenową warstwą najlepiej sprawdzą się do aktywności, w których dużą rolę odgrywa skuteczna amortyzacja.
Materiał maty wpływa również na jej wagę, elastyczność, przyczepność i łatwość zwijania, a co za tym idzie wygodniejsze przechowywanie oraz transport. Grubsze i twardsze tworzywa są cięższe, zajmują więcej miejsca i mogą się odgniatać, np. po związaniu taśmą.
Powierzchnia maty powinna być regularnie czyszczona, a więc dobrze, gdyby była odporna na wilgoć. Podczas treningów w domu czy w plenerze, ma ona kontakt z potem oraz z nie zawsze czystym i suchym podłożem, co może powodować pojawienie się na niej bakterii, pleśni i grzybów.
Pamiętaj , że mata jest bardzo ważnym elementem rehabilitacji. Dobry fizjoterapeuta powinien zawsze zalecić ćwiczenia do domu , abyś również mógł samodzielnie podjąć kroki powrotu do zdrowia oraz zapobiec dalszym kontuzjom. Rehabilitacja będzie przebiegać szybciej , a z dobra matą będzie bezpiecznie i komfortowo.
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Efekty nowego rodzaju fali uderzeniowej (Diamagnetyczna fala uderzeniowa) w leczeniu artrozy kciuka:
-
Choroba Osgooda-Schlattera: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
-
Unikalny skaner ciała 3D z analizą składu ciała SCANECA
-
Zasada działania i zalety leczenia falą uderzeniową
-
Zapalenie stawów a fizjoterapia: ścieżka do lepszego funkcjonowania