-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
Różnica między ogniskowymi falami uderzeniowymi a radialnymi falami uderzeniowymi
Zabiegi fizjoterapeutyczne są często wykorzystywane w leczeniu wielu różnych schorzeń narządów ruchu. Pozwalają efektywnie zmniejszyć dolegliwości bólowe i zlikwidować stany zapalne, w efekcie czego następuje przywrócenie pełnej sprawności ruchowej. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych przez specjalistów metodą zabiegową jest terapia falą uderzeniową. Rozróżnić można falę skupioną, zwaną także ogniskową oraz radialną. Czym się obie różnią od siebie? Co warto o nich wiedzieć?
Przeczytaj także:
- Impactis M – profesjonalny wybór przy terapii falą uderzeniową
- Fala uderzeniowa jako nowoczesna forma fizykoterapii
- IMPACTIS M - zastosowanie i specyfikacja.
Czym jest leczenie falą uderzeniową?
Fala uderzeniowa jest falą akustyczną, która ma niewielką częstotliwość generowaną mechanicznie przy użyciu specjalistycznej głowicy. Dzięki temu jest ona w stanie przeniknąć w głąb tkanek i bezpośrednio do miejsca, w którym pojawił się stan zapalny i odczuwalne są w nim dolegliwości bólowe. Działanie fali uderzeniowej polega na stymulowaniu produkcji kolagenu, zmniejszeniu napięcia mięśniowego, a także pobudza krążenie krwi, co przekłada się na efektywniejsze procesy regeneracyjne.
Fala uderzeniowa jest w stanie usunąć z tkanek szkodliwe substancje, jak np. złogi wapnia, czy kwas mlekowy. Jest to innowacyjna metoda często stosowana w fizjoterapii i może stanowić nieinwazyjną alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo niskie. Fala uderzeniowa stosowana jest także w medycynie estetycznej, ponieważ ma zdolność do redukowania cellulitu i zmniejszania widoczności blizn.
Czym jest fala uderzeniowa radialna?
Radial Shockwave Therapy, czyli w skrócie RSWT jest procedurą, w której fala uderzeniowa przechodzi przez skórę do leczonej części ciała poprzez wykorzystanie specjalistycznego aparatu. Fale uderzeniowe to słyszalne, niskoenergetyczne fale dźwiękowe, które działają poprzez zwiększenie przepływu krwi w uszkodzonym obszarze. Inicjują one reakcje przypominające stan zapalny w uszkodzonej tkance, dzięki czemu przyspieszają proces regeneracji danej części ciała, ponieważ dochodzi do zwiększonego wytwarzania komórek i rozpuszczenia złogów wapnia.
Terapia radialną falą uderzeniową polecana jest pacjentom, którzy cierpią na tendinopatię Achillesa lub rzepki i zapalenie powięzi podeszwy, których organizm nie zareagował odpowiednio na leczenie zachowawcze jak fizjoterapia, odpoczynek, zastrzyki, terapia lodem i leki przeciwbólowe. Co ważne, jest to zabieg małoinwazyjny, który przeprowadza się najczęściej w centrach rehabilitacji. Terapia falą uderzeniową radialną może okazać się bardzo skuteczna u pacjentów, którzy nie zareagowali na leczenie zachowawcze bólu ścięgien. W celu zapewnienia większych korzyści terapeutycznych warto terapię połączyć z programem rehabilitacyjnym wykorzystującym zabiegi fizykalne.
Jak przebiega zabieg falą uderzeniową radialną?
Terapeuta przeprowadzający zabieg po nałożeniu żelu USG w miejscu bólu i zwłóknień tkankowych przykłada głowicę i poprzez tkanki skórne aplikuje falę dźwiękową do tkanek głębiej położonych. Terapia falą uderzeniową radialną wykonywana jest przy pomocy rękojeści i wykorzystując impuls sprężonego powietrza wprawia stalowy nabój w ruch. Ten z kolei emituję wiązkę dźwiękową, a każdy zabieg obejmuje w sumie około 2000 uderzeń na minutę.
Niektórzy pacjenci mogą odczuwać ból podczas przeprowadzania zabiegu. Co istotne, jest on jednak niezwykle skuteczne. Ponadto po jego przeprowadzeniu można od razu wstać i chodzić. Obrzęk i zaczerwienienie, które się pojawią, zwykle znikają w ciągu kilku dni. Po powrocie do domu można również od razu wrócić do swoich codziennych czynności.
Czym jest fala uderzeniowa skupiona?
Skupiona fala uderzeniowa skupiona jest na technologii elektroakustycznej. Wewnątrz aplikatora znajduje się kompleks z kryształu piezoelektrycznego oraz soczewki elektroakustycznej. Urządzenie wytwarza wysokie napięcie, które następnie jest deformowane przez kryształ i wytwarza specjalną akustyczną falę uderzeniową. Następnie fala jest kształtowana w sposób skupiony i precyzyjnie wprowadzana do ciała pacjenta.
Zabieg z jej wykorzystaniem charakteryzuje się wysoką skutecznością, dzięki możliwości regulacji głębokości penetracji. Jest ona odpowiednia zarówno do terapii powierzchniowych, jak i leżących tkanek. Fizjoterapeuta, który ma wiedzę na temat tego, jakie miejsca są uszkodzone, może precyzyjnie się na nich skupić i zmaksymalizować efekt leczniczy. Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia takiego zabiegu są przewlekłe dolegliwości bólowe układu kostno-mięśniowego. Dzięki zastosowaniu fali skupionej można leczyć tendinopatię, punkty spustowe, eliminować zwapnienia i stymulować zrost kostny.
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Efekty nowego rodzaju fali uderzeniowej (Diamagnetyczna fala uderzeniowa) w leczeniu artrozy kciuka:
-
Choroba Osgooda-Schlattera: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
-
Unikalny skaner ciała 3D z analizą składu ciała SCANECA
-
Zasada działania i zalety leczenia falą uderzeniową
-
Zapalenie stawów a fizjoterapia: ścieżka do lepszego funkcjonowania