Tekarterapia: trend czy realna skuteczność?

paź 19, 2023

Fale radiowe wysokiej częstotliwości są nowoczesną technologią, która znalazła swoje zastosowanie w fizjoterapii. TECAR stanowi metodę fizykoterapii, opierającą się na ciepłolecznictwie POdczas zabiegu dochodzi bowiem do rozgrzewania tkanek powierzchniowych oraz głębokich. Terapia TECAR uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych i innowacyjnych metod wspomagających regenerację stawów i mięśni. Stymuluje ona naturalne mechanizmy ciała, które odpowiadają za regenerację. Czy w takim razie rehabilitacja z wykorzystaniem terapii TECAR jest trendem, czy to jednak realna skuteczność?

Terapia TECAR - czym jest i jak działa?

Działanie terapii TECAR oparte jest na wykorzystaniu fali radiowej o wysokiej częstotliwości oraz prądu zmiennego - naprzemiennego. Fala radiowa użyta w terapii TECAR działa na zasadzie przepływu prądu poprzez wywołanie efektu oporu. Wpływa to na tkanki, ponieważ zostają one głęboko rozgrzane, a co za tym idzie - następuje stymulacja w ich wnętrzu do regeneracji. Ponadto poprawia to ich naturalną kondycję. Terapia TECAR ma także pozytywny wpływ na unaczynienie tkanek, powodując ich rozszerzenie i przyspieszenie procesu regeneracji. Metodę tę wykorzystuje się w leczeniu chorób kości, urazów więzadeł oraz mięśni. Jest skuteczna w leczeniu przykurczów, naciągnięć, obrzęków, bólów mięśni, uszkodzeń więzadeł, zapaleń ścięgien, kaletki maziowej oraz skóry. Efekty terapii, którymi są zmniejszenie bólu i obrzęku, widoczne są już po pierwszych zabiegach. To z kolei wpływa na to, że TECAR zyskuje w znacznym stopniu na popularności wśród fizjoterapeutów i rehabilitantów. POnadto często korzystają z niej sportowcy, którym umożliwia się szybszy powrót do pełnej sprawności, nawet po poważnych kontuzjach. 

Jakie efekty terapeutyczne daje TECAR terapia?

Aby móc poprawnie zrozumieć zasady działania TECAR na tkanki biologiczne, należy mieć świadomość, że ludzkie ciało jest odpowiednikiem obwodu elektrycznego. Złożony on jest z części pojemnościowej i rezystywnej. Na obie te części oddziałuje TECAR a spektrum zastosowania tej metody leczenia jest naprawdę szerokie. Oferuje ona ponad 10 milionów różnorakich kombinacji, wywołując przy tym efekty:

  • przeciwbólowy,
  • przeciwobrzękowy,
  • rozkurczowy,
  • przeciwzapalny,
  • biostymulacyjny.

Podstawą stosowania terapii TECAR jest jednak działanie przeciwbólowe. Wykorzystanie odpowiedniego urządzenia pozwala stymulować mikrokrążenie krwi i limfy, działa na zakończenia nerwowe, czego efektem jest przywrócenie równowagi potencjałów błonowych. Aktywuje także uwalnianie endorfin, co skutkuje blokowaniem uczucia bólu. Terapia TECAR odgrywa również znaczącą rolę w poprawie sprawności ruchowej oraz regeneracji, dzięki celowanemu przekazywaniu energii do tkanek. Stosując tę metodę leczenia pacjent powinien się spodziewać poza uśmierzeniem bólu, także efektów terapeutycznych w postaci rozluźnienia mięśni, poprawy krążenia, utrzymania i zwiększenia ruchomości stawów i poprawy funkcjonowania układu ruchu. 

Kiedy powinno się stosować terapię TECAR?

Terapię TECAR wykorzystuje się w leczeniu ostrych i przewlekłych dolegliwości bólowych oraz w profilaktyce pozabiegowej. Bolesne urazy oraz patologie pochodzenia mięśniowego, kostno-stawowego i zapalnego, takie jak ból kręgosłupa lędźwiowego, zapalenie nadkłykcia, zapalenie powięzi podeszwowej, rizartroza, zespół konfliktu podbarkowego, ból szyjno-ramienny i zapalenie naskórka, to jedynie kilka schorzeń, których leczenie wspomaga terapia TECAR bez żadnych skutków ubocznych. W przypadku schorzeń o podłożu reumatycznym należy odpowiednio dawkować energię. Uzyskać dzięki temu można pożądany efekt, który przede wszystkim objawia się zmniejszeniem bóli mięśniowych i stawów. Moduluje się także procesy zapalne, co pozwala przywrócić prawidłową czynność narządu ruchu. 

Terapia TECAR - tryb pojemnościowy i oporowy

W terapii TECAR wykorzystuje się dwa tryby pracy - oporowy i pojemnościowy. Wybór trybu zależy od rodzaju tkanek, jakie będą leczone. W zależności od tego, jaki tryb zostanie wybrany, stosowany jest odmienny rodzaj elektrody aktywnej. W trybie pojemnościowym stosuje się elektrodę z izolatorem, który oddziela metalową część elektrody od skóry pacjenta, tworząc tym samym duży kondensator. Większość efektów ma miejsce w bezpośrednim obrębie izolatora, czyli pod powierzchnią skóry, gdzie został on przyłożony. 

W przypadku trybu oporowego elektroda bezpośrednio dotyka skóry pacjenta. Energia koncentruje się głównie w tkankach o wyższej rezystywności, które mają z reguły mniejszą ilość wody np. kości, stawy, ścięgna, rozścięgna, wiązadła, tkanki chrzęstne. Zabiegi w trybie oporowym dają większą intensywność terapii TECAR. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych w których dochodzi do większej włóknistości i większego stopnia zwyrodnienia tkanek.

Autor: mgr. Kamila Spłocharska
Mgr Kamila Spłocharska, ukończyła szkolenia ukierunkowane na pracę z pacjentami neurologicznymi, z problemami uroginekologicznymi oraz z zespołami bólowymi różnego pochodzenia. W pracy z pacjentem patrzy holistycznie, niweluje ból wykorzystując różne formy terapii, w tym również terapię SCENAR.
Zobacz artykuły tego autora