Reedukacja chodu – etapy i polecany sprzęt rehabilitacyjny

kwi 23, 2024

Pod pojęciem reedukacja chodu, kryje się wiele działań fizjoterapeutycznych , których celem jest poprawa lub przywrócenie przemieszczania się pacjenta w życiu codziennym. U każdego pacjenta powrót do chodzenia jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników ( wiek, predyspozycje, rodzaj kontuzji i stopień uszkodzenia struktur).  Jakie są etapy rehabilitacji pacjenta i jaki sprzęt może się przydać podczas rehabilitacji ?

Nauka chodu obejmuje trzy etapy:

Ø  Przygotowanie

Ø  Właściwa nauka

Ø  Proces doskonalenia faz chodu

Przygotowanie

Pierwszy etap obejmuje przygotowanie pacjenta do procesu reedukacji chodu, jest to etap ćwiczeń, które mają na celu wzmocnić mięśnie kończyn dolnych, ale również górnych i tułowia odpowiedzialnych za równowagę.  Ćwiczenie mogą odbywać się w pełnym odciążeniu ( UGUL - https://bitmed.pl/229-kabina-ugul) , pacjent wykonuje ćwiczenia z własnym ciężarem ciała lub z obciążeniem , w zależności jaki jest stopień uszkodzenia struktur (terapia metodą PNF, za pomocą sprzętu : UGUL , ciężarki, taśmy theraband).

W zależności od rodzaju urazu, na tym etapie można wdrożyć leczenie dodatkowymi metodami jak na przykład zabiegi elektroterapii.

Również na tym etapie , stopniowo przygotowujemy pacjenta do pozycji pionowej (https://bitmed.pl/328-pionizatory-dynamiczne-i-statyczne-).

Właściwa nauka

Początkowo, na tym etapie stosuje się sprzęty, które pomogą odciążyć niewystarczająco silne  jeszcze kończyny dolne, czyli balkoniki, kule ortopedyczne, poręcze czy systemy do ćwiczeń w podwieszeniu (https://bitmed.pl/327-systemy-do-cwiczen-w-podwieszeniu-). Można wyróżnić trzy rodzaje chodu z pomocą wcześniej wymienionego sprzętu :

Ø  Czterotaktowy- polegający na naprzemiennym wysuwaniu kończyny dolnej i następnie przeciwnej kuli, kolejno dostawiona jest druga kończyna dolna i kula.

Ø  Trójtaktowy - polegający na przesunięciu obu kul w przód i następnie dostawieniu kończyny dolnej „chorej” i na końcu kończyny dolnej zdrowej.

Ø  Dwutaktowy- nazywany również kangurowym –polegający na przesunięciu obu kul do przodu i następnie dostawieniu jednocześnie obu kończyn dolnych.

Niestety nie każdemu pacjentowi uda się wrócić do prawidłowego chodu, część pacjentów będzie musiała nadal poruszać się za pomocą sprzętów. Wiek, choroba lub uraz mogą powodować, że takie wsparcie już zawsze będzie danej osobie potrzebne. Wtedy fizjoterapeuta będzie dążyć do usprawniania i doskonalenia techniki chodu  tak, by ruch był możliwie mało obciążający organizm i jak najbardziej przypominał chód fizjologiczny – wszystko po to, żeby to ograniczenie nie stało się źródłem kolejnych kontuzji.

 

Ważnym elementem tego etapu jest też nauka upadania i podnoszenia się – przećwiczenie tych umiejętności w bezpiecznych warunkach znacznie ułatwia poradzenie sobie w sytuacji wypadku w domu czy na ulicy.

Doskonalenie

Ostatnim etapem jest doskonalenie chodu. Przed pacjentem, który jeszcze ma trudności z prawidłowym chodzeniem, stawia się kolejne wyzwania, oczywiście na miarę możliwości pacjenta, pamiętając żeby rehabilitować przede wszystkim, aby pacjent mógł poradzić sobie w życiu codziennym . Mogą to być na przykład schody i poręcze, pochylnie czy mniejsze lub większe przeszkody (https://bitmed.pl/57-schody-i-porecze-do-nauki-chodu-).

Warto wiedzieć,  że cykl chodu to wszystko co dzieje się pomiędzy ,zetknięciem stopy z podłożem, a ponownym zetknięciem tej samej stopy. Podczas nauki chodzenia  bardzo ważne jest określenie ,, kontakt stopy z podłożem,  a kontakt ten u różnych pacjentów będzie inny ( np. u pacjentów po udarze nie będzie kontaktu pięty z podłożem). Cykl chodu możemy podzielić na dwie fazy: podpór, który stanowi 60 % cyklu, oraz przeniesienie czyli 40%.

 

Autor: mgr. Kamila Spłocharska
Mgr Kamila Spłocharska, ukończyła szkolenia ukierunkowane na pracę z pacjentami neurologicznymi, z problemami uroginekologicznymi oraz z zespołami bólowymi różnego pochodzenia. W pracy z pacjentem patrzy holistycznie, niweluje ból wykorzystując różne formy terapii, w tym również terapię SCENAR.
Zobacz artykuły tego autora