Rola ćwiczeń w leczeniu przewlekłego bólu krzyża

maj 22, 2024

Ból kręgosłupa zaczyna dotykać coraz więcej osób. Jest to bardzo powszechne schorzenie, które najczęściej pojawia się u osób wykonujących pracę w trybie siedzącym lub stojącym i mało aktywnych fizycznie. Dyskopatia, choroby zwyrodnieniowe i rwa kulszowa, to kolejne przyczyny bólu pleców. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod, jak sobie z nim radzić. Bardzo ważną funkcję pełnią w tym przypadku ćwiczenia na bóle każdego odcinka kręgosłupa. Co istotne, można je wykonywać również w domu. 

Diagnoza bólu kręgosłupa jako pomoc w doborze ćwiczeń

Nie da się ukryć, że podstawą każdego leczenia jest prawidłowo postawiona diagnoza. Aby skutecznie zwalczyć ból kręgosłupa, niezbędne jest wdrożenie leczenia ukierunkowanego na daną jego część. Poza farmakologią i zabiegami rehabilitacyjnymi należy wykonywać w domu określone ćwiczenia. Aktywność fizyczna w tym przypadku musi być zawsze dostosowana do rodzaju schorzenia i uwzględniać możliwości pacjenta oraz cel leczenia. Nieodpowiednio dobrane ćwiczenia będą jedynie pogłębiać dolegliwości, dlatego niezbędna jest wizyta u fizjoterapeuty. 

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na dolegliwości bólowe kręgosłupa?

Ćwiczenia na choroby kręgosłupa wpływają pozytywnie na kondycję pleców. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom można nie tylko pozbyć się dokuczliwych dolegliwości bólowych, ale także można wzmocnić i rozciągnąć mięśnie okalające kręgosłup. Tym samym zredukuje się przykurcze, a wyraźnej poprawie ulegnie postawa pacjenta. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ludzkie ciało przystosowane jest do aktywności fizycznej, więc należy ruszać się jak najwięcej. Jeśli pojawia się ból, to często jest to ostateczny sygnał, że kręgosłup domaga się ćwiczeń. Wdrożenie odpowiednich ćwiczeń do swojej codziennej rutyny to zdrowy nawyk, który z czasem zaprocentuje. Istotna jest systematyczność, bez której nie ma efektów. Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego lub innego jego odcinka dają wiele zalet, między innymi:

  • znacznie zwiększają elastyczność mięśni,
  • redukują ból,
  • wzmacniają mięśnie stabilizatorów,
  • zapobiegają powstawaniu zmian zwyrodnieniowych,
  • redukują przykurcze mięśni.

Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania ćwiczeń na ból pleców?

Plecy i kręgosłup to część ciała jednocześnie największa, ale także najsilniejsza, ale mimo to narażona na wiele urazów. Dlatego wykonywanie odpowiednich ćwiczeń jest niezwykle istotne w aspekcie tego, aby nie pogłębiać już istniejących problemów. Każdy domowy trening należy poprzedzać rozgrzewką, która przygotuje ciało, stawy i mięśnie to wzmożonej pracy. W ten sposób można zminimalizować wystąpienie ewentualnej kontuzji. Należy też pamiętać, że złe wykonywanie ćwiczeń na krzyż może doprowadzić do uszkodzenia krążka międzykręgowego. 

Aktywność fizyczna powinna być wprowadzana stopniowo, aby mięśnie kręgosłupa powoli się rozciągały. Pierwsze zajęcia warto odbyć pod okiem fizjoterapeuty, który poinstruuje, jak prawidłowo technicznie wykonywać ćwiczenia. Co jednak istotne, nie powinny one być wykonywane w każdym przypadku. Najważniejszym przeciwwskazaniem do ich wykonywania jest silny ból mogący zwiastować stan zapalny. Ten z kolei należy najpierw wyleczyć. 

Rehabilitacja na bolące plecy

Ważną rolę w przypadku bólu pleców odgrywa rehabilitacja. Zaleca się ją pacjentom, którzy borykają się z chorobami zwyrodnieniowymi oraz reumatoidalnymi, rwą kulszową, czy też z wadami postawy albo po przebytych urazach. Rehabilitacja prowadzona przez fizjoterapeutę wykorzystuje wiele różnych metod leczenia. Poprawiają one w znacznym stopniu komfort życia pacjenta, a także łagodzą dolegliwości bólowe. Jakie zabiegi się wykorzystuje?

Terapia manualna

W leczeniu dolegliwości dolnego odcinka lędźwiowego, szyjnego oraz piersiowego bardzo dobrze sprawdza się terapia manualna. Jej zadaniem jest przywrócenie na odpowiednie miejsce wszystkich kręgów oraz dysków. Dzięki uciskaniu odpowiednich partii ciała dociera się do bolących miejsc i redukuje napięcia oraz poprawia równowagę mięśniową. 

Fizykoterapia

W szczególności w chorobach zwyrodnieniowych swoje zastosowanie znajduje fizykoterapia obejmująca wiele różnych czynników fizycznych podczas leczenia. Wśród takich zabiegów wyróżnić można krioterapię, ultradźwięki, jonoforezę, czy też magnetoterapię i laseroterapię. Zabiegi te pobudzają aktywność układu immunologicznego i zwalczają stany zapalne w obrębie kręgosłupa. 

Kinesiotaping

Leczenie kręgosłupa plastrami, czy też inaczej specjalnymi taśmami, to kolejna świetna metoda na pozbycie się problemu. Polega ona na naklejeniu specjalnych plastrów tak, aby wspomagały one pracę mięśni, stabilizowały stawy oraz rozluźniały tkanki miękkie. Dobrze naklejone taśmy znacznie poprawiają funkcje zginania i prostowania kręgosłupa.

Metoda McKenziego

Metoda MTD, czyli Mechaniczna Diagnoza i Terapia, wykorzystywana jest w diagnozowaniu oraz terapii bólu w krzyżu na odcinku lędźwiowym i szyjnym. Skupia się ona między innymi na przyczynach i objawach dolegliwości bólowych, co zmniejsza ryzyko nawrotów tychże dolegliwości w przyszłości. W tym przypadku wykorzystywane są ćwiczenia ogólne na kręgosłup. 

 

Autor: mgr. Kamila Spłocharska
Mgr Kamila Spłocharska, ukończyła szkolenia ukierunkowane na pracę z pacjentami neurologicznymi, z problemami uroginekologicznymi oraz z zespołami bólowymi różnego pochodzenia. W pracy z pacjentem patrzy holistycznie, niweluje ból wykorzystując różne formy terapii, w tym również terapię SCENAR.
Zobacz artykuły tego autora