Czym jest lampa Bioptron ?

Lampa Bioptron jest urządzeniem emitującym wiązkę spolaryzowanego światła, mającą właściwości promieniowania laserowego, podczerwieni oraz widma światła widzialnego. Na rynku spotkane są różne kształty oraz rozmiary lamp bioptronowych, jednak zasada ich działania jest zawsze taka sama. Światło emitowane przez lampy bioptron, poprzez zastosowanie specjalistycznych filtrów, jest pozbawione widma promieniowania ultrafioletowego, co zapewnia bezpieczeństwo oraz skuteczność terapii.

Na czym polega metoda leczenia z użyciem lamp Bioptron?

Lampy Bioptron mają szerokie zastosowanie terapeutyczne. Mogą być używane w warunkach domowych (małe, poręczne egzemplarze), oraz w ośrodkach specjalistycznych, takich jak gabinety fizjoterapii czy pracownie kosmetyczne. Najczęściej spotykane lampy Bioptron emitujące cztery rodzaje wiązki światła tj.: światło spolaryzowane liniowo, światło polichromatyczne, światło niskoenergetyczne oraz światło niekoherentne. Wszystkie rodzaje wiązek posiadają specyficzne właściwości zapewniające odpowiedni wpływ na tkanki.

Światło liniowo spolaryzowane umożliwia głęboką penetrację tkanek, pobudzając jednocześnie układ odpornościowy oraz zapewniając szybką odbudowę i regenerację komórek.

Światło polichromatyczne odpowiada za pobudzenie miejscowego krążenia krwi co wpływa na stymulację uruchomienia procesów regeneracyjnych organizmu.

Światło niskoenergetycznema właściwości przyspieszające gojenie ran oraz zmian na powierzchni skóry.

Światło niekoherentne działa wspomagająco na odbudowę komórek skóry.

Emitowane przez Bioptron wiązki promieniowania są bezpieczne i nieinwazyjne. Mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu zmian chorobowych skóry oraz tkanek głębiej położonych.

Zastosowanie chromoterapii w leczeniu chorób skóry

Lampa Bioptron może być z powodzeniem stosowana w leczeniu problemów skórnych. Idealnie sprawdza się w chromoterapii, a więc leczeniu światłem. W przebiegu uszkodzeń oraz chorób skóry bardzo często podstawowym elementem terapii jest właśnie użycie światła. Stosując chromoterapię z powodzeniem leczone są uszkodzenia skóry powstałe na skutek jej otarcia, rozcięcia lub oparzenia (stopnia II i III). Zastosowanie chromoterapii przyspiesza proces gojenia się ran, stymuluje tkanki do regeneracji oraz skraca czas leczenia. Obserwuje się pozytywne efekty leczenia nawet w przypadku głębokich i rozległych ran skóry. Poprzez stymulację procesu regeneracji Bioptron zapobiega powstawaniu dużych i nieelastycznych blizn. Wskazuje się także na korzystny wpływ chromoterapii w leczeniu chorób skóry takich jak: trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), a także chorób wywołanych przez różnego rodzaju wirusy (wirus opryszczki, owrzodzenia skóry, zapalenie dziąseł).

Zastosowanie lampy Bioptron w kosmetyce i fizjoterapii

Nie tylko problemy natury medycznej są wskazaniem do stosowania chromoterapii. Coraz częściej światło wykorzystywane jest w kosmetyce w celu redukcji zmarszczek oraz jako czynniki ujędrniający i wygładzający skórę. Zastosowanie światła pobudza produkcję kolagenu oraz elastyny w skórze, jednocześnie pobudzając mikrokrążenie, co korzystnie wpływa na stan i wygląd skóry. Oprócz właściwości wykorzystywanych w kosmetyce, leczenie światłem ma również swoje zastosowanie w fizjoterapii, w terapii narządu ruchu w przebiegu chorób reumatologicznych, urazów i kontuzji.

Technika użycia lampy Bioptron

Lampa Bioptron to urządzenie proste w użyciu. Jego użytkowanie jest bezpieczne, a zabiegi nieinwazyjne, dzięki czemu może być stosowane także w warunkach domowych. Przed wykorzystaniem lampy Bioptron samodzielnie, należy skontaktować się z lekarzem i skonsultować planowane zabiegi oraz wykluczyć przeciwwskazania do stosowania chromoterapii opisane poniżej. Bezwzględnie należy stosować się do instrukcji użytkowania lampy. Bioptron należy przystawić tak aby źródło promieniowania było oddalone od skóry o około 5-10 cm. Czas naświetlania standardowo wynosi od 6 do 10 minut. W wyjątkowych sytuacjach (np. głębokie odleżyny) można wydłużyć czas zabiegu do 15-20 minut. Lampę można stosować kilka razy w ciągu dnia, zaleca się stosowanie codziennie w trakcie trwania leczenia. Naświetlana skóra powinna być odsłonięta i oczyszczona, a w trakcie zabiegu Pacjentowi nie powinny towarzyszyć żadne nieprzyjemne odczucia czy dyskomfort.

Przeciwwskazania do stosowania lampy Bioptron

Jak już wspominaliśmy, terapia z użyciem lampy Bioptron jest bezpieczna, jednak, jak w przypadku każdej formy leczenia, istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Jednym z przeciwwskazań jest ciąża od trzeciego trymestru (w pierwszym i drugim trymestrze ciąży zastosowanie chromoterapii nie jest przeciwwskazane). W przypadki zdiagnozowanej choroby nowotworowej należy skonsultować z onkologiem prowadzącym możliwość wprowadzenia lampy Bioptron do terapii. Podobnie w sytuacji kiedy Pacjent posiada wszczepiony ruzrusznik serca lub inne elektryczne implanty. Terapia jest bezpieczna także dla dzieci, już w okresie niemowlęcym.