Podstawowe wyposażenie sal i gabinetów rehabilitacyjnych

Przeprowadzenie profesjonalnej wizyty fizjoterapeutycznej oraz realizacja ćwiczeń specjalistycznych wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia pod względem atmosfery, przestrzeni oraz wyposażenia. Dobry specjalista w połączeniu z odpowiednim miejscem i jego wyposażeniem to klucz do przyjemnej i skutecznej terapii. Odpowiednie wyposażenie gabinetu rehabilitacji zapewnia pacjentom komfort i swobodę podczas wizyty, a terapeucie umożliwia zachowanie ergonomii pracy z pacjentem.

Ergonomia pracy i wygoda terapeuty - taborety medyczne

Podstawowe wyposażenie gabinetu rehabilitacji stanowi leżanka oraz sprzęt do fizykoterapii. Teoretycznie wystarczy to do przeprowadzenia terapii. Jednak niezbędne jest uzupełnienie wyposażenia o produkty gwarantujące wygodę. Do takich elementów wyposażenia należą z pewnością taborety medyczne. Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych taboretów, o niewielkich gabarytach, wyposażonych w kółka oraz mechanizm regulacji wysokości, terapeuta może wykonywać zabieg w pozycji siedzącej i swobodnie przemieszczać się wokół leżanki. Zapewnia to wygodę podczas pracy oraz oszczędza czas terapeuty.

Gwarancja intymności pacjenta – parawany do gabinetów medycznych

Dobre samopoczucie, komfort psychiczny oraz zaufanie pacjenta to aspekty, które mogą znacząco wpływać na przebieg terapii i relację z fizjoterapeutom. Gwarancja intymności i dbałości ze strony personelu to klucz do dobrego porozumienia z pacjentem. Akceptowalny poziom intymności dla pacjenta, podczas przygotowania do terapii lub w trakcie realizacji zabiegów, gwarantują parawany. Mogą być stosowane jako element odgrodzenia fragmentu gabinetu w formie garderoby dla pacjentów lub osłaniać wejście do gabinetu tak aby osoby postronne, otwierając drzwi gabinetu, nie stanowiły elementu stresowego dla pacjenta w trakcie terapii. Parawany to wyposażenie gabinetu wymagające niewielkiego nakładu finansowego, a gwarantujące wdzięczność pacjenta oraz eliminujące niepotrzebny stres w trakcie terapii.

Niezbędne wyposażenie sali ćwiczeń – drabinki, materace, lustra

Niezwykle ważny element przebiegu procesu rehabilitacji medycznej stanowią profesjonalne ćwiczenia. Ich wykonanie wymaga odpowiedniego przygotowania i wyposażenia sali ćwiczeń.

Materace

Podstawowym elementem zaopatrzenia sali do kinezyterapii jest materac. Gwarantuje wygodę podczas prowadzenia ćwiczeń i umożliwia wykonanie aktywności ruchowych angażujących praktycznie każdy obszar ciała w pozycji leżącej, podporach czy w siadzie.

Drabinki

Kolejnym komponentem, zapewniającym możliwość bezpiecznego i profesjonalnego przeprowadzenia ćwiczeń usprawniających, jest montaż drabinki gimnastycznej. Drabinka do ćwiczeń zapewnia stabilizację podczas prowadzenia ćwiczeń w pozycjach wysokich oraz z wykorzystaniem przyrządów, a także stanowi element umożliwiający przeprowadzenie ćwiczeń w zwisach.

Lustra

Kontrola fizjoterapeuty jest niezbędna w trakcie realizacji ćwiczeń specjalistycznych, jednak nie mniej ważna jest samokontrola pacjenta. Obserwacja ciała podczas ćwiczeń i kontrola właściwej pozycji oraz postawy jest możliwa dzięki wyposażeniu sali rehabilitacyjnej w lustra. Pacjent otrzymuje w ten sposób najbardziej podstawową formę feedbacku co daje mu możliwości samokontroli oraz pozwala na prawidłowe powtarzanie ćwiczeń w warunkach domowych.