Terapuls - na czym polega i kiedy stosuje się leczenie ciepłem?

lip 16, 2021

Terapuls to potoczna nazwa używana w Polsce, która odnosi się do diatermii, czyli leczenia ciepłem z wykorzystaniem prądu. W trakcie przeprowadzania zabiegu dochodzi do zwiększania temperatury w tkankach, co wpływa korzystnie na ich ukrwienie i znacznie przyspiesza regenerację. Terapuls może być stosowany między innymi w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, nerwobóli, odmrożeń, złamań, czy zapaleń mięśni i stawów. Na czym polega zabieg diatermii? Jakie wskazania są do jego przeprowadzenia?

Czym jest terapuls?

Terapuls jest zabiegiem fizykoterapeutycznym, który wykorzystuje pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Jego celem jest rozgrzanie tkanek organizmu, co stymuluje je do naturalnych mechanizmów samoregeneracji. W odróżnieniu od metod, które polegają na dostarczeniu ciepła egzogennie, czyli z zewnątrz, terapuls wywołuje reakcje termiczne wewnątrz tkanek. Ich źródłem jest energia elektromagnetyczna, która po absorpcji w całości zamienia się w ciepło. Podgrzewane w ten sposób są różne tkanki, także te położone głęboko, jak na przykład mięśnie i stawy.

Pierwszy generator prądu powstał w 1891 roku, a jego wynalazcą był Nicola Telsa. Natomiast rok później fizjolog Jacques A. D’Arsonval zaczął wykorzystywać urządzenie w leczeniu pacjentów z różnymi schorzeniami. Zabieg terapuls nosi współcześnie miano arsonwalizacji i polega na oddziaływaniu na tkanki wykorzystując impulsowe pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości fal - w zakresie 300 - 500 kHz. Prądy D’Arsonvala wykorzystywane są jednak głównie w zabiegach kosmetycznych, ponieważ mają ograniczone możliwości dotarcia do głębszych struktur organizmu. W celach leczniczych wykorzystuje się za to urządzenia mikrofalowe oraz krótkofalowe, które bazują na sprzętach wynalezionych w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku.

Rodzaje diatermii

Diatermia, czyli terapuls można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami głównie pod względem długości fal, które wykorzystywane są w leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

Diatermia krótkofalowa

Zabieg ten przeprowadza się przy wykorzystaniu pola elektromagnetycznego o krótkich falach i wysokiej częstotliwości. Diatermia krótkofalowa polega na zamianie energii elektromagnetycznej w cieplną, która bardzo dobrze przenika do obszarów chorobowych znajdujących się na różnym poziomie tkankowym. W przeciwieństwie do innych zabiegów z wykorzystaniem ciepła, energia cieplna powstaje wewnątrz organizmu w strukturze tkankowej. Dzięki dobrze dobranym dawkom zabieg pozytywnie wpływa na regenerację tkanek i pobudza naturalne mechanizmy obronne organizmu, a także pomaga zwalczać stany zapalne. Przykładowy aparato do diatermii krótkofalowej to BTL-6000 Shortwave 400.

Diatermia radiofalowa

Zabieg ten stosowany jest zarówno w kosmetologii, jak i fizykoterapii. Wykorzystuje się do niego fale radiowe o częstotliwości powyżej 300 kHz. Diatermię radiofalową wykorzystuje się między innymi do poprawy ukrwienia tkanek oraz unormowania napięcia mięśniowego i przeciwbólowo.

Diatermia mikrofalowa

Jest to leczenie ciepłem, które wykorzystuje impulsowe pole elektromagnetyczne o częstotliwości sięgającej 2450 kHz.

Diatermia długofalowa

Charakteryzuje się one znacznie mniejszym zakresem zastosowania. Wykorzystuje ona pole elektromagnetyczne o częstotliwości od 500 do 700 kHz i stosuje się ją, aby przegrzać tkanki, które położone są powierzchownie. Obecnie jest ona najczęściej wykorzystywana przez chirurgów do rozcinania skóry lub wycinania narządów. Terapię długofalową stosowało się powszechnie w XX wieku.

Terapuls - jak dobierać dawki w leczeniu?

Reakcja pacjenta na ciepło jest kwestią mocno indywidualną i wiele zależy od progu bólu, jaki jest on w stanie zaakceptować. Każda osoba będzie inaczej reagować na bodźce termiczne, dlatego też przed przeprowadzeniem zabiegu należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wiek, płeć, rodzaj choroby, wagę, a także inne równolegle prowadzone leczenia. W zależności od reakcji pacjenta można dobrać następujące dawki:

-       atermiczną,

-       termiczną,

-       oligotermiczną,

-       hipertermiczną.

W stanach ostrych i podostrych stosuje się dawki atermiczne i oligotermiczne. Natomiast w stanach przewlekłych wykorzystywana jest termiczne i hipertermiczna. Czas przeprowadzania zabiegów to zazwyczaj od 15 do 20 minut, natomiast powinny się one mieścić w przedziale od 10 do 20 serii, które wykonywane są codziennie lub w odstępie jednego dnia.

Terapuls - zastosowanie

Terapuls, który wykorzystuje impulsowe pole elektromagnetyczne stosuje się w przypadku wielu schorzeń. Wśród wskazań wymienia się między innymi:

-       złamania,

-       zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn,

-       zapalenia okołostawowe,

-       stany po zabiegach chirurgicznych oraz urazach tkanek miękkich,

-       odmrożenia,

-       owrzodzenia,

-       zaburzenie krążenia obwodowego,

-       trudno gojące się rany,

-       przewlekłe i podostre zapalenie zatok oraz ucha,

-       pobudzenie pracy naczyń krwionośnych.

Pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości wywołuje również efekt przeciwzapalny. Co istotne, nie powinno ono być stosowane u kobiet w ciąży i dzieci, a także u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca.

Terapuls charakteryzuje się dużą efektywnością. Celem jego wprowadzenia do listy zabiegów było zmniejszenie efektu cieplnego w porównaniu z diatermią krótkofalową. Tkanki poddawane są działaniu energii o bardzo dużej mocy szczytowej, natomiast między impulsami musi dochodzić do odpowiednio długiej przerwy, aby był czas na eliminację komponenty termicznej. W naszym sklepie znajdziesz zaawansowany i wysokiej jakości aparat, który wykazuje działanie terapeutyczne, właśnie dzięki wykorzystaniu terapuls.