Fizjoterapia uroginekologiczna - metody i efekty

lut 14, 2022

Fizjoterapia uroginekologiczna to jedna ze specjalizacji fizjoterapii, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów w różnym wieku. Celem rehabilitacji uroginekologicznej jest leczenie i zapobieganie różnym dysfunkcjom oraz zmianom w obrębie dna miednicy.  Jakie są wskazania i metody wykorzystywane w tej terapii? Jak przebiega leczenie?

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to specjalizacja koncentrująca się na leczeniu i profilaktyce dysfunkcji w obrębie miednicy oraz dolnych dróg moczowych. Rehabilitacja obejmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zabiegi prowadzone są w celu eliminacji problemów, które związane są z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych ora zaburzeniami proktologicznymi. Szeroką grupę pacjentek, które korzystają z fizjoterapii uroginekologicznej są kobiety po zabiegach urologicznych, a także w ciąży.

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje profilaktykę oraz leczenie m.in.:

  •          naglącego parcia na pęcherz,
  •          nietrzymania moczu,
  •          rozejścia spojenia łonowego,
  •          bólów miednicy,
  •          blizny po cesarskim cięciu,
  •          bolesnego współżycia

Jak wygląda przebieg fizjoterapii uroginekologicznej?

Kluczem jest odpowiednio dobrany trening mięśni oraz terapia manualna. Dzięki rehabilitacji, którą przygotowuje fizjoterapeuta uroginekologiczny, można nauczyć się, jak odpowiednio dbać o swoje ciało i jak zapanować nad podstawowymi czynnościami fizjologicznymi. Dno miednicy odpowiedzialne jest za utrzymywanie tułowia od spodu oraz stabilizację narządów wewnętrznych. Można powiedzieć, że jest to hamak, który przymocowany jest do spojenia łonowego, kości guzicznej oraz guzów kulszowych. Całość stanowi swego rodzaju rusztowanie dla ciała. W czasie ciąży lub zwiększonej masy ciała dochodzi do znacznego obciążenia dna miednicy, co w efekcie prowadzi do przeciążenia mięśni, ich osłabienia oraz nieprawidłową pracą.

Jakie są metody terapii?

Jedną z metod jest trening dna miednicy, który polega na nauce świadomego napinania oraz rozluźniania mięśni krocza, czego celem jest poprawa ich elastyczności. Odpowiednio zaplanowana rehabilitacja odbudowuje i wzmacnia mięśnie dna miednicy odpowiedzialne za trzymanie moczu. Terapia manualna polega na zabiegach z użyciem rąk. Jest to metoda oparta na wieloletnich badaniach i cechuje się bardzo wysoką skutecznością. Jest ona niezwykle efektywna w przypadku zaburzeń neurologicznych oraz związanych z napięciem mięśniowym.

Wybrane urządzenia stosowane w terapii nietrzymania moczu to  https://bitmed.pl/gleboka-stymulacja-elektromagnetyczna-/3782-magrex-aparat-do-glebokiej-stymulacji-elektromagnetycznej.html -stosowany profesjonalnie https://bitmed.pl/aparaty-do-elektroterapii/2958-aparat-do-elektroterapii-myo-200.html

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Ciąża do szczególny okres w życiu kobiety, w którego trakcie zachodzi wiele zmian, w tym także zmienia się ciało. Popularnym przekonaniem stało się twierdzenie, że kobieta w ciąży powinna się oszczędzać. Fizjoterapia kobiet w ciąży w Polsce stale się rozwija. Do niedawna jeszcze ta dziedzina nie była praktykowana i znana w Polsce. Dobór odpowiedniego fizjoterapeuty uroginekologicznego z pewnością pomoże w takich celach, jak zmniejszenie dolegliwości bólowych odcinka szyjnego, lędźwiowego, piersiowego, czy też wspomaganiu pracy mięśni brzucha.

W trakcie ciąży kobiety miewają dolegliwości bólowe związane z dolnym odcinkiem lędźwiowym. Często te objawy spowodowane są napięciem mięśniowym i brakiem odpowiedniej ruchomości kręgosłupa, a także zablokowaniem stawów i napięciem więzadeł miednicy mniejszej. Terapia może poprawić pracę mięśni oraz zwiększyć ruchomość stawów. Ważne jest, aby stosowane techniki były odpowiednio dobrane do pacjentki i nie powodowały dyskomfortu. Jest to także świetny sposób na relaks dla kobiet w ciąży. W trakcie 30 minut masażu, który obejmuje najczęściej okolice pleców, stosowane są techniki masażu klasycznego oraz powięziowego.

Zaleca się, aby masaże były stosowane regularnie. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie ulgi w bólach kręgosłupa, ramion, lub innych obszarów ciała oraz profilaktyka mająca na celu podtrzymać dobre samopoczucie pacjentki.

Rehabilitacja po porodzie - jak wygląda?

W terapii uroginekologicznej chodzi o przywrócenie elastyczności i sprawności brzuszka porodowego oraz rehabilitację rozejścia mięśnia prostego i leczenie nietrzymania moczu. Dodatkowo może ona wspomóc profilaktykę opadania narządów miednicy mniejszej oraz powrót do sylwetki sprzed ciąży. Pierwsze ćwiczenia można wykonywać już kilka dni po porodzie. Symptomy świadczące o konieczności podjęcia terapii to między innymi wystający brzuch, który wyglądem przypomina ciążowy, częste bóle odcinka lędźwiowego, których wcześniej nie było.

Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą rozpoczyna się wywiadem, w którym zawiera się obszerny opis dolegliwości zgłaszanych przez pacjentkę. Następnie specjalista dobiera indywidualną terapię, która jest dostosowana do potrzeb każdej pacjentki. Rehabilitacja najczęściej obejmuje cztery spotkania, podczas której dodatkowo prowadzone są zajęcia z nauki prawidłowej postawy i doboru odpowiednich ćwiczeń. Pacjentka otrzymuje także konspekt zawierający ćwiczenia dostosowane dla ludzi borykających się z rozejściem mięśnia prostego.