Na czym polega przezskórna neurostymulacja z wykorzystaniem prądów TENS?

kwi 8, 2022

TENS to jedna z najpopularniejszych metod elektroterapii, która stosowana jest w gabinetach fizjoterapeutycznych, w domach pacjentów, a także na salach porodowych. Elektrostymulacja jest nieinwazyjnym sposobem leczenia bólu różnego pochodzenia przy pomocy prądów o niskiej częstotliwości. Bardzo często wykorzystuje się do tego typu zabiegów aparaty SCENAR z biofeedbackiem. Jak działa elektrostymulacja? Czym są prądy TENS i jakie są efekty zabiegu?

Czym jest TENS w elektrostymulacji?

Prądy TENS stosowane są w zabiegach z zakresu elektroterapiii do stymulacji nerwów. TENS jest skrótem z języka angielskiego i dokładnie oznacza przezskórną, elektryczną stymulację nerwów – Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation. Zabieg ten znajduje swoje zastosowanie w przewlekłych zespołach bólowych narządów ruchu, a także w zaburzeniach krążenia i stymulacji włókien mięśniowych. Uwzględniając charakterystykę i właściwości TENS w neurostymulacji należy rozróżnić typy prądów:

  •          Konwencjonalny - zawiera się w zakresie 10-200Hz. Sposób ich aplikacji polega na ułożeniu specjalnych elektrod w miejscu dolegliwości bólowych. Pacjent podczas zabiegu odczuwa przyjemne mrowienie, a końcowo redukcję bólu.
  •          Akupunkturowy - charakteryzuje się wartością poniżej 10Hz i wykorzystywany jest do leczenia punktów spustowych, stymulacji punktów akupunkturowych. Wyróżnia go również widoczna reakcja włókien mięśniowych, które się skurczają.
  •          Burst - wykorzystywany jest do leczenia dolegliwości przewlekłych i wyróżnia się silnym efektem analgetycznym.
  •          Breif Intense - charakteryzuje się najwyższą akceptowalną wartością natężenia, co przekłada się na szybkie uśmierzenie bólu.
  •          Modulowany - charakteryzuje się zmiennymi wartościami podczas terapii, dzięki czemu zapobiega to przyzwyczajaniu się do działania prądu.

Neurostymulacja może być również stosowana w przypadku poważniejszych schorzeń neurologicznych, jak np. choroba Parkinsona.

Działanie neurostymulacji z wykorzystaniem TENS

Neurostymulacja z wykorzystaniem prądów TENS świetnie sprawdza się w przypadku rehabilitacji. Dzięki swoim właściwościom i parametrom oddziałuje na metabolizm tkanek poprzez poprawę ich ukrwienia i odżywienia. TENS znacząco przyspiesza efekt gojenia, a także wykorzystuje się je do terapii przeciwobrzękowej. Takie zabiegi pozwalają również zmniejszyć objawy zapalenia i zmniejsza wrażliwość na ból. Dzięki swoim właściwościom TENS służy również do pobudzania mięśni do skurczu przy pomocy elektrostymulacji, co zapobiega zanikom mięśni i przygotowuje je do pracy. Ze względu na dużą dostępność, aparat typu SCENAR zyskuje coraz większą popularność wśród fizjoterapeutów. Ponadto po odpowiedniej parametryzacji urządzenia można wykorzystywać w domowych warunkach. Oczywiście, można nadal korzystać z usług placówek rehabilitacyjnych, ale stymulator na prywatny użytek jest lepszym rozwiązaniem, chociażby ze względu na wygodę i oszczędność czasu.

Jakie są efekty przeprowadzonych zabiegów?

Opinie na temat efektów zabiegów z wykorzystaniem TENS są bardzo pozytywne. Neurostymulacja w wybranych obszarach wykazuje się bardzo wysoką efektywnością. Szereg badań przeprowadzonych nad działaniem i efektami stymulacji z wykorzystaniem TENS tylko potwierdza opinie specjalistów. Jednym z najczęściej pożądanych rezultatów jest szybkie znieczulenie, redukcja dolegliwości, np. podczas zastosowania elektrostymulatora na bóle kręgosłupa. Tego typu zabiegi rehabilitacyjne również wykorzystuje się również w elektrostymulacji włókien mięśniowych w fizjoterapii. Jest to świetny trening dla osłabionych mięśni i doskonałe dopełnienie rehabilitacji ruchowej. Istotne jest jednak to, aby aparat do domowego zastosowania w postaci kompaktowego, zminiaturyzowanego stymulatora, został wybrany po konsultacji z fizjoterapeutą.

Nowoczesna technologia SCENAR w neurostymulacji

Jednym z najlepszych urządzeń stosowanych do neurostymulacji jest SCENAR. Sprzęt wykorzystuje dynamicznie zmieniający się prąd bipolarny, który wywołuje pobudzenie receptorów i przejście impulsu nerwowego, które jest stale kontrolowane. Nie ma ono wpływu na bezpieczeństwo pacjenta.

Organizm odczytuje impulsy generowane przez SCENAR jako własne, biologiczne, dzięki czemu występuje natychmiastowa reakcja i rozpoczęcie procesu leczenia. Zaletą urządzenia jest to, że można je stosować dosłownie wszędzie - w podróży, w domu, czy nawet podczas przerwy w pracy. Działanie SCENAR jest bardzo szerokie i obejmuje wiele terapii. Z pewnością docenią to osoby, które z racji wykonywanego zawodu lub aktywności fizycznej są narażone na liczne kontuzje i urazy. Innowacyjna technologia zastosowana w tym sprzęcie sprawdza się do leczenia bólu o różnym natężeniu. To pozwala na szybszy powrót do pełni zdrowia i szybszą regenerację zmienionych urazowo miejsc.