Fonoforeza, czyli leczenie ultradźwiękami

cze 14, 2022

Fonoforeza jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii rehabilitacyjnych. Z powodzeniem przeprowadza się ją na osobach, które zmagają się z przewlekłymi stanami zapalnymi, chorobami i zwyrodnieniami stawów. Wysoka skuteczność fonoforezy to efekt innowacyjnego sposobu aplikowania leków do organizmu, pobudzającego mikromasażu i zastosowania wspomagających regenerację komórkową fal ultradźwiękowych. Kiedy stosuje się fonoforezę i jakie daje efekty?

Co to jest fonoforeza?

Fonoforeza jest zabiegiem rehabilitacyjnym mającym na celu leczyć dolegliwości bólowe, stany zapalne oraz stany po urazach ortopedycznych, z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Wskazań do poddania się terapii ultradźwiękami o częstotliwości poniżej 20 kHz jest zdecydowanie więcej, jednak te należą do najpopularniejszych. Nie zmienia to jednak faktu, że ten nieinwazyjny rodzaj kuracji w szybki sposób transportuje lek przepisany przez lekarza osobie chorej do części ciała, która go potrzebuje, nawet na głębokość 8 centymetrów. Skierowanie na ten sposób leczenia wypisuje lekarza specjalista. Jeśli terapia fonoforezy ma przynieść pożądane efekty, należy wybrać co najmniej dziesięć zabiegów w ustalonej przez specjalistę częstotliwościach, długościach trwania oraz przy pomocy zapisanego leku. Podobnie jak masaż tradycyjny, fonoforeza rozgrzewa masowane miejsce, co poprawia metabolizm komórkowy i przyspiesza regenerację organizmu poprzez wytwarzanie kolagenu. Ponadto podczas zabiegu zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych i możliwe jest skuteczniejsze wprowadzenie leków do organizmu.

Jak przebiega zabieg fonoforezy?

Pacjent nie musi szczególnie przygotowywać się do zabiegu. Istotne jest to, aby przyjął on wygodną pozycję i wyeksponował część ciała, na którą mają oddziaływać fale ultradźwiękowe. Ponadto fizjoterapeuta smaruje tę część ciała określonym lekiem, a sam zabieg trwa do maksymalnie dziesięciu minut. Podczas fonoforezy dochodzi do drgań mechanicznych, dzięki którym tkanka się nagrzewa, a lek szybciej i głębiej dostaje się pod skórę pacjenta. Co istotne, zabieg jest całkiem bezbolesny i nie powoduje żadnego dyskomfortu u osoby leczonej. Aplikowanie leku za pomocą ultradźwięków jest tylko miejscowe i bez znieczulenia.

 Zabieg można wykonać praktycznie w każdym gabinecie fizjoterapii, który ma na wyposażeniu określony sprzęt, czyli aparaty do ultradźwięków. Można je kupić między innymi w naszym sklepie - https://bitmed.pl/191-aparaty-do-ultradzwiekow. Rodzaj użytego leku zależy od problemu zdrowotnego pacjenta, ale najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, żel borowinowy, czy środki zmiękczające blizny. Warto pamiętać o tym, że fonoforeza przynosi oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy opiera się na systematycznych zabiegach. Standardowe skierowanie lekarskie wystawiane jest na dziesięć sesji, a dalsze postępowanie leczenia jest uzależnione od stanu pacjenta.

Wskazania do leczenia ultradźwiękami

Ultrafonoforeza odżywia tkanki, poprawia ich ukrwienie, rozluźnia mięśnie, a także stymuluje regenerację uszkodzonych części ciała w sensie ortopedyczny. Ponadto pomaga w leczeniu stanów zapalnych lub schorzeń. Działanie ultradźwięków przyczynia się do redukcji bólu, działa przeciwzapalnie, zbliźniająco i rozluźniająco. Wskazań do leczenia z wykorzystaniem tej innowacyjnej technologii jest mnóstwo, a wśród najpopularniejszych wymienia się:

 •          bóle mięśniowe, kręgosłupa, stawów, poamputacyjne, nerwobóle;
 •          reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalanie stawów kręgosłupa;
 •          złamania, skręcenia, zwichnięcia kości i stawów oraz naciągnięcia;
 •          choroba zwyrodnieniowa stawów;
 •          blizny;
 •          przykurcze;
 •          zespół Sudecka;
 •          szczękościsk;
 •          entezopatie (np. łokieć tenisisty, kolano skoczka);
 •          zwapnienia tkanek miękkich;
 •          halluksy, ostrogi kości piętowej.

Leki a fonoforeza

Fonoforeza polega na wprowadzeniu do głębiej położonych tkanek preparatu leczniczego. Leki, które mogą zostać użyte w procesie leczenia przepisywane są przez lekarza. Mogą nimi być niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których można zakwalifikować takie substancje jak ketoprofen, meloksykam, diklofenak czy też ibuprofen. Inną grupą medykamentów stosowanych podczas zabiegów są związki o właściwościach zmiękczających i rozciągających blizny. Kolejnym rodzajem specyfików, jakie może wykorzystywać fizykoterapia i leczenie ultradźwiękami to preparaty mające zmniejszyć krwiaki. Niekiedy stosuje się również fonoforezę borowinową, która wykazuje bardzo dobre działanie uśmierzające w leczeniu schorzeń ścięgien i przyczepów mięśni.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia falami ultradźwiękowymi?

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu fonoforezy są liczne, a wśród najpoważniejszych wymienia się nowotwory i stany po ich usunięciu. Ponadto nie powinno się przeprowadzać zabiegu w przypadku ostrych infekcji bakteryjnych i wirusowych, poważnych chorób serca i układu krążenia, schorzeń urologicznych i nefrologicznych, a także gruźlicy, zaburzeń krzepnięcia krwi, skazy krwotocznej, nerwobóli o nieznanym pochodzeniu, krwawienia z układu pokarmowego, padaczki, nerwicy, znamion skórnych, implantów metalowych oraz ogólnego złego stanu zdrowia pacjenta. Z fonoforezy nie mogą także korzystać kobiety w ciąży oraz dzieci i młode osoby, które jeszcze rosną.

 

Autor: mgr. Kamila Spłocharska
Mgr Kamila Spłocharska, ukończyła szkolenia ukierunkowane na pracę z pacjentami neurologicznymi, z problemami uroginekologicznymi oraz z zespołami bólowymi różnego pochodzenia. W pracy z pacjentem patrzy holistycznie, niweluje ból wykorzystując różne formy terapii, w tym również terapię SCENAR.
Zobacz artykuły tego autora