Ból nadgarstka – możliwe przyczyny i leczenie

gru 21, 2022

Przyczyn pojawiania się bólu nadgarstka może być co najmniej kilka. Jego podłoże może zwiastować nie tylko choroby, ale także urazy, ponieważ sam nadgarstek składa się z drobnych kości, ścięgien, mięśni oraz nerwów, które stanowią delikatną strukturę. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się omawianej dolegliwości należy zaliczyć przede wszystkim przeciążenia i urazy, takie jak złamania i zwichnięcia, a także choroby zwyrodnieniowe stawów i choroby zapalne. Ból może pojawiać się przy zginaniu lub obracaniu dłoni. Dodatkowo może on promieniować do kciuka oraz placów, a w niektórych przypadkach także do przedramienia i łokcia, dając podobne objawy do łokcia tenisisty.

Zespół Cieśni Nadgarstka

Ból nadgarstka może być spowodowany długotrwałym uciskiem nerwu pośrodkowego, który pojawia się pod wpływem regularnych przeciążeń ręki. Często w takim przypadku pojawia się Zespół Cieśni Nadgarstka. Choroba ta może występować u osób praktycznie w każdym wieku. Co istotne, najczęściej dotyka ona jednak kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Wspomniany na początku nerw pośrodkowy, wraz ze ścięgnami zginaczy palców, przebiega w kanale nadgarstka, którego z trzech stron ograniczają kości. To ciasne ułożone w momencie zmian zapalnych i obrzęku powoduje pogrubienie więzadła poprzecznego, które uciska nerw pośrodkowy. ZCN może mieć także charakter choroby zawodowej.

Na początkowym etapie leczenia Zespołu Cieśni Nadgarstka stosuje się specjalne szyny i podaje bezpośrednio do kanału nadgarstka środki sterydowe charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym. W większości przypadków ZCN najskuteczniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie operacji, która ma na celu zwiększyć objętość kanału nadgarstka. Co istotne, schorzenie to można również leczyć zabiegami fizjoterapeutycznymi.

Choroba De Quevarina

Choroba De Quevarina nazywana jest inaczej zapaleniem pochewek ścięgien prostowników pierwszego przedziału grzbietowego ręki. Za przyczynę jej pojawiania się odpowiedzialne w głównej mierze są przewlekłe urazy i przeciążenia ścięgien. Niekiedy są one nawet nieodczuwalne, związane z wykonywanie niektórych powtarzających się czynności życiowych. Długotrwałe podrażnianie pochewki ścięgien wywołuje stan zapalny. Ostatecznie dochodzi do obrzęku i ucisku ścięgien nadgarstka, wywołując ból nadgarstka.

Choroba De Quevarina dotyka najczęściej osób, które wykonują zawody związane z wykonywaniem dużej częstotliwości ruchów z mocnym chwytem. Jej leczenie ma charakter zachowawczy i polega przede wszystkim na rehabilitacji oraz podawaniu sterydów domiejscowo. Pomocne może okazać się także usztywnienie kciuka stabilizatorem.

Ból nadgarstka po złamaniu kości łódeczkowej

Kość łódeczkowa jest jedną z ośmiu kości nadgarstka. Co ciekawe, ulega ona najczęściej urazom, ponieważ według statystyk uraz ten dotyka ją w około 80 procentach przypadków złamań w obrębie nadgarstka. Najczęściej do kontuzji dochodzi podczas upadku na wyprostowaną rękę przy zgiętym grzbietowo nadgarstku. Diagnostyka urazu jest bardzo trudna. Oparta jest na badaniu fizykalnym celem stwierdzenia charakterystycznych objawów, takich jak ból nadgarstka w tabakierce anatomicznej oraz ból przy przyparciu I i II palca.

W przypadku złamania bez przemieszczenia wykorzystywane jest leczenie zachowawcze. Polega ono na umieszczeniu dłoni wraz z nadgarstkiem w opatrunku gipsowym na około 6 tygodni. Niekiedy jednak ten okres może się wydłużyć do 12 tygodni. Po 2 tygodniach od uszkodzenia możliwy jest powrót do aktywności, ale nadal wymagane jest stosowanie ortezy usztywniającej, dopóki zdjęcie RTG nie potwierdzi prawidłowego zrostu kości. Jeśli dojdzie do przemieszczenia, to niezbędne jest nastawienie kości i wewnętrzne zespolenie operacyjne przy pomocy śrub.

Choroba stawów i skręcenie stawu w nadgarstku

Zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą, w której pojawia się deformacja i ograniczenie ruchomości. Charakterystycznymi objawami są:

-       ból,

-       obrzęk,

-       sztywność stawu.

Może on być wtórny od urazu lub przeciążenia. Może także występować w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów. Każdy staw może tak naprawdę ulec obrzękowi, jednak najczęstszą lokalizacją jest właśnie nadgarstek.

Skręcony nadgarstek jest bardzo częstym urazem, szczególnie wśród ludzi młodych i aktywnych, którzy uprawiają sporty ekstremalne. Kolejną grupą narażoną na tego typu kontuzje są osoby starsze. Przyczyny dolegliwości są bardzo jasne. Pojawia się ból oraz obrzęk, które mogą być przyczyną naciągnięcia lub zerwania więzadeł, w szczególności  łódeczkowato-księżycowatego i księżycowato-trójgraniastego. W przypadku skręcenia nadgarstka istotne jest szybkie działanie, które polega na jego schłodzeniu i usztywnieniu stabilizatorem lub bandażem.

Autor: dr Katarzyna Kubasiak
Fizjoterapeutka, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Fizjoterapeutka z 7-letnim stażem w pracy z pacjentami ortopedycznymi oraz sportowcami. Adiunkt w Zakładzie Anatomii Człowieka AWF w Krakowie. Ukończyła liczne kursy z zakresu anatomii palpacyjnej, terapii manualnej oraz terapii tkanek miękkich, a także specjalistycznych technik diagnostycznych i terapeutycznych.
Zobacz artykuły tego autora