-
Fizykoterapia
-
Elektroterapia
-
Ultradźwięki
- KRIO-ULTRADŹWIĘKI
-
Laseroterapia
-
Fala uderzeniowa
-
Diatermia
-
-
Kinezyterapia
-
Hydroterapia
-
-
-
Sprzęt medyczny
-
Kardiologia
-
Ginekologia
- Negatoskopy
-
Meble medyczne
- Szafy medyczne i biurka lekarskie
- Fotele do pobierania krwi
- Stoliki zabiegowe
- Meble z blachy kwasoodpornej
- Stojaki na kroplówki
- Stoliki do badań niemowląt
- Fotele zabiegowe, Fotele do dializ
- Fotele geriatryczne
- Wózki na brudną bieliznę
- Wózki do przewozu chorych
- Asystory
- Fotele lekarskie
- Wózki wielofunkcyjne
- Wózki do przewozu potraw
-
-
Taping limfatyczny w rehabilitacji
Taping to metoda terapeutyczna stosowana w przypadku wielu schorzeń. „Popularne” tejpowanie polega na oklejeniu chorobowo zmienionego obszaru ciała w celu uzyskania efektów terapeutycznych. To metoda stosowana najczęściej w fizjoterapii sportowej jako element uzupełniający program terapii, pozwalający na uzyskanie szybszych i trwalszych efektów leczenia. Taping ma jednak szereg innych zastosowań, między innymi wspomaganie odprowadzania limfy.
Rodzaje taśm do „tejpingu”
W celu wykonania aplikacji terapeutycznej konieczne jest użycie specjalistycznych taśm do tapingu. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów tapów. Dostępne są przede wszystkim kinesiotapy, czyli taśmy do plastrowania dynamicznego. To rodzaj rozciągliwych taśm, których struktura zbliżona jest do struktury skóry, posiadających możliwość rozciągania tylko w jednym kierunku. Innym rodzajem taśm są tejpy sztywne, których rozciągliwość jest znacznie ograniczona. W przypadku obu rodzajów występują różne szerokości, do dopasowania w zależności od wielkości obszaru, na którym taśma będzie użyta. Niestandardowe taśmy to na przykład tejpy estetyczne, do oklejania twarzy, czy posiadające drobne otwory, dedykowane do tejpinu limfatycznego.
Obszary zastosowania tapingu w fizjoterapii
Jak już wspomniano, najczęściej tejping wykorzystywany jest w rehabilitacji sportowej i ortopedycznej. Zadaniem dynamicznego plastrowania jest przede wszystkim wspomaganie pracy osłabionych lub uszkodzonych mięśni oraz ich odciążenie w trakcie wykonywania ruchu. Taśmy stosowane są także w celu stabilizacji stawów, w zależności od wskazań mogą być to kinesjotapy (przy większym zakresie ruchu) lub tejpy sztywne. Bardzo często tejpowanie stosowane jest także w przypadku występowania obrzęków, w celu usprawnienia drenażu opuchniętych tkanek.
Taping jako uzupełnienie i alternatywa dla manualnego drenażu limfatycznego
Drenaż limfatyczny ma za zadanie usprawnienie przepływ limfy w obszarze urazu lub choroby. Obrzęk to jeden z objawów stanu zapalnego tkanek. W przypadku poważnych urazów, po zabiegowo czy w sytuacji uszkodzenia dużej liczby naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych, obrzęki mogą przyjmować bardzo duże rozmiary. W celu udrożnienia tkanek i wspomagania przepływu limfy wykonywane są zabiegi drenażu limfatycznego. Drenaż można wykonać manualnie lub z wykorzystaniem specjalistycznych mankietów. Dobrym pomysłem jest wspomaganie drenażu poprzez oklejanie przeciwobrzękowe. Wykorzystanie klasycznych tejpów, pociętych w odpowiednie cienkie paski lub taśm z otworami, dedykowanych do drenażu limfatycznego, może znacznie poprawić przepływ chłonki w naczyniach limfatycznych. W przypadku niewielkich obrzęków, ta forma drenażu może z powodzeniem zastąpić drenaże mechaniczne.
Wyszukiwarka bloga
Kategorie
Ostatnie
-
Efekty nowego rodzaju fali uderzeniowej (Diamagnetyczna fala uderzeniowa) w leczeniu artrozy kciuka:
-
Choroba Osgooda-Schlattera: jak ją leczyć i jak jej zapobiegać?
-
Unikalny skaner ciała 3D z analizą składu ciała SCANECA
-
Zasada działania i zalety leczenia falą uderzeniową
-
Zapalenie stawów a fizjoterapia: ścieżka do lepszego funkcjonowania